Zeman nechá vyvěsit husitský prapor, vydrží až do července

Martina Machová Martina Machová
31. 5. 2015 13:30
Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy. | Foto: ČTK

Praha - Nad pražským Hradem zavlaje husitský prapor. Prezident Miloš Zeman jej vyvěsí příští týden v pátek, čímž hodlá zahájit oslavy šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa.

Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.

O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí.
1:34
O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí. | Video: Petr Fischer

"Prapor bude vyvěšen 5. června za účasti pana prezidenta a patriarchy husitské církve na třetím nádvoří," řekl Aktuáně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"V ten samý den bude v empírovém skleníku v královských zahradách otevřena veřejnosti výstava Neodvolám, věnovaná právě mistru Janu Husovi," dodal.

Zeman mimo jiné opakuje gesto, kterým v roce 1925 uctil památku Jana Husa první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten vyvěsil černý praporec s rudým kalichem u příležitosti uznání dne Husovy smrti státním svátkem.

Diplomatický skandál

Před devadesáti lety vyvolal husitský prapor nad pražským Hradem poprask v Československu i v zahraničí.

Z Prahy ještě téže noci odjel na protest papežský nuncius, z čehož se stal mezinárodní skandál a diplomatická roztržka se Svatým stolcem se řešila mnoho let.

Vatikánu vadily oslavy Jana Husa, kterého vnímala katolická církev jako kacíře, celkově, navíc Masaryk spolu s premiérem Antonínem Švehlou nad oslavami převzal záštitu.

Kalich nad Hradem byl tak vnímán spíš jako záminka k nunciovu odjezdu, podle historiků totiž měl Vatikán celou akci připravenou dopředu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy