Zimola chtěl ve čtvrt roku staré vládě vyměnit ministry zahraničí a kultury

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
20. 10. 2018 19:40
Podle prvního místopředsedy strany by měli odstoupit Antonín Staněk a Tomáš Petříček, byť ten druhý je ve vládě jen pár dní. Když obměníme ministry, mohl bych v kabinetu sedět já, navrhl Zimola Hamáčkovi
Jiří Zimola přesvědčoval delegáty sjezdu ČSSD pomocí "růžových brýlí" (archivní snímek).
Jiří Zimola přesvědčoval delegáty sjezdu ČSSD pomocí "růžových brýlí" (archivní snímek). | Foto: ČTK

Hradec Králové - Když první místopředseda ČSSD Jiří Zimola v sobotu v Hradci Králové kolegům navrhl rekonstrukci současné vlády, měl na mysli dva konkrétní ministry. Šéf strany Jan Hamáček by podle něj měl vyměnit šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka. A to přesto, že Staněk je v členem kabinetu přes tři měsíce a Petříček jen několik málo dní.

"Hovořil jsem o dvou jménech, a to o Tomáši Petříčkovi a Antonínovi Staňkovi," řekl Zimola v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Deník N s tím, že u ostatních ministrů je přesvědčený, že svou agendu zvládají.

"Tomáš Petříček byl jmenovaný vcelku nedávno, takže to může způsobit pozdvižení obočí. Ale s předsedou Hamáčkem jsem o tom hovořil v týdnu po komunálních volbách, kdy ještě byl čas změnit nominaci. Byl by to významný signál pro veřejnost," reagoval na otázku Aktuálně.cz Zimola.

Proč si vybral právě Petříčka a Staňka, Zimola neřekl. "Nemám potřebu to rozpitvávat," uvedl pouze.

Nabídl jsem, že usednu ve vládě

První místopředseda ČSSD Hamáčkovi nabídl, že by v kabinetu ČSSD a hnutí ANO usedl sám v případě, že by se předseda rozhodl měnit ministry za sociální demokracii. "S Janem Hamáčkem jsme o tom mluvili a já jsem mu nabídl svou pomoc, protože vím, že ČSSD je půl roku poté v ještě horší situaci," uvedl druhý nejvýše postavený muž strany s dovětkem, že si neřekl o žádné konkrétní křeslo.

Vláda premiéra ANO Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny letos v červenci. Tak krátce po nástupu Hamáček ministry měnit nechtěl. Podpořil ho v tom poslanecký klub. "Klub nevidí žádné důvody k personálním změnám ministrů za ČSSD," uvedli poslanci ve společném prohlášení.

Sociální demokracie má ještě větší problémy než předtím po prohře v nedávných komunálních volbách. V nich její politici ztratili významné pozice na mnoha radnicích v Česku. Právě o těchto potížích se necelé dvě stovky delegátů bavili na jednání širšího vedení v sobotu v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové.

Chce stranu rozštěpit? 

Ostrá kritika padala především na hlavu Jiřího Zimoly. Jeho kolegové mu vytýkají, že se snaží stranu rozštěpit. Zimola tedy chtěl, aby delegáti v Hradci rozhodovali o tom, zda mu důvěřují. Nakonec z takového hlasování sešlo, protože přítomní členové strany byli na Zimolu tak rozzlobení, že by mu svou důvěru nedali. A nechtěli, aby jejich obraz na veřejnosti ještě víc poškodil takový spor o místopředsedu.

Skutečnost, že se o tom ani nehlasovalo nepovažuje Zimola za prohru svou, ale za prohru delegátů z širšího vedení strany.

Svému místopředsedovi sociální demokraté vytýkali především aktivity v platformě Zachraňme ČSSD, která je ke straně, jejím představitelům i výkonům ve vládě kritická.

Jen se bavíme o ČSSD

V rozhovoru Zimola uvedl, že aktivity platformy neomezí. "Platforma není institucionalizovaná, není nijak organizovaná. Je to skupina lidí, kteří se sejdou a baví se o tom, co se v sociální demokracii děje. Bylo by špatně ji rozpouštět," řekl na otázku Zimola s tím, že kritická vystoupení kolegů z platformy nemůže omezovat.

"Nemohu zajistit to, že když se v hospodě sejde padesát lidí, tak nikdo z nich nenapíše něco na Facebook nebo neřekne novináři. My si to zkrátka nezakazujeme," prohlásil místopředseda. Podle něj je platforma místem, kde mohou debatovat členové, kteří k tomu jinak nedostávají prostor na běžných stranických schůzích. "Demokracie je diskuse, jak říkal Masaryk," dodal druhý muž ČSSD.

Za projektem Zimola stojí pevně - přestože mu řada delegátů v Hradci vytýkala, že kvůli platformě vypadá sociální demokracie rozštěpená a že působí dojmem strany, která se neumí shodnout na společných plánech a postojích. Podle části členů jsou přitom názorové neshody jedním z důvodů slabého výsledku ve volbách.

"Mohou mi vytýkat cokoli, mohou mi vytýkat, že jsem měl zamazanou košili, a kvůli tomu jsme měli nižší volební výsledek. Oni si vždy najdou nějakého viníka. Tuto hru s nimi nehodlám hrát," odpověděl na otázky.  "Pokud si budeme bránit v tom, abychom se shromažďovali a diskutovali, tak to skutečně bude cesta do pekel," dodal Zimola.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy