Zeman podepsal zákon prodlužující akreditace neziskovkám

ČTK ČTK
6. 5. 2014 13:14
Bez novely zákona o dobrovolnické službě by neziskové organizace měly problém s čerpáním dotací.
Dobrovolnictví v Česku má různé formy a do aktivit se zapojují lidé všech věkových kategorií.
Dobrovolnictví v Česku má různé formy a do aktivit se zapojují lidé všech věkových kategorií. | Foto: archiv

Praha - Doba akreditace pro neziskové organizace se prodlouží ze tří na čtyři roky. Novelu zákona o dobrovolnické službě podepsal v pondělí prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Bez této úpravy by nynější i nové neziskové organizace měly problém s akreditací a čerpáním dotací.

Prodloužení lhůty do vládní novely vložila Sněmovna na návrh svého sociálního výboru, podle něhož nejsou tři roky dostatečné.

Podle poslanců organizace například nemohou žádat o dotace v roce, kdy jim akreditace končí. Faktická délka akreditace je proto kratší. Změnu podpořilo ministerstvo vnitra, které novelu předložilo.

Zákon se nově vztahuje i na dobrovolné práce v nestátních neziskových organizacích na členském principu a ve školách a školských zařízeních, jako jsou dětské kolektivy, zájmové kroužky a dětské tábory.

Novela také přináší možnost získat certifikáty o pracovních zkušenostech získaných v průběhu dobrovolnických činností.

V Česku je pětatřicet procent obyvatel dobrovolníky

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) slíbil předložit obsáhlejší úpravu zákona o dobrovolnictví. Podle místopředsedkyně Senátu a ČSSD Aleny Gajdůškové by se měla vztahovat i na dobrovolné hasiče a pracovníky s mládeží.

V Česku se do dobrovolnictví zapojuje podle odhadu expertů kolem pětatřiceti procent obyvatel. Je to prý o deset procent méně, než činí průměr v západních zemích. Dobrovolnictví má různé formy - od registrovaných zájemců, dobrovolnictví firem až po sousedskou pomoc.

Mezi dobrovolníky v různých oblastech jsou lidé v produktivním věku, mládež i děti z mateřských školek, které třeba hrají v divadle, nebo senioři v pokročilejším věku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy