Zeman vetoval služební zákon, kvůli politickým náměstkům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 8. 10. 2014 14:17
Prezident nesouhlasí s politickými náměstky, norma podle něj vyvolává zásadní ústavněprávní pochybnosti.
Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman vetoval novelu služebního zákona. Své rozhodnutí zdůvodnil i předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi. Právě Sněmovna teď může veto přehlasovat.

"Jsem nucen konstatovat, že zákon o státní službě vyvolává zásadní ústavněprávní pochybnosti, počínaje nestandardní procedurou jeho projednávání přes některá jeho zmocňovací ustanovení nebo mezery v zákoně až po neurčitá nebo nejasná ustanovení,“ stojí v dopise.

Zeman už na začátku září ve Sněmovně avizoval, že nesouhlasí s paragrafem týkajícím se politických náměstků. Pokud by poslanci zákon i napodruhé odsouhlasili, je Zeman připraven obrátit se i na Ústavní soud.

Sněmovna veto přehlasuje

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podotkl, že ho krok prezidenta nijak nepřekvapil. "Předpokládám, že uděláme všechno, abychom o vetu hlasovali co nejdříve. V zájmu ekonomického růstu a zaměstnanosti budeme jako koalice hlasovat pro služební zákon," řekl Sobotka novinářům po uvedení Karly Šlechtové do funkce ministryně pro místní rozvoj.

Podle něj by se o vetu mohlo hlasovat buď na říjnové schůzi, případně by vládní koalice iniciovala svolání mimořádné schůze.

Ani místopředsedu vlády a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka Zemanovo veto nijak nepřekvapilo. "Pan prezident to už dopředu deklaroval, takže to pro mě není žádné překvapení a budeme se tím zabývat ve Sněmovně," odpověděl Aktuálně.cz. Počítá s tím, že poslanci veto přehlasují. "Zákon byl přijat takovou většinou, která, pokud se nepletu, byla větší než ústavní, takže to předpokládám," dodal.

Zaskočen nebyl ani předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Myslím, že jsme to očekávali a že veto Sněmovna v pohodě přehlasuje," domnívá se Stanjura.

Nebojí se ani ústavní stížnosti. "Každý, kdo může, má právo podat ústavní stížnost. Ale v tomto případě se vůbec neobávám, že by uspěla," zůstává v klidu Stanjura.

Špatný zákon, který potřebujeme

Ještě předtím, než služební zákon dostal na stůl Zeman, norma prošla Senátem. Horní komora přijala znění, které schválili poslanci, i přes to, že někteří senátoři zákon označili za katastrofu nebo způsob jeho přijetí za nestandardní. "Je to špatně přijímaný zákon, ale my ho prostě potřebujeme," prohlásila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Na finálním znění zákona se shodla koalice s ODS a TOP 09, které požadovaly například zrušení generálního ředitelství. To přitom ještě v létě předseda vlády označil za nepřekročitelnou podmínku.

Přesto nakonec požadavkům opozice ustoupil a řízením úředníků bude pověřen zvláštní náměstek na ministerstvu vnitra. Podle kritiků se tím však resortu dá přílišná moc.

"Celé tažení za rekonstrukci státu se zhroutilo. Je zjevné, že původní koncepce byla, že tady vznikne cosi jako nezávislá státní správa, a tato koncepce se zhroutila ve prospěch politického pragmatismu," řekl například Aktuálně.cz politolog Bohumil Doležal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 32 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy