Pomahač: Víme, jak lidem vrátit nohu. Hledáme pacienta

Tomáš Fránek
25. 6. 2013 8:00
Světoznámý chirurg dostal v Olomouci svůj první čestný doktorát
Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač | Foto: ČTK

Olomouc -  Když Bohdan Pomahač studoval na lékařské fakultě v Olomouci, o plastické chirurgii téměř nic nevěděl, jeden čas proto uvažoval i o tom, že by se stal patologem.

Nyní se ale lékař, jehož jméno díky úspěšným transplantacím obličejů a horních končetin zná celý svět, chystá na další výrazný krok ve své kariéře plastického chirurga. Se svým týmem popáleninovo-traumatologického centra Brigham and Women's Hospital v Bostonu chce po obličejích a rukou transplantovat lidem nohy.

„Máme už připraven vědecký protokol, je schválený. Teď proto hledáme formy financování a vhodného pacienta. Transplantaci nohou chceme uskutečnit do půl roku," říká chirurg, který převzal na olomoucké Univerzitě Palackého svůj první čestný doktorát.

Většina pacientů se přihlásí sama 

První transplantaci nohou na světě uskutečnili před dvěma roky lékaři ve Španělsku. Chirurgický tým v nemocnici La Fe Hospital ve Valencii pod vedením lékaře Pedro Cavadase transplantoval nohy muži, který o ně přišel při nehodě a pro nějž nebyly vhodné protézy. Tým chirurga Pomahače si příklad bere také z operace siamských dvojčat v kanadském Torontu, kdy jedné z dívek byla noha také transplantována.

Transplantace nohou je podle chirurga narozeného v Ostravě jiná, než je tomu u horních končetin, a proto jí musí předcházet velmi důkladná příprava. „Nejde o jednotlivou hybnost prstů, ale o regeneraci nervů, aby noha chodila, hýbala se v kolenním kloubu a v kotníku. Musíme navíc udržovat v paměti, že protézy fungují mnohdy velmi dobře. Aby bylo zdůvodnitelné, že to dává smysl, tak to musí být lepší," vysvětluje chirurg.

Ten uvedl, že většina pacientů, které operuje, se mu přihlásí sama. A online deníku Aktuálně.cz Pomahač potvrdil, že se zvažuje i možnost nabídky transplantace nohou pro oběti teroristického útoku při bostonském maratónu letos na jaře.

Zatím ale kvůli tomu, že k tragédii došlo teprve nedávno a každý z pacientů potřebuje čas na hojení a regeneraci zranění a také vyzkoušení protéz, k žádným konkrétním jednáním nedošlo. „Až si zvyknou na novou podobu, pak bychom to mohli znovu otevřít a potenciálně nějakého takového pacienta vybrat," vysvětluje chirurg.

Lidé, kteří se rozhodnou podstoupit transplantaci obličeje či horních nebo dolních končetin, musí podle světoznámého chirurga počítat s jistou obětí a také s hodně neznámými.

Doktorát je obrovská pocta

„My jim můžeme říct, co se může stát, ale nevíme, jak je to pravděpodobné nebo co se může ještě mimo rámec popsaných rizik vyskytnout. Od pacientů je to obrovská odvaha se do něčeho takového pustit a my to tak zodpovědně bereme," vysvětluje Pomahač, který jako šachista musí při operacích promýšlet vždy dva až tři kroky dopředu.

První kompletní operaci obličeje Pomahačův tým jako třetí na světě uskutečnil v březnu 2011. Pacientem byl Dallas Wiens, který utrpěl vážná poranění od drátů vysokého napětí. Celkem tým uskutečnil pět transplantací obličeje.

„Jsme hrozně rádi, že se pacientům daří naprosto úžasně. To nám dává motor zkusit posunout hranice dál, ať už z hlediska indikací pacientů, kdo by byl vhodný kandidát, tak i rozšířením na transplantace horních končetin nebo dolních končetin, kde náhrada není jinak možná," vysvětluje Pomahač.

Přiznává, že se do případu zraněných lidí, které operuje, raději nenechává moc vtáhnout. A v některých případech se podrobně o osudech těchto lidí dozví až po skončení operace. Ale pro výběr pacientů jsou přesto některé informace potřebné.

„Samozřejmě se díváme na pacienta z hlediska jak lékařských, medicínských, tak i psychických věcí a důležité je jeho rodinné zázemí, společenská situace. Pak z toho vybereme ty, kteří nejlépe chápou, co jim jsme schopni poskytnout a co oni za to dávají, protože nic není zadarmo," říká chirurg.

Pomahač si váží toho, že od Univerzity Palackého získal svůj první čestný doktorát. „Je to úžasná pocta, hrozně mě to těší," říká lékař, který v Olomouci poznal také svoji manželku.

V době studia, které kvalitou označuje za srovnatelné se světem, přitom Pomahač vůbec nepřemýšlel o tom, že by se věnoval plastické chirurgii, zajímala ho klasická chirurgie, uvažoval jeden čas i o patologii.

A deníku Aktuálně.cz Pomahač potvrdil, že zatím neuvažuje o tom, že by přednášel pravidelně v Evropě, o spolupráci s univerzitami v Česku ale jedná. „Jednáme o různých věcech, zatím se ale nic konkrétního neujednalo," dodává světoznámý chirurg.


 

 

Právě se děje

Další zprávy