"Ona byla podkošerována!" V Polné po stopách hilsneriády, kterou spustila vražda

"Ona byla podkošerována!" V Polné po stopách hilsneriády, kterou spustila vražda
Radní Polné Jan Prchal příběh Leopolda Hilsnera intenzivně studuje léta.
Radní Prchal je velkým zastáncem toho, aby se proces kvůli vraždě Anežky Hrůzové revidoval.
Radní Prchal shromáždil řadu písemností zabývajících se vraždou Anežky Hrůzové a osudem Leopolda Hilsnera.
Obnovu procesu s Leopoldem Hilsnerem a řádné objasnění případu vraždy Anežky Hrůzové požadoval i pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Foto: Honza Mudra
Jan Horák Jan Horák
24. 10. 2020 14:00
Letos v říjnu uplynulo 120 let, kdy začal druhý a klíčový proces s Leopoldem Hilsnerem. Tehdy čtyřiadvacetiletý mladík židovského původu dostal trest smrti za rituální vraždu Anežky Hrůzové. Událost rozpoutala silné antisemitské nálady ve společnosti. Deník Aktuálně.cz navštívil město Polná na Vysočině, kde se zločin odehrál.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy