Zpožděné vlaky, tisíce domácností bez proudu. Na Sněžce foukalo rychlostí 168 km/h

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 16:59
Energetici během dne většinu poruch odstranili. Nejsilnější vítr meteorologové zaznamenali na Sněžce, kde v noci na dnešek foukalo rychlostí téměř 168 kilometrů v hodině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Jihomoravského kraje

Praha - Silný vítr, který se v noci přehnal přes Česko, dočasně připravil o elektřinu tisíce domácností. Energetici ale během dne většinu poruch odstranili. Odklízení následků větru, který na Sněžce dosáhl síly orkánu, zaměstnalo energetiky i hasiče. Nejvíce zásahů měli v Libereckém a Jihomoravském kraji. Odklízeli především popadané stromy, které způsobily i problémy na regionálních tratích.

Nejsilnější vítr meteorologové zaznamenali na Sněžce, kde v noci na dnešek foukalo rychlostí téměř 168 kilometrů v hodině. Velmi větrno bylo také na Milešovce (120 km/h), na Luční boudě v Krkonoších (118 km/h) nebo na Javorovém vrchu u Třince (109 km/h), uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém webu. Na většině území Česka také pršelo. Významnější množství srážek ale meteorologové naměřili jen na horách na severu země, hlavně v Krkonoších.

Silný vítr odřízl v noci od elektřiny zhruba 7000 domácností, kterým dodává proud společnost ČEZ. Odpoledne firma evidovala ještě asi 2000 odběrných míst bez proudu, řekla kolem 15:30 mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Firma podle ní stále řeší i několik poruch na vedení vysokého napětí, a to hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji. ČEZ předpokládá, že opravy dokončí ještě dnes.

Na jižní Moravě evidovala společnost E.ON po větrné noci zhruba 2500 domácností bez elektřiny. Po poledni se podařilo službu obnovit, řekla mluvčí energetické společnosti Božena Herodesová. Podle E.ON působil vítr největší problémy na Vysočině, jižní Moravě kolem Vranovské přehrady a na Blanensku a na Otrokovicku. Přibližně od 14:00 odpovídá podle E.ON stav v síti běžnému provozu. Společnost se ještě zabývá menšími problémy na Drahanské vrchovině na Prostějovsku.

Odklízení následků nočního větru zaměstnávalo také hasiče. Například v Libereckém kraji od půlnoci do dnešního rána odstranili desítky popadaných stromů. V Lučanech nad Nisou vítr utrhl autobusovou zastávku, kterou museli hasiči zabezpečit, aby neohrožovala okolí.

Jihočeští hasiči odstraňovali popadané stromy především ráno. "Jednalo se asi o 15 stromů. Nedá se hovořit o nějaké mimořádné situaci," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Na jihu Moravy odstranili hasiči asi 20 spadaných stromů. Desítky odstraňovali hasiči na Vysočině. Vítr způsobil problémy i v železniční dopravě. České dráhy měly ráno mimo provoz vlaky na několika regionálních tratích. Nejezdil třeba příměstský spoj z Kolínska do Prahy a některé spoje v Libereckém kraji.

Stály i pražské přívozy. Loď mezi Holešovicemi a Karlínem nejezdila více než dvě hodiny. Provoz byl obnoven po 09:00. Přívoz mezi Trojou a Císařským ostrovem nefungoval asi 30 minut, jezdit začal v 07:20.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy