Jak vypadá pomoc vládní agentury v ghettech

Jak vypadá pomoc vládní agentury v ghettech
V České republice existuje více než 400 vyloučených lokalit. V neutěšených bytech zde žijí rodiny a jednotlivci závislí na sociálních dávkách.
Jsou to většinou domy, kam jsou vystěhováváni neplatiči nájmu nebo služeb z důvodů dlouhodobé nezaměstnanosti. Jejich šance na začlenění do normálního života se ale pobytem v těchto místech nezvětšuje.
Samota, nedostatek pracovních příležitostí v okolí, špatné možnosti dopravy a následná rezignace jsou podle odborníků příčinami bludného kruhu sociálního vyloučení.
Obyvatelé se starají o základní živobytí a postupně ztrácejí kontakt se společností a jejími normami.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
23. 4. 2012 11:20

Problém s romskými ghetty znají i v západních Čechách na Toužimsku. Vypravili jsme se s pracovníky vládní Agentury pro sociální začleňování do míst, která plnohodnotný život zdaleka neumožňují. V České republice je více než 400 sociálně vyloučených lokalit s převážně romskými obyvateli. V roce 2008 vznikla na popud tehdejší ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové Agentura pro sociální začleňování, jež čerpá každý rok dotace ze státního rozpočtu. Jejím partnerům pro sociální integraci může přinést až 250 milionů korun ročně hlavně z evropských fondů. Jak takové začleňování z vládní úrovně vypadá a jaký má smysl?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy