Polským fanouškům se v Praze postaví 1000 policistů

Markéta Chaloupská
9. 10. 2009 16:47
Sobotní zápas Česko-Polsko začne o půl deváté večer na Letné
Takhle to vypadalo nedávno... Chorvatští fanoušci v Praze
Takhle to vypadalo nedávno... Chorvatští fanoušci v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Kvůli čtyřem tisícům polských fanoušků, kteří se sjíždějí na sobotní fotbalové utkání na pražské Letné, policie chystá manévry.

Aby nedošlo k bitkám, kterými jsou polští rowdies proslulí, bude ulice metropole podle ředitele pražské policie Martina Červíčka hlídat na tisíc policistů. Kromě běžných jednotek budou v pohotovosti policisté na koních, psovodi, pyrotechnici. A ze vzduchu na to všechno bude dohlížet vrtulník.

Polští fanoušci patří mezi nejradikálnější a nejagresivnější v Evropě. Podle detektivů jde o rowdies, kteří nerespektují žádná pravidla, provokují a pak se rádi perou.

Zákaz vstupu do Prahy?

Polští chuligáni

Chuligáni z Chorvatska

  • V Severním Irsku se polští rowdies vyřádili už před zahájením duelu. Z jejich sektoru přilétly na hřiště světlice, chuligáni potom házeli různé předměty i po policii. Polský svaz za jejich chování dostal pokutu v přepočtu téměř půl milionu korun
  • Loni v Bratislavě si střet se slovenskými výtržníky a následně i s policisty vyžádal několik zraněných. Policie jich nakonec šestnáct zadržela kvůli výtržnosti a útoku na veřejného činitele

Zdroj: ČTK

Bezpečností opatření probíhají od pátečního odpoledne po celé České republice, hlavně v oblasti severní Moravy, severních a východních Čech.

"Už teď s kolegy z cizinecké policie vytipováváme rizikové fans, které bysme nejraději nepustili vůbec do Prahy," řekl Aktuálně.cz ředitel pražských policistů Červíček.

Na desítkách míst cestou do Prahy stojí policejní hlídky, které kontrolují, zda v autě nesedí jim "známý" výtržník. Kontroly probíhají i ve vlacích. Policisté z oddělení železniční policie a doprovodů vlaků dohlížejí na klid a pořádek na nádražích.

Červíček také řekl, že nedopustí, aby se opakovala situace z fotbalového utkání, kdy fanoušci srbského klubu Crvena Zvezda Bělehrad vyrabovali cestou do Prahy několik čerpacích stanic.

V současnosti už stovky Poláků v Praze jsou, ale hlavní nápor policie očekává v den zápasu.

Tisícovka fans bez lístku

Sobotní kvalifikační zápas mezi Českem a Polskem o postup na mistrovství světa v Jižní Africe se odehraje v sobotu o půl deváté večer na pražské Letné. A živo nebude pouze v této pražské části, ale podle všeho po celé metropoli.

Polští chuligáni totiž dostali na zápas pouze 2500 lístků, do Prahy jich ale míří na čtyři tisíce. Proto se dá očekávat, že obsadí pražské bary na Staroměstském a Václavském náměstí a v okolí Letné.

Ač policie nechystá žádná dopravní omezení, varuje, že v době zápasu bude přinejmenším okolí Letné téměř neprůjezdné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
Další zprávy