Češi dusí sami sebe, nejvíce jedů pouští do vzduchu domácnosti. Půlka Čechů "dýchá rakovinu"

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
28. 11. 2016 9:31
Ministr životního prostředí Richard Brabec předkládá kolegům ve vládě zprávu o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vypracoval jeho úřad. Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje na to, že sice dlouhodobě klesají emise z průmyslu, ale kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Zpráva rovněž popisuje, jak se na stavu životního prostředí podepsalo loňské sucho, a upozorňuje také na to, že Češi loni vyprodukovali více odpadu než v předchozích letech.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Velká část lidí v Česku dýchá nezdravé množství škodlivin a jedovatých látek. Do vzduchu je vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. Upozorňuje na to zpráva o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vydal úřad Richarda Brabce (ANO). Ten ji v pondělí představuje ostatním ministrům.

Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje, že i přes to, že dlouhodobě klesají emise z průmyslu, kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Podle stovek měření například dýchá polovina lidí žijících v Česku rakovinotvornou látku zvanou benzo(a)pyren.

Ten se do vzduchu dostává hlavně nedokonalým spalováním uhlí, problém s velkým množstvím škodlivin je hlavně v údolích. Tradičně nejvíc se s tím potýká oblast Ostravska, Karviné a Frýdku-Místku. "Nejvyšší roční průměrná hodnota byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, na stanici Ostrava-Radvanice," uvádějí autoři dokumentu.

Společně s jedovatým benzo(a)pyrenem vzduchem v Česku poletuje také velké množství pevných částic ze spalování, které lidi dusí – jejich koncentrace je sice průměrně o něco nižší než loni, stále ale několikrát během loňského roku překročila zdravé limity. To vede k nárůstu nemocí, nebo dokonce úmrtí.

"Zejména onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchacího ústrojí. Zvyšuje se kojenecká úmrtnost a prohlubují potíže astmatiků. Ultrajemné částice mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů," upozorňuje zpráva.

Smogových situací přibylo

Podle odhadů Státního zdravotního ústavu měly polétavý prach a jedovaté látky loni v Česku na svědomí přes 5,5 tisíce úmrtí. Což je asi o 300 méně než předchozí rok.

Loni také výrazně přibylo množství smogových situací vyhlášených kvůli nahromadění přízemního ozonu. Číslo poskočilo oproti roku 2014 ze dvou na 25 dní. Za to ale může hlavně horké a suché léto. Právě loňské sucho se celou zprávou prolíná – na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek.

"Sucho se výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů a významně ovlivnilo zemědělství i hydroenergetiku, zásobování obyvatelstva vodou však nebylo výrazněji narušeno," píší experti v dokumentu. Znečištěné ovzduší také poškozuje rostliny, stromy kvůli škodlivinám přicházejí o listy.

Autoři zprávy dál například upozorňují, že Češi produkují více odpadu. "Celková produkce odpadů od roku 2009 stagnovala až do roku 2015, kdy došlo k jejímu výraznějšímu navýšení o 16,6 procenta oproti roku 2014," píše se v dokumentu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy