Zpečetěno: Exministr Palas povládne kraji s komunisty

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 11. 2008 11:10
Kraj rudý, kraj chudý. Palase uvítali odpůrci komunistů
"Kraj rudý, kraj chudý!" hlásily nápisy za zády Jaroslava Palase během prvního jednání zastupitelstva, kde se bývalý komunista a absolvent večerní školy marxismu-leninismu stal s přispěním současných komunistů Moravskoslezským hejtmanem
"Kraj rudý, kraj chudý!" hlásily nápisy za zády Jaroslava Palase během prvního jednání zastupitelstva, kde se bývalý komunista a absolvent večerní školy marxismu-leninismu stal s přispěním současných komunistů Moravskoslezským hejtmanem | Foto: Ludvík Hradilek

* Kraji povládne ČSSD s KSČM * Hejtmanem byl zvolen bývalý ministr Jaroslav Palas * Na místě jsou reportéři Aktuálně.cz a situaci sledují online

Ostrava - Moravskoslezský kraj ve čtvrtek vybral svého nového představitele. Krátce po jedenácté hodině dopoledne zvolilo krajské zastupitelstvo do svého čela Jaroslava Palase (ČSSD).

Nový hejtman bude vládnout společně s komunisty. Dva členové KSČ byli také zvoleni na posty náměstků. Karel Konečný a Svatomír Recman studovali na univerzitě v Moskvě, oba jsou dlouholetí komunisté.

To se však řadě občanů nelíbí a přišli dát svůj názor jasně najevo. Před zahájením zasedání se sešla skupina Mladých konzervativců s transparenty. Ochranka je však do sálu, kde volba hejtmana probíhá, nepustila.

"Viděli jsme je před krajským úřadem a s jejich názory souhlasili. Tak jsme se s nimi domluvili a strhli transparenty z tyče a šli do sálu," říká ostravský důchodce Ladislav Talavašek. "Ani sem nás nechtěli pustit, že tam není místo. Ale protlačili jsme se."

Nakonec se tedy skupina zhruba patnácti lidí, včetně zástupců Konfederace politických vězňů, dostala do sálu. Seřazeni u zdi s transparenty drženým na hrudi tiše protestovali.

"Soudruhu Palasi, vracíte se zpátky ke svým?" Takový transparent drží v rukou ostravský důchodce pan Talavašek. "Nelíbí se mi, co se tu děje," říká. "Sedmnáctého listopadu 1989 jsem byl šťastný, že komunisti skončili. A najednou se vrací k moci."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Karla Hvížďaly: Jací komunisté se dostávají k moci 

ODS během zasedání zastupitelstva požádala, aby byl prostor pro kladení dotazů kandidátům na hejtmana. Zastupitelstvo však tento návrh zamítlo.

Foto: Ludvík Hradilek

"Budou dělat divadlo," komentoval pokus ODS Jaroslav Palas. "Musíme držet, držet, držet."

Po krátké přestávce se slova chopili zástupci ODS. "Vzpomeňme si, co se v naší zemi dělo v době, kdy pan Palas vstoupil do KSČ," apeloval na kolegy Zbyněk Stanjura, primátor Opavy. "Vzpomeňme si na všechny oběti komunismu, zavražděné. Volit Palase by bylo zradou všech, kteří obětovali život za boj o svobodu."

Pavel Drobil z téže strany pak upozornil, že do čela kraje se nyní dostává "první liga předlistopadové KSČ." "Nezvolíte druhého hejtmana, nýbrž x-tého předsedu národního výboru..."

Po jedenácté hodině byl Palas zvolen novým hejtmanem Moravskoslezského kraje. "Chtěl bych slíbit všem, že krajské zastupitelstvo bude vedeno v souladu s jednacím řádem," uvedl Palas. "A jsem připraven naslouchat opozici i koalici."


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy