Zeman nechá vyvěsit husitský prapor, vydrží až do července

Martina Machová Martina Machová
31. 5. 2015 13:30
Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy. | Foto: ČTK

Praha - Nad pražským Hradem zavlaje husitský prapor. Prezident Miloš Zeman jej vyvěsí příští týden v pátek, čímž hodlá zahájit oslavy šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa.

Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.

O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí.
1:34
O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí. | Video: Petr Fischer

"Prapor bude vyvěšen 5. června za účasti pana prezidenta a patriarchy husitské církve na třetím nádvoří," řekl Aktuáně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"V ten samý den bude v empírovém skleníku v královských zahradách otevřena veřejnosti výstava Neodvolám, věnovaná právě mistru Janu Husovi," dodal.

Zeman mimo jiné opakuje gesto, kterým v roce 1925 uctil památku Jana Husa první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten vyvěsil černý praporec s rudým kalichem u příležitosti uznání dne Husovy smrti státním svátkem.

Diplomatický skandál

Před devadesáti lety vyvolal husitský prapor nad pražským Hradem poprask v Československu i v zahraničí.

Z Prahy ještě téže noci odjel na protest papežský nuncius, z čehož se stal mezinárodní skandál a diplomatická roztržka se Svatým stolcem se řešila mnoho let.

Vatikánu vadily oslavy Jana Husa, kterého vnímala katolická církev jako kacíře, celkově, navíc Masaryk spolu s premiérem Antonínem Švehlou nad oslavami převzal záštitu.

Kalich nad Hradem byl tak vnímán spíš jako záminka k nunciovu odjezdu, podle historiků totiž měl Vatikán celou akci připravenou dopředu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy