Poplatky u lékaře? Kdo chce, ať klidně platí, radí ČSSD

Vendula Křížová, Jiří Hloušek
14. 12. 2008 12:32
Hejtmani dojednávají osud poplatků u lékaře
Hejtman Michal Hašek vede kraje ke zrušení poplatků.
Hejtman Michal Hašek vede kraje ke zrušení poplatků. | Foto: Attila Racek

Brno - Kdo bude chtít od nového roku platit u lékaře, bude mít možnost.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který má jednání o realizaci předvolebního slibu ČSSD na starosti, to dnes řekl Aktuálně.cz.

"Na začátku celého procesu je svobodné rozhodnutí občana, zda chce či nechce využít nabídku kraje, který mu na poplatek přispěje," řekl Hašek.

Hlavní tahák krajských voleb tak dostává konkrétnější kontury.

Platit, či neplatit?

Pro nemocnice to ale bude logisticky náročnější. Pacienta se nejdříve zeptají, zda chce platit a pokud ano, poplatek od něj vyberou. Pokud ne, zavedou si ho do evidence a na konci každého měsíce pošlou seznam "neplatičů" kraji, který za ně poplatek nemocnici zpětně uhradí.

Hejtmani však stále nevědí, jakým způsobem budou peníze nemocnicím posílat, konkrétně například jako co je účetně vykážou. Již dříve uvedli, že by to mohla řešit smlouva mezi krajem, nemocnicemi a občany o transferu peněz.

Tedy, že by kraj "daroval" lidem, kteří vyhledají lékařskou péči na jeho území, peníze na uhrazení jednoho z poplatků.

"Třicet korun je tak marginální částka, že nebude třeba ošetřit darovací daň," uvedl již dříve Michael Fišer, zdravotnický náměstek olomouckého hejtmana.

Jiný kraj, jiný mrav

"Způsob bude v krajích shodný. Vzniknou ale technické odlišnosti v hrazení poplatků, které vyplývají z totožných, respektive odlišných právních forem jednotlivých zdravotních zařízení," řekl Aktuálně.cz Hašek.

Zároveň uvedl, že i přes průtahy sociální demokracie splní jednoznačnou nabídku zrušení poplatků tak, jak slíbila. "Tedy do ledna příštího roku," řekl.

2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Ludvík Hradilek

Co však hejtmani zatím neuvedli je to, zda zruší všechny poplatky, nebo nechají například ty za pohotovost a pobyt v nemocnici. Taková varianta by se zamlouval například plzeňské hejtmance Miladě Emmerové.

Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny již dříve upozornily, že budou akci krajských představitelů bedlivě sledovat. Mohlo by totiž jít o nedovolenou podporu, případně o porušování zákona.

Zákon o regulačních poplatcích totiž jasně stanovuje, že pacient musí poplatek zaplatit a zdravotnické zařízení ho musí vybrat. "Kraje tímto budou nutit pacienty obcházet zákon," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

O dalším osudu poplatků hejtmani jednají dnes v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy