Češi dusí sami sebe, nejvíce jedů pouští do vzduchu domácnosti. Půlka Čechů "dýchá rakovinu"

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
28. 11. 2016 9:31
Ministr životního prostředí Richard Brabec předkládá kolegům ve vládě zprávu o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vypracoval jeho úřad. Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje na to, že sice dlouhodobě klesají emise z průmyslu, ale kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Zpráva rovněž popisuje, jak se na stavu životního prostředí podepsalo loňské sucho, a upozorňuje také na to, že Češi loni vyprodukovali více odpadu než v předchozích letech.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti.
Škodliviny do ovzduší vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Velká část lidí v Česku dýchá nezdravé množství škodlivin a jedovatých látek. Do vzduchu je vypouští nejen auta nebo továrny na výrobu koksu či železa, na prvním místě mezi znečišťovateli jsou domácnosti. Upozorňuje na to zpráva o stavu životního prostředí v roce 2015, kterou vydal úřad Richarda Brabce (ANO). Ten ji v pondělí představuje ostatním ministrům.

Víc než dvousetstránkový dokument mimo jiné upozorňuje, že i přes to, že dlouhodobě klesají emise z průmyslu, kvalita ovzduší v Česku se příliš nezlepšuje. Podle stovek měření například dýchá polovina lidí žijících v Česku rakovinotvornou látku zvanou benzo(a)pyren.

Ten se do vzduchu dostává hlavně nedokonalým spalováním uhlí, problém s velkým množstvím škodlivin je hlavně v údolích. Tradičně nejvíc se s tím potýká oblast Ostravska, Karviné a Frýdku-Místku. "Nejvyšší roční průměrná hodnota byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, na stanici Ostrava-Radvanice," uvádějí autoři dokumentu.

Společně s jedovatým benzo(a)pyrenem vzduchem v Česku poletuje také velké množství pevných částic ze spalování, které lidi dusí – jejich koncentrace je sice průměrně o něco nižší než loni, stále ale několikrát během loňského roku překročila zdravé limity. To vede k nárůstu nemocí, nebo dokonce úmrtí.

"Zejména onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchacího ústrojí. Zvyšuje se kojenecká úmrtnost a prohlubují potíže astmatiků. Ultrajemné částice mohou proniknout i do krevního oběhu, odkud se dále dostanou do všech orgánů," upozorňuje zpráva.

Smogových situací přibylo

Podle odhadů Státního zdravotního ústavu měly polétavý prach a jedovaté látky loni v Česku na svědomí přes 5,5 tisíce úmrtí. Což je asi o 300 méně než předchozí rok.

Loni také výrazně přibylo množství smogových situací vyhlášených kvůli nahromadění přízemního ozonu. Číslo poskočilo oproti roku 2014 ze dvou na 25 dní. Za to ale může hlavně horké a suché léto. Právě loňské sucho se celou zprávou prolíná – na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek.

"Sucho se výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod a vydatnosti pramenů a významně ovlivnilo zemědělství i hydroenergetiku, zásobování obyvatelstva vodou však nebylo výrazněji narušeno," píší experti v dokumentu. Znečištěné ovzduší také poškozuje rostliny, stromy kvůli škodlivinám přicházejí o listy.

Autoři zprávy dál například upozorňují, že Češi produkují více odpadu. "Celková produkce odpadů od roku 2009 stagnovala až do roku 2015, kdy došlo k jejímu výraznějšímu navýšení o 16,6 procenta oproti roku 2014," píše se v dokumentu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy