Náročná středa. Jedná vláda i koaliční špičky, Sobotka je pod tlakem ANO a lidovců

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 6. 2016 12:05
Šéfové koaličních stran, kteří jsou rozhádaní kvůli změnám v policii, se ve středu posadí po několika dnech zase za jeden stůl, a to hned dvakrát. Dopoledne začala jednat vláda, která schválila novelu zákona o bezpečnostních službách, později odpoledne proběhne koaliční rada. Kromě toho je na čtvrtek naplánované jednání výboru pro bezpečnost. Na něm má vystoupit končící šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta i vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Není přitom vyloučeno, že jednání bude ještě více, protože premiér Bohuslav Sobotka je pod tlakem hnutí ANO a KDU-ČSL, aby svolal Bezpečnostní radu státu.
Přestože problémy v policii gradují, premiér Bohuslav Sobotka se drží v pozadí
Přestože problémy v policii gradují, premiér Bohuslav Sobotka se drží v pozadí | Foto: Policie ČR

Praha - Premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku čeká hodně náročná středa. Nejdříve na jednání vlády a poté na jednání koalice bude muset vysvětlovat, proč v kauze policejní reorganizace vystupuje pasivně a oddaluje zasedání Bezpečnostní rady státu.

Jednání vlády začalo shodou nad novelou zákona o zpravodajských službách, podle které by kontrole Poslanecké sněmovny podléhaly všechny rozvědky. "Vláda schválila novelu posilující kontrolu zpravodajských služeb," uvedl na Twitteru Sobotka. Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, nově mají dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.

Rozpory mezi členy vlády přijdou na řadu ve chvíli, kdy nastane debata, jak by politici měli reagovat na "válku policistů".

"Považujeme za nutné, aby vláda dostala informaci o postupu reorganizace policie," prohlašuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle kterého to je dokonce nezbytná podmínka pro pokračování současné koalice. "Nechápu, proč bylo středeční jednání zrušeno, chci, aby v tak vážné situaci byla rada svolaná co nejdříve, pokud možno tento týden," přidal se i první místopředseda lidovců Marián Jurečka. Stejně mluví také předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který kvůli reorganizaci vystupuje ostře proti ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

Sobotka a Chovanec se drží po většinu času v ústraní a situaci kolem policie příliš nekomentují. Premiér vydal po několika dnech mlčení prohlášení v úterý večer, kdy odmítl rychlé svolání Bezpečnostní rady státu. "Není tu od toho, aby jakkoli nahrazovala policejní šetření. K tomu slouží přesně dané zákonné postupy," míní předseda vlády, podle kterého bude ministr vnitra do konce června informovat vládu o aktuálním vývoji reorganizace. 

Ministr Chovanec místo odpovědí na různé otázky natočil o víkendu video, ve kterém ale žádnou z problematických věcí nevysvětlil. Stále není jasné, proč policejní změny byly připraveny tak překotně a proč o nich nebyli informovaní například státní zástupci, jejichž práce se dotýká. Zatím naposledy tak promluvil Chovanec před týdnem, kdy na tiskové konferenci oznámil, že si za policejní reorganizací stojí, a proto ji podepsal. „Udělal jsem chybu, že jsem to nepodepsal dřív,” podotkl.

Právě kvůli tomuto chování ministra vnitra bude Sobotka ve středu v podvečer na koaliční schůzce čelit výtkám ANO i KDU-ČSL. Jejich zástupci jsou přesvědčeni, že Chovanec podpis uspěchal. Hnutí ANO proto požaduje takové změny v koalici, aby se podobná situace neopakovala.

Ještě před schůzkou koalice se kvůli policejním změnám setká prezident Miloš Zeman na Pražském hradě s Babišem a Chovancem, ve čtvrtek slibuje své vyjádření k celé záležitosti.

Další střet mezi politiky se dá očekávat ve čtvrtek, kdy by se měl sejít výbor pro obranu a měl by si poslechnout končícího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu i vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Výbor svolal poslanec ANO a místopředseda výboru Bronislav Schwarz navzdory nesouhlasu předsedy výboru za ČSSD Romana Váni, který je na služební cestě mimo Česko.  

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy