Češi dusí sami sebe, nejvíce jedů pouští do vzduchu domácnosti. Půlka Čechů "dýchá rakovinu"

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
28. 11. 2016 9:31
Ministr životního prostředí Richard Brabec předkládá kolegům ve vládě zprávu o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vypracoval jeho úřad. Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje na to, že sice dlouhodobě klesají emise z průmyslu, ale kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Zpráva rovněž popisuje, jak se na stavu životního prostředí podepsalo loňské sucho, a upozorňuje také na to, že Češi loni vyprodukovali více odpadu než v předchozích letech.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Velká část lidí v Česku dýchá nezdravé množství škodlivin a jedovatých látek. Do vzduchu je vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. Upozorňuje na to zpráva o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vydal úřad Richarda Brabce (ANO). Ten ji v pondělí představuje ostatním ministrům.

Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje, že i přes to, že dlouhodobě klesají emise z průmyslu, kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Podle stovek měření například dýchá polovina lidí žijících v Česku rakovinotvornou látku zvanou benzo(a)pyren.

Ten se do vzduchu dostává hlavně nedokonalým spalováním uhlí, problém s velkým množstvím škodlivin je hlavně v údolích. Tradičně nejvíc se s tím potýká oblast Ostravska, Karviné a Frýdku-Místku. "Nejvyšší roční průměrná hodnota byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, na stanici Ostrava-Radvanice," uvádějí autoři dokumentu.

Společně s jedovatým benzo(a)pyrenem vzduchem v Česku poletuje také velké množství pevných částic ze spalování, které lidi dusí – jejich koncentrace je sice průměrně o něco nižší než loni, stále ale několikrát během loňského roku překročila zdravé limity. To vede k nárůstu nemocí, nebo dokonce úmrtí.

"Zejména onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchacího ústrojí. Zvyšuje se kojenecká úmrtnost a prohlubují potíže astmatiků. Ultrajemné částice mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů," upozorňuje zpráva.

Smogových situací přibylo

Podle odhadů Státního zdravotního ústavu měly polétavý prach a jedovaté látky loni v Česku na svědomí přes 5,5 tisíce úmrtí. Což je asi o 300 méně než předchozí rok.

Loni také výrazně přibylo množství smogových situací vyhlášených kvůli nahromadění přízemního ozonu. Číslo poskočilo oproti roku 2014 ze dvou na 25 dní. Za to ale může hlavně horké a suché léto. Právě loňské sucho se celou zprávou prolíná – na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek.

"Sucho se výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů a významně ovlivnilo zemědělství i hydroenergetiku, zásobování obyvatelstva vodou však nebylo výrazněji narušeno," píší experti v dokumentu. Znečištěné ovzduší také poškozuje rostliny, stromy kvůli škodlivinám přicházejí o listy.

Autoři zprávy dál například upozorňují, že Češi produkují více odpadu. "Celková produkce odpadů od roku 2009 stagnovala až do roku 2015, kdy došlo k jejímu výraznějšímu navýšení o 16,6 procenta oproti roku 2014," píše se v dokumentu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy