Zvítězíme, zvolal Mládek z ČSSD na akci Rusů k Temelínu

Domácí Domácí
18. 6. 2013 20:23
Praha - Souznění ve věci dostavby Temelína zavládlo v úterý na Žofíně mezi ruským velvyslancem v Česku Sergejem Kiseljovem a stínovým ministrem financí ČSSD Janem Mládkem.
Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD
Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD | Foto: CPA Eduard Erben

Oba dva na akci rusko-českého konsorcia MIR.1200 u příležitosti založení společnosti Nuclear Power Alliance zvolali ve svých projevech "Zvítězíme" a sklidili potlesk přítomných.

Kiseljov má lobbing za Rosatom, který se o stamiliardovou zakázku uchází prostřednictvím svých dceřiných společností v konsorciu se Škodou JS, v popisu práce. Mládek se ale vzhledem k současné politické krizi brzy může ocitnout v roli toho, kdo bude rozhodovat o tendru, který má běžet podle zákonných kritérií.

"Dostavbu Temelína provází složité problémy, ale myslím si, že zvítězíme, jak řekl pan velvyslanec," ukončil svou řeč na Žofíně Mládek.

Jde o práci pro české firmy, hájí se Mládek

Později pro Aktuálně.cz popřel, že by tím chtěl vyjádřit podporu rusko-českému konsorciu v tendru.

"To jsem myslel tak, že zvítězíme, když se podaří překonat všechny překážky, o kterých jsem mluvil. Chápal jsem to jako podporu dostavbě Temelína. Protože to znamená práci pro české firmy a pro občany a také nějaké postrčení ekonomiky. Tím pádem je legitimní i debata, kolik která nabídka přinese této věci," uvedl později pro Aktuálně.cz Mládek.

Právě ruská strana se chlubí tím, že nabídne nejvíc zakázek českým firmám.

Před zástupci konsorcia Mládek uvedl, že projektu nenahrávají současné ceny elektřiny. Podle něj je třeba vyřešit otázku případných garancí výkupní ceny elektřiny z nových temelínských bloků, aby nezvýšily deficit státního rozpočtu a zároveň nepoškodily domácnosti.

ČSSD je pro dostavbu Temelína

Zmínil také unijní kontext jádra, protože ČSSD v případě ujmutí se vlády bude chtít podle vyjádření jejích představitelů Česko vrátit do centra evropské integrace, v tomto případě konzultovat jaderné záležitosti s Evropskou komisí. EU však zvlášť po Fukušimě zvýšila obezřetnost vůči energii z jádra.

"Můžu deklarovat za sociální demokracii, že jednoznačně podporujeme dostavbu Temelína," řekl také Mládek na Žofíně.

Představitelé konsorcia ho na pódiu uvedli s tím, že už veřejně vyslovil názor, že současná koaliční vláda by ani s novým premiérem o tak zásadní věci už vzhledem k současné politické situaci rozhodovat neměla.

Na otázku, zda nemá obavu, že by mohlo konsorcium vnímat a prezentovat jeho vystoupení jako vyjádření podpory jednomu konkrétnímu uchazeči, uvedl Mládek následující: "Využít se dá všechno. Nikdy jsem ale neřekl, že jsem tím podpořil jednoho z kandidátů."

Mládkova podřeknutí

Mládek už jednou vysvětloval svou řečnickou neobratnost. Na sjezdu ČSSD na jaře nazval živnostníky "parazity". Nakonec musel vzít svá slova zpět a omluvit se.

Mládek nebyl v úterý jediným vysoce postaveným hostem s politickým zázemím. Velkého potlesku se dočkal také bývalý ministr průmyslu za ČSSD a blízký přítel prezidenta Miloše Zemana Miroslav Grégr.

A nebylo to poprvé, kdy by se lidé blízcí ČSSD pohybovali na akcích konsorcia. Už dříve jednu jejich tiskovou konferenci podpořil dnešní stínový ministr průmyslu Milan Urban. Mládek Aktuálně.cz řekl, že chodí i na akce konkurentů Rusů, konkrétní však nebyl.

Konsorcium MIR.1200 v úterý představilo nově založenou společnost Nuclear Power Alliance (NPA), která by v případě jeho vítězství v tendru byla zodpovědná za realizaci projektu.

"Tato společnost přebírá od konsorcia praktické řízení tendru," řekl novinářům předseda představenstva NPA Josef Perlík. Podle něj společnost ještě letos vytvoří pracovní místa pro šedesát vysoce kvalifikovaných odborníků, v případě úspěchu v tendru by se počet zaměstnanců zvýšil zhruba na tisíc.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 24 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy