Popálená Natálka z Vítkova by mohla být na Vánoce doma

Petra Sasínová
31. 10. 2009 19:10
Léčba těžce popálené holčičky z Vítkova se daří
Útok na romskou rodinu ve Vítkově odsoudili politici, Romové demonstrovali proti rasismu. Řada lidí poslala peníze na účet ve prospěch rodiny.
Útok na romskou rodinu ve Vítkově odsoudili politici, Romové demonstrovali proti rasismu. Řada lidí poslala peníze na účet ve prospěch rodiny. | Foto: Tomáš Netočný

Vítkov - Léčba popálené Natálky z Vítkova, na jejíž rodinu zaútočili zápalnými láhvemi rasisté, zdárně pokračuje. Dítě, které  mělo minimální vyhlídky na přežití, protože bylo popáleno na osmdesáti procentech těla, už možná stráví Vánoce se svými rodiči a sourozenci v novém domě.

„Natálka dělá velké pokroky. Sama si  už sedne, hraje si. V pátek ji čeká poslední operace, kdy ji budou lékaři dávat štěp ze zad na popálenou ručičku," líčí Aktuálně.cz matka popáleného dítěte Anna Siváková.

„Věříme, že ji budeme mít na Vánoce doma. Paní primářka říkala, že pokud vše proběhne dobře, bude to možné," říká.

Léčba se daří

"Je to samozřejmě i naše přání. Vše se ale bude odvíjet od aktuální situace," komentuje pokrok mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Potvrdil, že léčba v současné době probíhá bez komplikací.  

Na specivalizovaném popáleninovém centru ostravské fakultní nemocnice se dítě léčí déle než půl roku. Stav Natálie se podle její matky stále zlepšuje a dobře probíhají i rehabilitace.

Rodina, která zatím sále provizorně žije v ubytovně, opravuje starší domek nedaleko Vítkova. Mohla si ho koupit díky finanční sbírce, kterou v její prospěch založil městský úřad ve Vítkově.

„Připravujeme dům k bydlení. Můj muž na tom intenzivně pracuje. Dělá všechny možné práce. Na co nestačí, čerpáme peníze z konta. Teď se dělají odpady. Museli jsme udělat mimo jiné novou elektroinstalaci," popisuje Anna Siváková.

Sbírka vynesla skoro milion

Starosta Vítkova uvedl, že na kontu pro rodinu postiženou žhářským útokem se sešlo téměř milion korun. Úřad kontroluje využití peněz. Větší část dostala  Anna Sivákova a její rodina, menší  část její matka a její příbuzní.

Všichni žili v domku na okraji Vítkova, který musel být  po útoku extrémistů stržen. Útočníci hodili letos v dubnu do domku plného spících dospělých i děté nejméně čtyři zápalné lahve.

Policie z toho zatím obvinila čtyři mladíky z Opavska a Bruntálska. Většinou to jsou aktivní účastníci akcí neonacistických struktur.

1

 

Právě se děje

Další zprávy