Zvolení platí, Antl složil slib. Senát je tak opět kompletní

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 11:40
Nové vedení senátních výborů a komisí se stranicky moc nepromíchalo. ČSSD zůstalo předsednictví v šesti výborech.
Miroslav Antl
Miroslav Antl | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát má znovu všech 81 plnohodnotných členů. Teprve v pátek mohl složit slib a ujmout se tak svého mandátu senátor Miroslav Antl (za ČSSD).

Nejvyšší správní soud teprve tento čtvrtek zamítl stížnost Pirátů proti jeho zvolení na Rychnovsku. Ostatních sedmadvacet senátorů, kteří byli letos zvoleni, získalo už ve středu právo aktivně se účastnit jednání Senátu a hlasovat.

Senát kvůli Antlově případu musel počkat na pátek s rozdělením senátorů do komisí a výborů tak, jak se na tom dohodly senátorské kluby.

Nové vedení senátních výborů a komisí se stranicky moc nepromíchalo. ČSSD zůstalo předsednictví v šesti výborech, ODS povede dva, předsednictví výboru pro záležitosti EU udržel klub KDU-ČSL a nezávislí. Výbory si v pátek zvolily své předsedy podle dohod senátorských frakcí a Senát to potvrdil.

Senátoři v tajné volbě rozhodli také o tom, že ze šesti senátních komisí po dvou povedou zástupci ČSSD a ODS. V čele ústavní komise je nadále Eliška Wagnerová (za SZ) a volební komisi nově předsedá Luděk Jeništa (za STAN). Kluby Starostů, Strany práv občanů s komunisty, ANO a zelených získaly místa ve vedení výborů na úrovni jejich místopředsedů.

Nové předsedy získaly jen tři výbory. V čele výboru pro veřejnou správu nahradil Iva Bárka (ČSSD), který se stal místopředsedou Senátu, Miloš Vystrčil (ODS). Předsedou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku se stal nově Jan Žaloudík (ČSSD), šéfem výboru pro záležitosti EU Václav Hampl z klubu KDU-ČSL a nezávislí.

Senátoři se znovu sejdou 3. prosince

Staronovým předsedou ústavně-právního výboru je Miroslav Antl, výbor pro obranu a bezpečnost dál povede František Bublan (za ČSSD), výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda a výbor pro kulturu, školství a lidská práva Jaromír Jermář (oba ČSSD).

V čele organizačního výboru zůstal z titulu funkce předseda horní komory Milan Štěch, předsedou mandátového a imunitního výboru je dál Jiří Oberfalzer (ODS).

Komisi pro krajany bude nadále předsedat Tomáš Grulich a komisi pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová (oba ODS). Zbývající komise získaly nové předsedy namísto senátorů, kteří v letošních volbách mandát neobhájili. Komisi pro práci Kanceláře Senátu nově povede Božena Sekaninová a komisi pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil (oba ČSSD).

Senátoři si rovněž vybrali své zástupce do meziparlamentních organizací a svou ustavující schůzi ukončili. Znovu se sejdou 3. prosince kvůli volbě místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře ústavním soudcem.

 

Právě se děje

před 54 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy