Zeman nechá vyvěsit husitský prapor, vydrží až do července

Martina Machová Martina Machová
31. 5. 2015 13:30
Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy.
Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy. | Foto: ČTK

Praha - Nad pražským Hradem zavlaje husitský prapor. Prezident Miloš Zeman jej vyvěsí příští týden v pátek, čímž hodlá zahájit oslavy šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa.

Prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů celý měsíc, do státního svátku 6. července.

O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí.
1:34
O víkendu se na obrazovce České televize zjeví Jan Hus, sedmý největší Čech. Bude to neoficiální začátek oslav šesti set let od jeho upálení. Film Jiřího Svobody je plný důležitých myšlenek a emocí. | Video: Petr Fischer

"Prapor bude vyvěšen 5. června za účasti pana prezidenta a patriarchy husitské církve na třetím nádvoří," řekl Aktuáně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"V ten samý den bude v empírovém skleníku v královských zahradách otevřena veřejnosti výstava Neodvolám, věnovaná právě mistru Janu Husovi," dodal.

Zeman mimo jiné opakuje gesto, kterým v roce 1925 uctil památku Jana Husa první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten vyvěsil černý praporec s rudým kalichem u příležitosti uznání dne Husovy smrti státním svátkem.

Diplomatický skandál

Před devadesáti lety vyvolal husitský prapor nad pražským Hradem poprask v Československu i v zahraničí.

Z Prahy ještě téže noci odjel na protest papežský nuncius, z čehož se stal mezinárodní skandál a diplomatická roztržka se Svatým stolcem se řešila mnoho let.

Vatikánu vadily oslavy Jana Husa, kterého vnímala katolická církev jako kacíře, celkově, navíc Masaryk spolu s premiérem Antonínem Švehlou nad oslavami převzal záštitu.

Kalich nad Hradem byl tak vnímán spíš jako záminka k nunciovu odjezdu, podle historiků totiž měl Vatikán celou akci připravenou dopředu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy