Zvítězíme, zvolal Mládek z ČSSD na akci Rusů k Temelínu

Domácí Domácí
18. 6. 2013 20:23
Praha - Souznění ve věci dostavby Temelína zavládlo v úterý na Žofíně mezi ruským velvyslancem v Česku Sergejem Kiseljovem a stínovým ministrem financí ČSSD Janem Mládkem.
Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD
Jan Mládek, stínový ministr financí, ČSSD | Foto: CPA Eduard Erben

Oba dva na akci rusko-českého konsorcia MIR.1200 u příležitosti založení společnosti Nuclear Power Alliance zvolali ve svých projevech "Zvítězíme" a sklidili potlesk přítomných.

Kiseljov má lobbing za Rosatom, který se o stamiliardovou zakázku uchází prostřednictvím svých dceřiných společností v konsorciu se Škodou JS, v popisu práce. Mládek se ale vzhledem k současné politické krizi brzy může ocitnout v roli toho, kdo bude rozhodovat o tendru, který má běžet podle zákonných kritérií.

"Dostavbu Temelína provází složité problémy, ale myslím si, že zvítězíme, jak řekl pan velvyslanec," ukončil svou řeč na Žofíně Mládek.

Jde o práci pro české firmy, hájí se Mládek

Později pro Aktuálně.cz popřel, že by tím chtěl vyjádřit podporu rusko-českému konsorciu v tendru.

"To jsem myslel tak, že zvítězíme, když se podaří překonat všechny překážky, o kterých jsem mluvil. Chápal jsem to jako podporu dostavbě Temelína. Protože to znamená práci pro české firmy a pro občany a také nějaké postrčení ekonomiky. Tím pádem je legitimní i debata, kolik která nabídka přinese této věci," uvedl později pro Aktuálně.cz Mládek.

Právě ruská strana se chlubí tím, že nabídne nejvíc zakázek českým firmám.

Před zástupci konsorcia Mládek uvedl, že projektu nenahrávají současné ceny elektřiny. Podle něj je třeba vyřešit otázku případných garancí výkupní ceny elektřiny z nových temelínských bloků, aby nezvýšily deficit státního rozpočtu a zároveň nepoškodily domácnosti.

ČSSD je pro dostavbu Temelína

Zmínil také unijní kontext jádra, protože ČSSD v případě ujmutí se vlády bude chtít podle vyjádření jejích představitelů Česko vrátit do centra evropské integrace, v tomto případě konzultovat jaderné záležitosti s Evropskou komisí. EU však zvlášť po Fukušimě zvýšila obezřetnost vůči energii z jádra.

"Můžu deklarovat za sociální demokracii, že jednoznačně podporujeme dostavbu Temelína," řekl také Mládek na Žofíně.

Představitelé konsorcia ho na pódiu uvedli s tím, že už veřejně vyslovil názor, že současná koaliční vláda by ani s novým premiérem o tak zásadní věci už vzhledem k současné politické situaci rozhodovat neměla.

Na otázku, zda nemá obavu, že by mohlo konsorcium vnímat a prezentovat jeho vystoupení jako vyjádření podpory jednomu konkrétnímu uchazeči, uvedl Mládek následující: "Využít se dá všechno. Nikdy jsem ale neřekl, že jsem tím podpořil jednoho z kandidátů."

Mládkova podřeknutí

Mládek už jednou vysvětloval svou řečnickou neobratnost. Na sjezdu ČSSD na jaře nazval živnostníky "parazity". Nakonec musel vzít svá slova zpět a omluvit se.

Mládek nebyl v úterý jediným vysoce postaveným hostem s politickým zázemím. Velkého potlesku se dočkal také bývalý ministr průmyslu za ČSSD a blízký přítel prezidenta Miloše Zemana Miroslav Grégr.

A nebylo to poprvé, kdy by se lidé blízcí ČSSD pohybovali na akcích konsorcia. Už dříve jednu jejich tiskovou konferenci podpořil dnešní stínový ministr průmyslu Milan Urban. Mládek Aktuálně.cz řekl, že chodí i na akce konkurentů Rusů, konkrétní však nebyl.

Konsorcium MIR.1200 v úterý představilo nově založenou společnost Nuclear Power Alliance (NPA), která by v případě jeho vítězství v tendru byla zodpovědná za realizaci projektu.

"Tato společnost přebírá od konsorcia praktické řízení tendru," řekl novinářům předseda představenstva NPA Josef Perlík. Podle něj společnost ještě letos vytvoří pracovní místa pro šedesát vysoce kvalifikovaných odborníků, v případě úspěchu v tendru by se počet zaměstnanců zvýšil zhruba na tisíc.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

Další zprávy