Češi dusí sami sebe, nejvíce jedů pouští do vzduchu domácnosti. Půlka Čechů "dýchá rakovinu"

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
28. 11. 2016 9:31
Ministr životního prostředí Richard Brabec předkládá kolegům ve vládě zprávu o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vypracoval jeho úřad. Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje na to, že sice dlouhodobě klesají emise z průmyslu, ale kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Zpráva rovněž popisuje, jak se na stavu životního prostředí podepsalo loňské sucho, a upozorňuje také na to, že Češi loni vyprodukovali více odpadu než v předchozích letech.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Velká část lidí v Česku dýchá nezdravé množství škodlivin a jedovatých látek. Do vzduchu je vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. Upozorňuje na to zpráva o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vydal úřad Richarda Brabce (ANO). Ten ji v pondělí představuje ostatním ministrům.

Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje, že i přes to, že dlouhodobě klesají emise z průmyslu, kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Podle stovek měření například dýchá polovina lidí žijících v Česku rakovinotvornou látku zvanou benzo(a)pyren.

Ten se do vzduchu dostává hlavně nedokonalým spalováním uhlí, problém s velkým množstvím škodlivin je hlavně v údolích. Tradičně nejvíc se s tím potýká oblast Ostravska, Karviné a Frýdku-Místku. "Nejvyšší roční průměrná hodnota byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, na stanici Ostrava-Radvanice," uvádějí autoři dokumentu.

Společně s jedovatým benzo(a)pyrenem vzduchem v Česku poletuje také velké množství pevných částic ze spalování, které lidi dusí – jejich koncentrace je sice průměrně o něco nižší než loni, stále ale několikrát během loňského roku překročila zdravé limity. To vede k nárůstu nemocí, nebo dokonce úmrtí.

"Zejména onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchacího ústrojí. Zvyšuje se kojenecká úmrtnost a prohlubují potíže astmatiků. Ultrajemné částice mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů," upozorňuje zpráva.

Smogových situací přibylo

Podle odhadů Státního zdravotního ústavu měly polétavý prach a jedovaté látky loni v Česku na svědomí přes 5,5 tisíce úmrtí. Což je asi o 300 méně než předchozí rok.

Loni také výrazně přibylo množství smogových situací vyhlášených kvůli nahromadění přízemního ozonu. Číslo poskočilo oproti roku 2014 ze dvou na 25 dní. Za to ale může hlavně horké a suché léto. Právě loňské sucho se celou zprávou prolíná – na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek.

"Sucho se výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů a významně ovlivnilo zemědělství i hydroenergetiku, zásobování obyvatelstva vodou však nebylo výrazněji narušeno," píší experti v dokumentu. Znečištěné ovzduší také poškozuje rostliny, stromy kvůli škodlivinám přicházejí o listy.

Autoři zprávy dál například upozorňují, že Češi produkují více odpadu. "Celková produkce odpadů od roku 2009 stagnovala až do roku 2015, kdy došlo k jejímu výraznějšímu navýšení o 16,6 procenta oproti roku 2014," píše se v dokumentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy