Pomohli jsme zabít Usámu, pochlubila se česká rozvědka

ČTK ČTK
9. 9. 2011 21:50
Armádní zpravodajská služba podle své výroční zprávy předala spojencům cenné informace
Pomohli jsme ho vypátrat, oznámilo české vojenské zpravodajství.
Pomohli jsme ho vypátrat, oznámilo české vojenské zpravodajství. | Foto: Reuters

Praha - Zpravodajská služba české armády podle své výroční zprávy přispěla k dopadení Usámy bin Ládina. Spojencům totiž loni předala informace o pohybu významných teroristů. Vojenské zpravodajství to uvedlo ve zprávě za rok 2010, kterou v pátek zveřejnilo na svém webu.

"Vojenské zpravodajství v roce 2010 získalo vlastními zdroji informace o pohybech a dislokaci významných teroristů, které byly analytiky vyhodnoceny jako relevantní. Tyto informace byly předány partnerským zpravodajským službám a mohly v konečném důsledku přispět také k dopadení nejhledanějšího teroristy světa," píše se ve výroční zprávě.

Nejhledanější terorista bin Ládin byl zabit 2. května letošního roku při akci speciálního amerického komanda poblíž pákistánské metropole Islámábádu.

Úspěchy české armádní rozvědky jsou z velké části dílem 601. skupiny speciálních sil, uvedl ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Skupina na přelomu let 2009 a 2010 ukončila svoji již třetí bojovou misi na území Afghánistánu a v průběhu roku se tam podílela na plnění dalších úkolů.

Díky mezinárodní spolupráci výzvědných služeb se podle českého Vojenského zpravodajství nepodařilo teroristickým skupinám způsobit žádné ztráty na životech a škody na majetku v Evropě. Pro podezření z teroristických činů ospravedlňovaných islámem bylo v Evropě zatčeno téměř 180 osob, z toho asi polovina pro podezření z přípravy teroristického útoku. "V roce 2010 se teroristům podařilo iniciovat realizaci tří útoků, jednoho ve Švédsku a dvou v Dánsku. Všechny však byly neúspěšné," doplnila česká rozvědka.

Získávání informací o teroristech však nebylo důležité jen pro spojence České republiky. Samo Česko podle Vojenského zpravodajství v roce 2010 čelilo reálné teroristické hrozbě kvůli svému členství v NATO a působení v Afghánistánu, ačkoli pravděpodobnost útoku nebyla vysoká. "Riziko naplnění teroristické hrozby na území České republiky hodnotí Vojenské zpravodajství nadále jako nízké," sdělila armádní rozvědka.

 

Právě se děje

Další zprávy