reklama
 
 

Živě: Babiš je řádným premiérem Česka. Důvěře předcházelo urážení Kalouska i útok demonstrantů

Aktualizováno 11. 7. 2018 7:48
V Poslanecké sněmovně stále probíhá hlasování o důvěře vládě. Menšinový kabinet ANO a ČSSD podpoří komunisté. | Video: DVTV
reklama
Poslanecká sněmovna vyslovila ve čtvrtek nad ránem důvěru menšinovému kabinetu ANO a ČSSD, podpořili ji i komunisté. Klidné jednání rozjitřil konflikt premiéra Babiše s demonstranty, který následovala vypjatá hádka mezi premiérem a šéfem poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ve sněmovně vystoupil i prezident Miloš Zeman. Premiér Babiš ve středu ráno uvedl do úřadu nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, který vystřídal ve funkci Taťánu Malou. Politické dění jsme sledovali v on-line zpravodajství.

Živě: Babiš je řádným premiérem Česka. Důvěře předcházelo urážení Kalouska i útok demonstrantů

reklama
01:56

Vážení čtenáři, končí online přenos ze sněmovní schůze, která skončila vyslovením důvěry menšinovému kabinetu ANO a ČSSD. Děkujeme za pozornost. 

01:56
TOP 09

"Jdeme do období svérázné, babišovské, vůdcovské demokracie, která nebude to, co byla," vidí černě budoucnost čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

01:42
STAN

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka vznikla vláda s velkým vlivem prezidenta Miloše Zemana. "Bude soudržná do první ekonomické krize," domnívá se Gazdík. 

01:35
KDU-ČSL

A znovu je ČSSD připomínáno Bohumínské usnesení.

 

01:33
ODS

"Vláda Andreje Babiše získala důvěru a je to špatná zpráva pro Českou republiky. Je to neúplná vláda s vágním programem, která Českou republiku nikam neposune," komentoval na tiskovém briefingu ODS vznik vlády předseda strany Petr Fiala.

01:29
KDU-ČSL

"Dnešním hlasování končí První Česká republika a začíná Druhá Česká republika," vytvořil historickou paralelu šéf lidovců Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci po zasedání sněmovny. "Neztrácejte naději," vzkázal veřejnosti. 

01:25
 

Předseda poslanecké sněmovny ukončil schůzi sněmovny, na které získal důvěru menšinový koaliční kabinet Andreje Babiše.

01:23
 

Poslanci se nyní snaží dlouhou schůzi ukončit. Ale ani to není jednoduché. Nemohou se shodnout, zda ještě pokračuje jednací den středa nebo pokračuje jednací den čtvrtek. 

01:22

105 poslanců hlasovalo pro menšinovou vládu premiéra Babiše, 91 bylo proti, 4 poslanci byli omluveni. Překvapením bylo, že při hlasování nebyl přihlášený komunista Zdeněk Ondráček a vládu nepodpořil. Naopak někdejší ministryně obrany Karla Šlechtová, řekla kabinetu Andreje Babiše ano.

01:15

Schůze sněmovny trvala šestnáct hodin.

01:12

Pro kabinet hlasovali i všichni přítomní poslanci ČSSD, z nichž někteří byli dříve proti vládě. Klub ale hlasoval jednotně. Jedinou výjimkou byl nepřítomný poslanec Milan Chovanec.

01:10

Výsledky hlasování jsou zatím neoficiální. Oficiální oznámí sněmovna deset minut před půl druhou.

01:08

Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru druhému kabinetu premiéra Andreje Babiše. V kabinetu zasednou ministři ANO a ČSSD. Vládu podpořila v souladu s předchozími dohodami KSČM.

00:45

Poslanci ukončili rozpravu a přistupují k hlasování podle jmen.

00:34

To se nemělo stát…

 

00:29
ODS

Půl hodiny po půlnoci přednáší dlouhý projev šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Mimo jiné se vrací k často zmiňovanému problému kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho. "Je tady někdo kromě Jana Hamáčka a Miroslava Pocheho, který věří, že se stane ministrem zahraničí? Dočetl jsem se, že už má na zamini i vstupní kartu. Doteď ministerstvo řídil jako návštěva."

0:18
 

Mozaiku doplňuje názor poslance Hrnčíře natočený DVTV před půlnocí.

O koryta jsme se nervali, Merkelová tlačila na Babiše, aby s SPD neuzavíral koalici, říká Hrnčíř | Video: DVTV
0:15
ČSSD

Foldyna v emotivním projevu nařkl strany napříč politickým spektrem, že svými aférami a rozkrádáním "porodily Babiše". "Já jsem Babiše neporodil. Kdyby to tak bylo, býval bych ho ještě na pupeční šňůře uškrtil," reagoval Miroslav Kalousek.

00:12
ČSSD

"Jsem zvyklý lidem věřit do prvního faulu, do první zrady," vysvětlil členům sněmovny své hlasování sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

"Není ta zrada situace s panem Pochem," reagoval Jan Bartošek (KDU-ČSL).

00:06
ČSSD

"Volím nejmenší zlo ze všech zel, které by mohly přijít. Jsem o tom bytostně přesvědčen," vysvětloval v pohnutém projevu poslanec ČSSD Roman Onderka. "Budu vám věřit do první zrady," dodal na adresu koaličního partnera.

autoři: Domácí, ČTK | 10. 7. 2018 9:28

Související

    Hlavní zprávy