Poplatky u lékaře Julínek chválí, vydělají miliardy

Petr Holub
8. 1. 2008 16:50
Ministr bilancoval zdravotnickou revoluci
Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Praha - Ministr Tomáš Julínek dnes bilancoval revoluční změny ve zdravotnictví. Většina zdravotníků poplatky chválí, lidé si nestěžují a byrokracie není složitá - zhruba tak shrnul první týden, kdy občané platí za vyšetření u lékaře, za recept, i za pobyt v nemocnici.

"Zažili jsme zásadní psychologický přelom. Lidé se začali zajímat o zdravotnictví a to může znamenat otevření debaty mezi lékařem a pacientem," uvedl ministr Tomáš Julínek na tiskové konferenci.

Poplatky tak podle něho mohou přispět k tomu, že lidé začnou víc dbát na své zdraví.

Julíkovi náměstci pak odhadli, kolik peněz pacienti během roku u lékaře zaplatí - pohybují se mezi 4,5 až skoro 10 miliardami.

Čtěte více o poplatcích:

Chtějí platit, i když nemusí

Lékaři, kteří přišli s Julínkem na tiskovou konferenci, říkají, že na poplatky si lidé zvykli hladce.

"Nemáme problémy, ani nám neubývá pacientů. Pouze není tak zneužívána pohotovost," popsala první zkušenosti předsedkyně Svazu nemocnic Jaroslava Kunová, která řídí Fakultní nemocnici v Plzni.

"Pacienti jsou připraveni platit a lékaři jim někdy musí vysvětlovat, že mají na placení výjimku," shrnul dobré zkušenosti Sdružení praktických lékařů pro děti jeho předseda Pavel Neugebauer.

Hladké zavedení poplatků připouští i jejich kritik, prezident České lékařské komory Milan Kubek: "Pacienti platí a lékaři vybírají. Co jiného jim také zbývá." Část zdravotníků podle něho vítá další zdroj příjmu.

Kdo vydělá nejvíc

Spokojení jsou především praktičtí lékaři a lékárníci, kteří mohou na reformě pouze vydělat. Občané zaplatí během roku několikamiliardové částky, předem však není jasné, o kolik půjde.

Nejnižší odhad oznámil Julínkův náměstek Pavel Hroboň, který očekává výnos 4,5 miliardy korun. Jeho kolega, náměstek Marek Šnajdr předpovídá 8 miliard. Opoziční poslanec David Rath očekává 10-12 miliard.

"Pravdu mají všichni, záleží na tom, co počítají," komentuje rozdílné odhady právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Podle výpočtů asociace se na poplatcích za vyšetření a v nemocnicích vyberou tři miliardy, dalších sedm však lidé utratí navíc za recepty a v doplatcích za léky.

Přitom se počítá, že návštěvy u lékařů i spotřeba léků poklesnou o desetinu, obdobně jako po zavedení poplatků na Slovensku.

Třináctkrát u lékaře, nebo jen desetkrát

Nejvíc nejistou položkou je odhad, kolik lidé zaplatí u praktických lékařů. Průměrný Čech navštívil v roce 2006 lékaře třináctkrát, z toho sedmkrát až osmkrát praktického lékaře. Předem není jisté, jakou část z osmi návštěv tvoří pouhé napsání receptu nebo předání výsledků sedimentace, které se neplatí. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví může být neplacených návštěv třetina až polovina.

Očekávané výnosy praktických lékařů se tak pohybují mezi dvěma a třemi miliardami.   

Obavy nemocnic a specialistů

Větší nejistota ovšem panuje v nemocnicích a v ordinacích ambulantních specialistů, které jsou placeny za počet vyléčených pacientů.

"Pokud by došlo k očekávanému poklesu návštěv v ambulancích a hospitalizací o deset procent, úhrady zdravotní péče dosáhnou nominálně loňské úrovně. Při očekávané inflaci to bude znamenat šestiprocentní propad," počítá Fiala.

Poplatky pacientů přitom zvýší příjmy nemocnic o dvě až tři procenta.

Ke kritice Asociace českých a moravských nemocnic se nepřipojili zástupci státních ani krajských nemocnic.

"Stíhejte Drymla"

Obavy připustil místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko: "Pokud se sníží počet návštěv, věříme, že nám bude propad příjmů kompenzovat ministerská vyhláška," řekl novinářům.

Jojko přitom patří k příznivcům poplatků a veřejně kritizoval postup ředitele Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Vladimíra Drymla, který odmítá vybírat za vyšetření od dětí do osmnácti let.

"Už si nám stěžovala skupina vrchlabských specialistů s tím, že pacienti od nich přecházejí do nemocnice, kde nemusí platit. Považuji to za nekalou konkurenci, která poškozuje ty, kdo dodržují zákon. Pojišťovny by měly zasáhnout," popisuje potíže svých kolegů Jojko.

Pojišťovny mohou nevybrání poplatků pokutovat podle zákona až 50 tisíci korunami. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák na konferenci doporučil, aby pojišťovny nemocnicím či lékařům nevybírajícím poplatky rovnou zrušily smlouvu. 

 

Právě se děje

Další zprávy