Češi dusí sami sebe, nejvíce jedů pouští do vzduchu domácnosti. Půlka Čechů "dýchá rakovinu"

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
28. 11. 2016 9:31
Ministr životního prostředí Richard Brabec předkládá kolegům ve vládě zprávu o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vypracoval jeho úřad. Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje na to, že sice dlouhodobě klesají emise z průmyslu, ale kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Zpráva rovněž popisuje, jak se na stavu životního prostředí podepsalo loňské sucho, a upozorňuje také na to, že Češi loni vyprodukovali více odpadu než v předchozích letech.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Velká část lidí v Česku dýchá nezdravé množství škodlivin a jedovatých látek. Do vzduchu je vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. Upozorňuje na to zpráva o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vydal úřad Richarda Brabce (ANO). Ten ji v pondělí představuje ostatním ministrům.

Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje, že i přes to, že dlouhodobě klesají emise z průmyslu, kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Podle stovek měření například dýchá polovina lidí žijících v Česku rakovinotvornou látku zvanou benzo(a)pyren.

Ten se do vzduchu dostává hlavně nedokonalým spalováním uhlí, problém s velkým množstvím škodlivin je hlavně v údolích. Tradičně nejvíc se s tím potýká oblast Ostravska, Karviné a Frýdku-Místku. "Nejvyšší roční průměrná hodnota byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, na stanici Ostrava-Radvanice," uvádějí autoři dokumentu.

Společně s jedovatým benzo(a)pyrenem vzduchem v Česku poletuje také velké množství pevných částic ze spalování, které lidi dusí – jejich koncentrace je sice průměrně o něco nižší než loni, stále ale několikrát během loňského roku překročila zdravé limity. To vede k nárůstu nemocí, nebo dokonce úmrtí.

"Zejména onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchacího ústrojí. Zvyšuje se kojenecká úmrtnost a prohlubují potíže astmatiků. Ultrajemné částice mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů," upozorňuje zpráva.

Smogových situací přibylo

Podle odhadů Státního zdravotního ústavu měly polétavý prach a jedovaté látky loni v Česku na svědomí přes 5,5 tisíce úmrtí. Což je asi o 300 méně než předchozí rok.

Loni také výrazně přibylo množství smogových situací vyhlášených kvůli nahromadění přízemního ozonu. Číslo poskočilo oproti roku 2014 ze dvou na 25 dní. Za to ale může hlavně horké a suché léto. Právě loňské sucho se celou zprávou prolíná – na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek.

"Sucho se výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů a významně ovlivnilo zemědělství i hydroenergetiku, zásobování obyvatelstva vodou však nebylo výrazněji narušeno," píší experti v dokumentu. Znečištěné ovzduší také poškozuje rostliny, stromy kvůli škodlivinám přicházejí o listy.

Autoři zprávy dál například upozorňují, že Češi produkují více odpadu. "Celková produkce odpadů od roku 2009 stagnovala až do roku 2015, kdy došlo k jejímu výraznějšímu navýšení o 16,6 procenta oproti roku 2014," píše se v dokumentu.

 

Právě se děje

Další zprávy