Poplatky u lékaře výrazně stoupnou, to je vize Hegera

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 4. 2012 15:06
U lékaře by se mohlo místo nynějších 30 platit 50 korun, u specialisty až několik set
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pacienty zřejmě čeká další nepříjemné zdražování. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje od roku 2014 zvýšení některých poplatků.

U lékaře by se mohlo místo nynějších třiceti platit padesát korun, u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát až několik set.

Ve čtvrtek to řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, když úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera představoval vize další části zdravotnické reformy.

Podle Noska resort chystá také rozšíření nadstandardů, pokud Ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. Mohly by přibýt lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.

"Vyčkáme v našem dalším úsilí, jak Ústavní soud dopadne. Jestli některé věci zruší, bude velmi obtížné spoluúčast zvyšovat. Jestli naopak naše kroky v některých aspektech uzná, tak je tady možno vidět řadu dalších oblastí pro zvýšení spoluúčasti," řekl ministr Heger.

Změny by mohla přinést novela zákona o zdravotním pojištění, a to od roku 2014. Podle ministerstva by se poplatky u lékaře mohly zvýšit, protože nynější částka prý pomalu přestává fungovat a regulovat počty návštěv.

Za regulační poplatky v roce 2010 pacienti vydali 5,6 miliardy korun. Je to o tři procenta méně než v roce předchozím. Ke snížení vybrané částky přispělo zrušení poplatků u lékaře pro děti od dubna 2009 i omezení nadbytečných návštěv v ordinaci.

Domácnosti daly v roce 2010 nejvíc - 48 procent peněz - za poplatky za recept. Celkem 27 procent putovalo za návštěvu lékaře a 22 procent za hospitalizaci. Poplatky za pohotovost tvořily tři procenta.

Ústavní soud nyní posuzuje rozdělení péče na standardní a nadstandardní, které zavedla novela o zdravotním pojištění. Na soudce se obrátila se stížností opoziční ČSSD. Pokud uznají, že je nadstandard v pořádku, chystá ministerstvo jeho rozšíření.

 

Právě se děje

Další zprávy