Zeman si zve budoucí ministry, Babiš přijde ve středu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 16. 1. 2014 10:50
Většina kandidátů už obdržela pozvání na setkání s prezidentem
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman zatím nedostal oficiální seznam kandidátů na členy vlády Bohuslava Sobotky, už si je ale začal zvát k sobě na Hrad. S většinou z nich se chce sejít během příští středy a čtvrtka.

Na každého kandidáta si prezident ve svém rozvrhu vyhradil minimálně hodinu.

Jako první jdou za prezidentem předsedové dvou koaličních stran, hnutí ANO a KDU-ČSL. Pavel Bělobrádek se má na Hrad dostavit ve středu o půl druhé. Andrej Babiš dostal také středeční termín, čas ale neupřesnil. Hned po nich přijde na řadu budoucí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Kandidáty s pozvánkou obeslal hradní kancléř Vratislav Mynář.

"Dostal jsem SMS od pana Mynáře s datem, na kterou jsem obratem odpověděl," popsal způsob pozvání kandidát na ministra dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař. Prezident ho přijme v úterý večer.

Na rozdíl od ostatních kandidátů zatím pozvání neobdržel Jiří Dienstbier (ČSSD), který se má stát ministrem bez portfeje pro lidská práva a Legislativní radu vlády.

"Pozvání jsem nedostal, nevím, jestli z toho mám něco vyvozovat," konstatoval Dienstbier. Právě on byl jedním z aspirantů na ministerský post, kterého Zeman nepřímo zkritizoval.

Nelíbilo se mu, že Dienstbier by chtěl zároveň s funkcí ve vládě kandidovat do Evropského parlamentu. Dienstbier ovšem oznámil, že se rozhodl kandidaturu nepodávat.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Kdo míří na Hrad? Návštěvní hodiny u prezidenta přehledně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy