Pomník rudoarmějců v Brně pomaloval vandal, ruská ambasáda to odsoudila

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2019 22:58
Poškození pomníku rudoarmějců v Brně-Králově Poli považuje ruské velvyslanectví v Praze za barbarskou výtržnost a pokus o poškození rusko-českých vztahů. Ambasáda to uvedla na Facebooku. Vandalství odsoudil také český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Pomník Rudoarmějců v Brně - Králově Poli kdosi polil červenou barvou.
Pomník Rudoarmějců v Brně - Králově Poli kdosi polil červenou barvou. | Foto: Městská policie Brno

Památník polil neznámý pachatel červenou barvou. Případ vyšetřuje policie. Jde o druhý podobný případ v tomto týdnu. V Ostravě ve středu někdo poničil barvou Památník Rudé armády v Komenského sadech. Ruská ambasáda odsoudila i tento případ, podobně jako dřívější poškození sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6.

Poškození brněnského památníku je podle ruské ambasády v rozporu s elementárními normami civilizované společnosti.

"Na pozadí celkem pečlivého a uctivého vztahu obyvatel České republiky k památce sovětských vojáků vypadají podobné incidenty jako úsilí o rozladění rusko-českých vztahů, které spojují společné dějiny boje proti fašistickým dobyvatelům," uvedlo velvyslanectví. Podle ambasády tuto tendenci podněcují jisté politické síly a vyvolává znepokojení.

"Počítáme s tím, že zneuctění památníků nebude ze strany české společnosti tolerováno," zdůraznila ambasáda. Současně vyjádřila vděčnost místní samosprávě za uvedení pomníku do náležitého stavu.

Vandalismus ve čtvrtek kritizoval ministr zahraničí Petříček. Vybíjet si zlost či frustraci na historických symbolech je podle něj ubohé a v nejhorších případech to může ohrozit české zájmy v Evropě či jinde po světě. "Už proto, že očekáváme, že stejnou úctu budou mít k našim památníkům či pomníkům právě za našimi hranicemi," uvedl ministr na Twitteru.

Poškození památníku padlým rudoarmějcům ve středu hlídce v Králově Poli nahlásil muž, který tam uklízel ulici. Barva je ve spodní části pomníku nad nápisem. Pro podezření ze spáchání trestného činu předali městští strážníci poznatky k případu republikovým policistům.

Památník je kulturní památkou. Místo je zároveň pohřebištěm padlých vojáků. V minulosti bylo opakovaně terčem vandalů, pomalován byl například hákovým křížem. V centru pozornosti byl především v roce 2007, kdy z něj tehdejší místostarosta Králova Pole René Pelán nechal odstranit symbol srpu a kladiva.

Ruská ambasáda ve středu odsoudila jako neospravedlnitelné také poškození Památníku Rudé armády v Ostravě. "Ten skutek není ospravedlnitelný a jen potvrzuje nebezpečí krátkozraké a neuctivé manipulace jistých politických sil s dějinami druhé světové války a snah pošpinit ty, kdo obětovali své životy pro osvobození Československa od nacismu," uvedlo velvyslanectví.

Praha chce přesunout sochu Koněva

Problém s poškozením pomníků připomínajících Rudou armádu řešila v poslední době kromě Brna a Ostravy i radnice Prahy 6. Sochu maršála Ivana Koněva v srpnu neznámý pachatel pomaloval nápisy. Policii se pachatele nepodařilo odhalit a případ odložila.

Zastupitelé městské části v září odhlasovali, že Koněvovu sochu, která je terčem vandalismu opakovaně, nahradí na náměstí Interbrigády památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Kontroverzní sochu chce radnice nechat přesunout na jiné místo.

Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestovalo. Ruská ambasáda v září uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích.

Video: Okamurovi nabídl kurzy historie: Dělá z dějin klacek na mrtvé nepřátele, říká Stehlík.

Okamura zneužívá historii. Srovnávat nacistickou říši s EU je za hranou reality i účelové manipulace, kritizuje šéfa SPD historik Michal Stehlík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 54 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy