Foto: V Praze odhalen památník statečné ženě Miladě Horákové. Má stále připomínat bolševické zlo

Foto: V Praze odhalen památník statečné ženě Miladě Horákové. Má stále připomínat bolševické zlo
Horní Kalná v Podkrkonoší. Podívejte se do místa, kde památník Milady Horákové vznikal.
Čtvrt století tu funguje umělecká slévárna, na lití bronzu do ztraceného vosku asi největší v Česku.
Pavel Horák a jeho otec, Pavel Horák starší, spoluzakladatel rodinné slévárny. Se svým bratrem a švagrem za čtvrt století vybudovali největší uměleckou slévárnu v Česku.
PhDr. et Mgr. Pavel Horák, Ph.D, třicetiletý historik se částečně uvolnil ze svého akademického úvazku a prvním rokem se učí uměleckému řemeslu u svého otce.
"Byl bych blázen, kdybych se nezajímal o prosperující firmu naší rodiny."
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
16. 11. 2015 20:52
Vražda Milady Horákové 27. června 1950 je symbolem brutálních represí komunistické nadvlády. Kolem nového památníku justičního zločinu teď budou chodit čeští zákonodárci do práce. Podívejte se také do rodinné slévárny v Podkrkonoší, kde památník vznikal.

Na jednom z nejhezčích pražských náměstí stojí nový památník. Je pokorný a přesto nutí k zastavení. Tak jak se sluší na připomenutí jedné z nejvýznamnějších žen českých moderních dějin Milady Horákové. Vyrobili jej v rodinné slévárně v Horní Kalné. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy