Polovina maturantů má z matematiky čtyřky a pětky, tvrdí senátor. Špatná úvaha, odmítá to Cermat

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
17. 5. 2018 21:10
"Jestli se nemýlím, tak polovina maturantů, kteří si zatím dobrovolně vybrali matematiku, bude mít čtyřku nebo pětku," říká senátor a ředitel Keplerova gymnázia Jiří Růžička. Není tam žádný extrém, maturity dopadly podobně jako loni, oponuje šéf Cermatu Jiří Zíka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Až polovina maturantů má podle senátora Jiřího Růžičky (za TOP 09) z testu z matematiky čtyřku nebo pětku. Politik a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera tak soudí podle percentilu úspěšnosti. Výsledky testů ještě oficiálně nejsou známy a Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) je plánuje zveřejnit v příštích dnech.

Ředitel Cermatu Jiří Zíka s Růžičkovým tvrzením nesouhlasí, maturanti podle něj letos dopadli podobně jako v předchozích letech. Také ředitelé dalších gymnázií, které Aktuálně.cz oslovilo, se shodují, že testy z matematiky byly sice letos těžší, nevybočovaly ale podle nich ze standardu.

"Nechci být posel špatných zpráv, ale z percentilu se dá usoudit, jaká je dosavadní úspěšnost letošních maturantů. Podle percentilu usuzuji, že 27 procent maturantů napsalo test z matematiky na nedostatečnou! A dalších 23 procent na dostatečnou. Jestli se nemýlím, tak polovina maturantů, kteří si zatím dobrovolně vybrali matematiku, bude mít čtyřku nebo pětku," napsal Růžička na Facebooku. Studenti s výsledkem didaktických testů dostávají i informaci o tom, v jakém se umístili percentilu, tedy kolik lidí je horších a lepších, než jsou oni.

"To je děs a nedivím se, že to zatím nikdo oficiálně neoznámil," dodal senátor.

"Je to špatná úvaha. Maturity dopadly srovnatelně s loňským rokem. Není tam žádný extrém," odpověděl Aktuálně.cz ředitel Cermatu Zíka. Ministerstvo školství a Cermat podle něj zveřejní podrobnější informace o tom, jak dopadly maturity, v příštích dnech. Podle mluvčí ministerstva Jarmily Balážové pravděpodobně v pondělí. 

Loni napoprvé nezvládlo maturitu z matematiky  21,7 procenta studentů. Zíka připomněl, že se výsledky už několik let příliš nemění, s tím, že loni v matematice uspělo o 1,5 procentního bodu víc studentů než předloni.

Ředitelé gymnázií se dlouhodobě shodují, že špatné výsledky v matematice, na níž každoročně ztroskotá nejvíce studentů, ovlivňují osnovy i způsob výuky matematiky, školy se rovněž potýkají s nedostatkem kvalifikovaných matikářů. Vliv na výsledek má podle Růžičky ale i samotný maturitní test, který mu spíše připomíná "dostihovou dráhu".

"Letošní test byl na 105 minut, měl 15 stránek textu a asi 39 otázek, i když tam byly docela chytré příklady. Studenti ale jedou jako fretky," kritizuje testy senátor s tím, že na výpočty by měli dostat čas. "Musíte o tom přemýšlet, a když se vydáte nějakou cestou a zjistíte, že byla špatná, tak musíte mít čas na to, se zamyslet, kde jste udělali chybu," vysvětluje Aktuálně.cz. Na nedostatek času si stěžují i studenti v diskusích na Facebooku, přestože řada z nich dodává, že se jim testy až tak náročné nezdály.

Z více než 69 tisíc maturantů zvolilo zkoušku z matematiky 23,4 procenta, tedy o 2,3 procentního bodu méně než loni. Ještě před třemi lety z ní maturovalo zhruba 30 procent středoškoláků.

Na Gymnáziu Jana Keplera, kde Růžička působí jako ředitel, prošli všichni maturanti. Senátor výsledek ale vyvodil z výsledku studenta jiného gymnázia. "Jeden student měl pětku o jeden bod. Minimum je 33 (bodů) a on měl 32 a měl percentil 27, což znamená, že 27 procent lidí musí být ještě horších než on. U čtyřky je to to samé. Z percentilů odvozuji, že to nemůže být jinak," míní.

Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová ale Růžičkův názor nepotvrdila. Na pražském Gymnáziu Nad Štolou, kde působí, prošli všichni. Také na brněnském Gymnáziu Křenová byly výsledky mírně lepší než loni. "Jeden ze studentů ale nedosáhl v matematice ani minimálního množství bodů," uvedl ředitel Miroslav Marek. Ve všech ostatních zkouškách studenti uspěli. Myslí si, že k celostátní neúspěšnosti v testech z matematiky přispívají nejvíce nástavby.

Pokud student ve zkoušce z matematiky neuspěl, může za to podle Marka nejčastěji příprava. "Na zkoušku se přihlásili studenti, kteří měli běžně z matematiky čtyřku, a jen proto, že se skládá z jedné části, zatímco cizí jazyk ze tří částí. Vyhodnotili to jako menší zlo, které se jim vymstilo," myslí si Marek, s nímž souhlasí i zástupce ředitele pražského Gymnázia Jana Palacha Josef Končel. Oba se shodují, že těžší zkouška má větší význam než jednodušší.

Maturita z matematiky bude povinná na gymnáziích a lyceích od roku 2021. Na většině ostatních maturitních oborů by se měla povinnou součástí maturity stát o rok později.

Ministr školství v demisi Robert Plaga ale nedávno v rozhovoru pro Deník uvedl, že plošná zkouška z matematiky téměř pro všechny typy středních škol je neuvážená, variantnost při výběru by podle něj měla zůstat. Stát by měl podle Plagy spíše řešit, jak matematiku dětem lépe vysvětlit a učit ji tak, aby ji uměly dobře používat v běžném životě.

Video: Vadí nám i neprůhlednost opravování prací, žáci nevědí, kde udělali chybu, říká Veronika Valíková

Vadí nám i neprůhlednost opravování prací, žáci nevědí, kde udělali chybu, říká Veronika Valíková ze Společnosti učitelů českého jazyka a literatury. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy