Popálené dítě z Vítkova bojuje. Daří se, říká lékařka

Petra Sasínová
27. 5. 2009 7:50
"Kdybychom neměli naději, do tak náročné léčby bychom se nepustili," řekla Jarmila Tymonová, která léčí oběť žhářů z Vítkova
Tak vypadal dům, který před pěti týdny zapálili neznámí žháři. Útok odsoudili politici a vyprovokoval Romy k demonstracím proti rasismu.
Tak vypadal dům, který před pěti týdny zapálili neznámí žháři. Útok odsoudili politici a vyprovokoval Romy k demonstracím proti rasismu. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Dvouletá holčička, která před pěti týdny málem uhořela při žhářském útoku na svou rodinu ve Vítkově, stále bojuje se zraněními. Už více než pět týdnů.

Vypadá to jako zázrak, protože popáleniny na osmdesáti procentech těla u tak malého dítěte jsou podle dosavadní lékařské praxe většinou smrtelné.

Natálie už však přežila řadu operací, má za sebou i krátké odpojení od přístrojů. Je pod neustálou kontrolou lékařů dětského anesteziologicko-resuscitačního oddělení ostravské fakultní nemocnice.

Rodina byla dojata, když minulý týden dostala v nemocnici zprávu, že při krátkém probuzení  z umělého spánku snědla kousek čokolády.

Jarmila Tymonová, primářka Popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice, kde lékaři dítěti pomocí nejmodernějších metod obnovují spálenou kůži, se k případu vyjadřuje velmi opatrně.

Opakuje, že není zdaleka vyhráno. S dosavadním průběhem léčby je však spokojená. "Ano, zatím to jde dobře, tak jak by to mohlo a mělo jít," říká Jarmila Tymonová.

Lékaři Natálii ošetřují pokožku pomocí takzvané umělé kůže Integra. Ve světě se Integra začala používat teprve v roce 2000, ostravští lékaři ji začali pacientům aplikovat od roku 2003.

Na dům rodiny ve Vítkově někdo hodil v noci 18. dubna tři zápalné láhve naplněné benzinem. Vznikl mohutný požár. Kromě dítěte utrpěli vážná poranění jeho rodiče. Policii se zatím nepodařilo útočníky vypátrat.

O léčbě popáleného dítěte z Vítkova hovoří s Aktuálně.cz primářka Popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice Jarmila Tymonová.

A.cz.: Když vám před pěti týdny Natálii přivezli, věřila jste v její záchranu?

Samozřejmě jsme doufali, že přežije. Jinak bychom se nepustili do tak náročné léčby. Jde o hluboké popáleniny velkého rozsahu, ale měli jsme jasno, že stojí za to pokusit se o záchranu.

A.cz.: V jaké fázi je nyní léčba Natálie?

Pokryli jsme veškeré popálené plochy těla umělou kůží Integra, která je základem nové dermální vrstvy. Nyní jsme zahájili další fázi. Jde o to, že Integra se skládá ze dvou částí. Ta spodní, porézní, se vstřebá. Vrchní silikonová vrstva se musí do určité doby nahradit epidermálními štěpy, které musíme vzít z nepopálených míst pacienta.

Podstatné je, že díky silikonové vrstvě můžeme použít jen velmi tenkou vrstvu vlastní kůže, stačí jedna desetina centimetru. Nepopálená místa tak šetříme a velmi rychle můžeme speciální metodou i z téhož místa opakovaně odebírat další štěpy. Snahou je, abychom pokryli co největší plochu štěpy vlastní kůže pacienta.

Pak záleží na tom, jak se transplantáty budou přihojovat. Zatím to vypadá dobře. Je tu však velké nebezpečí infekce a mnoha dalších komplikací. Popáleniny představují celý komplex problémů. V souvislosti s popáleninovým šokem může dojít i k poškození vnitřních orgánů.

A.cz.: Jak vnímáte to, že Natálie je obětí zřejmě mimořádného zločinu, který šokoval mnoho lidí a který také odsoudili vrcholní představitelé státu? Je to pro vás jiné, než když k popálení pacienta dojde nešťastnou náhodou?

Když někdo komukoliv úmyslně ublíží, jako v tomto případě, je to svinstvo, nemorální, hnusný a odporný čin. Musím se však při své práci od emocí oprostit. Musím mít chladnou hlavu, abych mohla správně rozhodovat o postupech léčby. Nesmím se v tom utápět.

Natálie bojuje o život
Autor fotografie: Tomáš Netočný

Natálie bojuje o život

  • Natálie Siváková málem uhořela při žhářském útoku na dům své rodiny ve Vítkově
  • 13. června jí budou dva roky
  • Utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla a měla jen velmi malou šanci na život
  • Lékaři Popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice ji udržují v umělém spánku
  • Během třítýdenní hospitalizace prodělala Natálie čtyři operace
  • Lékaři jí dávají na popálená místa umělou kožní náhradu - Integru
  • Natálie podstupuje jednu operaci za druhou
  • Naděje roste, ale dítě je nadále ve velmi vážném ohrožení života

A.cz.: Jak velká je úmrtnost dětí při podobně rozsáhlých popáleninách?

Z odborných prací, které se tím zabývají, plyne, že obecně je úmrtnost dětí při popáleninách asi třicet procent.

A.cz.: Na čem závisí šance dítěte na přežití?

Závisí to na stavu imunitního systému, rozsahu ploch na těle, ze kterých lze odebrat kůži a použít ji na pokrytí poraněných míst. Záleží na celkové odolnosti organismu dítěte. Čím je dítě menší, tím větší je riziko komplikací.

A.cz.: Měla jste už někdy podobný případ tak vážně popáleného malého dítěte?

Bylo to před mnoha a mnoha lety. Tehdy ale byly vyhlídky na záchranu daleko menší.

A.cz.: V roce 2006 jste zachránili popáleného sedmiletého chlapce Lukáše Hýbla, který měl také velmi malé šance na přežití. V jeho případě jste rovněž použili Integru. Pomohlo vám v případě Natálie to, jak jste léčili a stále léčíte Lukáše?

Jistě. Když opakovaně pracujete s nějakým materiálem, získáte zkušenosti.

A.cz.: Jak dlouho trvá léčba tak závažných popálenin, když jde vše dobře?

Je to otázka mnoha let. U dětí to trvá až do dospělosti. Záleží na tom, kde jsou jizvy, a na mnoha dalších věcech. Vyhráno není, dokud není pacientova kůže úplně transplantována a zhojena.

 

Právě se děje

Další zprávy