Popálili Natálku. Neútočili ohněm zřejmě poprvé

Petra Sasínová
7. 10. 2009 10:40
Státní zástupce prověřuje, zda obvinění mladíci spáchali víc než jeden zločin
Vše nasvědčuje tomu, že útok ve Vítkově byl pokračováním mnoha rasistických akcí krajní pravice.
Vše nasvědčuje tomu, že útok ve Vítkově byl pokračováním mnoha rasistických akcí krajní pravice. | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Policie jde po dalším odhalení v kauze žhářského útoku ve Vítkově.

Má podezření, že čtyři muži obvinění z rasově motivovaného napadení romské rodiny stojí i za stejnými činy, které se předtím staly v Moravskoslezském kraji - například v Bruntále či v Moravském Berouně.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková, která dozoruje vítkovskou kauzu, potvrdila, že k tomuto spojení už mají poznatky.

"Máme určité směry, které to naznačují," řekla žalobkyně Bilíková Aktuálně.cz. "Jakmile shromáždíme více informací, předáme to orgánům, které se konkrétními útoky zabývaly v minulosti," uvedla.

Zároveň však řekla, že by vyšetřování Vítkova a předešlých žhářských útoků nespojovala, protože by to nebylo efektivní. 

"To by nás velmi zdrželo a vrátilo zase na začátek," vysvětlila.

Všichni dobří rasisté

Z útoku na romskou rodinu ve Vítkově jsou zatím obviněni čtyři mladíci - Jaromír Lukeš, David Vaculík, Ivo Müller a Václav Cojocaru.

Žili v Horním Benešově a v Opavě a všichni se v minulosti účastnili akcí krajní pravice. Jaromír Lukeš a David Vaculík některé z nich organizovali.

Lukeš, Vaculík i Müller už také měli v minulosti problém se zákonem. Lukeš a Vaculík byli přitom dříve obviněni z rasově motivovaných trestných činů.

"Šlo spíše o méně závažné trestné činy s rasovým motivem, ze kterých byli obviněni spolu s dalšími lidmi," řekla Bilíková.

O jaké delikty konkrétněji šlo, ale odmítla říci.

Na koncert s dýmovnicí

Vaculíka čeká v nejbližší době proces u okresního soudu v Bruntále.

Společně s jedním z vůdců extrémní pravice v Moravskoslezském kraji Tomášem Vassiovem, je obviněn z útoku na účastníky rockového koncertu v Rýmařově.

Skupina maskovaných mužů tehdy - loni na podzim - hodila dýmovnici do rýmařovského klubu Erna, kde se právě konal koncert.

A když slzící a dusící se diváci koncertu vybíhali na vzduch,  mlátili je maskovaní útočníci hlava nehlava. „Byli ozbrojeni mimo jiné tyčemi," potvrdila tehdy bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková.

Po útoku skončil v nemocnici osmnáctiletý mladík. 

U soudu jako doma

Trestní minulost má za sebou i jiný obviněný z Vítkova Jaromír Lukeš.

"U soudu v Opavě je na něho vedeno několik řízení, rovněž na Vaculíka a Müllera," řekl Markus Pape, zmocněnec romské rodiny, na jejíž dům ve Vítkově hodili rasisté zápalnou láhev. 

Je přesvědčen, že většina z obviněných už v minulosti páchala závažné rasově motivované útoky, avšak policie a soudy podcenily jejich nebezpečnost.

Nepochybné je také propojení obviněných s Dělnickou stranou, kterou se snaží ministerstvo vnitra zákonem zrušit. Soud už začal jeho návrh řešit.

Zjistilo se už, že Vaculík byl sponzorem Dělnické strany a všichni obvinění se účastnili akcí krajní pravice - Autonomních nacionalistů či Odporu, což jsou organizace provázané s Dělnickou stranou.

Existuje mnoho fotografií a dokumentů, které prokazují, že obvinění se účastnili akcí, které podporovala  Dělnická strana. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy