Zrušili jsme poplatky, zlevníme pomůcky. Němeček pouští v nemocnicích reklamu sám na sebe

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 10. 2015 7:44
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pouští pacientům ve státních nemocnicích reklamu na sebe sama. Ve spotech promítaných na obrazovkách v čekárnách také reaguje na kritiku odborníků, kteří nesouhlasí s jeho nápady. Zatímco odborníci varují před jeho zákonem o zdravotnických prostředcích, protože si prý kvůli němu lidé za pomůcky připlatí, ministr tvrdí opak. Každý pacient prý bude mít pomůcku nově zdarma. Nemocnicím placená reklama na ministra nevadí. Problém s ní ale mají další politici. Třeba podle lékařky a senátorky Aleny Dernerové může Němeček uvést pacienty v omyl. Lékaři a poslanci Jiřímu Štětinovi se zase nelíbí, že si Němeček dělá u pacientů „alibi“.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček reaguje na kritiku oponentů placenými inzeráty. Reklamu pouští pacientům ve státních nemocnicích. | Video: Aktuálně.cz

Praha - Stejnou metodu už použil exministr zdravotnictví David Rath: jakmile se na jeho úřad snesla kritika, zaplatil si jednoduše inzerát. V něm pak voličům vysvětlil, jak jsou věci „doopravdy“.

Nyní se Rathovou cestou vydal i současný šéf resortu Svatopluk Němeček. Také on reaguje na kritiku inzeráty. Inzerci ale neposílá do novin, pouští ji pacientům ve státních nemocnicích. Lidé ji mohou vidět na velkoplošných obrazovkách, když čekají na ošetření v ambulanci.

„Pacienti se o své zdravotní pomůcky nemusí bát. Každý pacient bude mít jistotu, že pro ulehčení jeho nemoci či stavu existuje zdravotnická pomůcka, za kterou není potřeba nic doplácet. V současné době tuto jistotu zdaleka každý pacient nemá,“ objevuje se například na obrazovkách v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Pojišťovny zaplatí jen pětinu zdravotnických prostředků

Následuje výčet úspor, které Němeček plánovanou změnou zákona o zdravotnických prostředcích zajistí. Vyšplhají se až na šest miliard korun, tvrdí reklama. „Za ušetřené peníze bude možné nakoupit více kvalitních zdravotnických pomůcek,“ sděluje lidem ministr.

Šéf resortu tím reaguje na odpor, který způsobil jeho návrh zákona o zdravotnických prostředcích. Lékárníci, pacientské organizace i výrobci varovali, že se kvůli normě pacienti nedoplatí. Pokud návrh projde, pojišťovny už prý lidem uhradí jen základní variantu každého výrobku. Nic víc.

„V praxi to bude znamenat, že zatímco dnes pojišťovny pokrývají kolem osmdesáti procent všech předepsaných zdravotnických pomůcek, do budoucna to bude sotva pětina,“ kritizoval normu třeba Miroslav Palát z České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.

Uvádíme informace na pravou míru

Podle ministerstva ale jen straší pacienty, informace je třeba uvést na pravou míru. „Chceme pacientům předat korektní sdělení o připravovaných změnách v oblasti zdravotnických pomůcek,“ potvrzuje účel placené reklamy mluvčí Němečkova úřadu Jan Štoll. Ministerstvo do videa přidalo i další pozitivní kroky, které už pro pacienty udělalo – třeba zrušení regulačních poplatků.

Video podle Štolla stálo 49 tisíc korun, na klíč ho pro úřad vytvořila ostravská firma Lion brand and story. „Ministerstvo jsme v minulosti sami oslovili,“ přiznává jednatel firmy Libor Schönwälder. Prezentace se promítají na 301 různých místech, většinou jde o zdravotnická zařízení. Provoz velkoplošných obrazovek, na nichž se informace ukazují, zase zajišťuje společnost Active Vision.

Nemocnice s Němečkovým videem problém nemají. „Pokud reklama neodporuje předem daným zásadám – její obsah není například rasistický –, nemocnice proti ní nic nemá,“ říká mluvčí pražské Bulovky Martin Šalek.

Může lidi mást

Naopak dalším politikům Němečkův postup vadí. A to nejen kvůli tomu, že utrácí veřejné peníze za reklamu na sebe sama. „Pacienti si také mohou vzkaz špatně přeložit a začít po lékařích vyžadovat něco, co jim vůbec nemohou dát. Zákon o zdravotnických prostředcích totiž ještě není schválený. Navíc ho provází řada problémů,“ upozorňuje lékařka a senátorka Alena Dernerová.

Lékaři a poslanci Jiřímu Štětinovi se zase nelíbí, že si Němeček dělá u pacientů „alibi“. „Je to jenom zdůvodnění loupežnických kroků, o kterých se píše v novinách. Zdravotnické prostředky jsou totiž často naopak předražené,“ zhodnotil Němečkovu reklamu Štětina.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy