Zeman nebude muset hlásit schůzky s lobbisty. Vláda ho ze zákona v tichosti škrtla

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 8. 2019 19:10
Minulý týden vláda schválila zákon o lobbování, podle kterého musí politici a další vysoce postavení představitelé státu veřejně evidovat schůzky s lobbisty. Zaznamenat musí i obsah jednání. Na poslední chvíli však vláda v tichosti přijala změnu, díky které by se této povinnosti vyhnul prezident republiky. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka přiznává, že vláda k vyškrtnutí prezidenta přistoupila potom, co to na jednání vlády navrhl zástupce Kanceláře prezidenta republiky.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Minulé úterý předstoupila po jednání vlády před novináře ministryně spravedlnosti Marie Benešová a oznámila, že vláda podpořila zákon o lobbování. Uvedla přitom, že návrh "prošel s drobnými úpravami". Vláda ani její ministerstvo už ale neinformovaly, že jednou z úprav je i to, že ze seznamu osob, které budou muset hlásit lobbisty, vypadl prezident.

V původní verzi nového zákona prezident figuroval, stejně jako poslanci, senátoři, náměstci či národní protidrogový koordinátor (podrobněji viz box níže).

"Rozhodla se tak vláda, já jsem to nenavrhovala. Přišel tam návrh a ten byl prohlasován. Vláda je kolektivní orgán, a jestliže se to takto prohlasovalo, tak to tak bylo. To je celé," řekla Aktuálně.cz ministryně Benešová.

Zároveň připustila, že i ona sama vyškrtnutí prezidenta ze seznamu lobbovaných podpořila. "Ale nenavrhovala jsem to já, navrhli to jiní. Už nevím, kdo s tím přišel. A co na tom vadí? Zase že je to prezident, jo? Nebo já to nechápu," řekla Benešová.

Její mluvčí Vladimír Řepka později Aktuálně.cz řekl, že tím, kdo tuto změnu na jednání vlády navrhl, byl přítomný zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Redakce se obrátila i na hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, ten však na otázku neodpověděl s tím, že je na dovolené. Nereagoval ani premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Vláda má do poloviny srpna prázdniny.

Rozhodnutí vlády kritizuje pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, podle kterého se má zákon vztahovat i na prezidenta. "Nevidíme důvod, proč ho vyškrtnout. Prezident má vliv na přijímání zákonů i skrz veto, druhou věcí je, že má značný vliv na premiéra, takže je schopný zákony ovlivňovat. Tvářit se, že to tak není, je prostě nesmysl," řekl Ferjenčík.

Je ve veřejném zájmu vědět, s kým se prezident stýká

Úplně v prvotní verzi připravovaného zákona ministerstvo spravedlnosti se zařazením prezidenta mezi lobbované nepočítalo. Tehdejší ministr Jan Kněžínek to vysvětloval mimo jiné tím, že hlava státu je ze své funkce neodpovědná a za případné porušení zákona ho nelze potrestat. Po připomínkách Legislativní rady vlády se však ministerstvo spravedlnosti nakonec v dubnu rozhodlo prezidenta přece jenom do návrhu přidat.

"Zařazení prezidenta republiky mezi lobbované je možné chápat například i tak, že je ve veřejném zájmu, aby prezident republiky informoval veřejnost o svých lobbistických kontaktech," vysvětloval to tehdy mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Po necelých čtyřech měsících však ministryně Benešová na vládě hlasovala, aby byl prezident ze zákona opět vynechán. "Já jsem na tom (aby byl v zákoně i prezident, pozn. red.) nijak netrvala. Prostě na vládě vzešel tento nápad a v podstatě se to dá oželet," vysvětlila změnu Benešová.

Její mluvčí Řepka nyní vysvětluje, že vláda se neztotožnila s připomínkou Legislativní rady vlády, a proto se vrátila k původní variantě. Mimo jiné z toho důvodu, že prezident není trestně odpovědný, tudíž není důvod, aby byl mezi lobbované zařazen. 

To, že prezidenta z návrhu vláda vyškrtla, ještě neznamená, že v jeho finální podobě skutečně nebude. Zákon se nyní bude projednávat ve sněmovně, kde může doznat výrazných změn. Koneckonců sama Benešová na tiskové konferenci ve Strakově akademii prohlásila, že očekává, že poslanci povedou o předloze velkou debatu, která může vést k jeho změnám.

V návrhu zákona naopak zůstal hradní kancléř, kterým je momentálně Vratislav Mynář. On sám v připomínkovém řízení bojoval proti zařazení své funkce do zákona, jak informovalo Aktuálně.cz. Ministerstvo spravedlnosti však jeho námitky nevyslyšelo a v zákonu povinnost pro kancléře nechalo. Tehdejší ministr Kněžínek jeho zařazení do zákona vysvětloval tím, že je díky své funkci "takzvanou vstupní branou k prezidentovi".

Kdo by měl hlásit schůzky s lobbisty? (vládní návrh)

 • poslanec
 • senátor
 • ministr a vedoucí ústředního správního úřadu
 • náměstci ministrů
 • zástupce vedoucího a ředitel sekce ústředního správního úřadu
 • národní protidrogový koordinátor
 • vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny, Kanceláře Senátu a Kanceláře prezidenta republiky a jejich zástupci
 • člen bankovní rady České národní banky
 • člen Rady Českého telekomunikačního úřadu
 • člen Rady Energetického regulačního úřadu
 • člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
 • asistent poslanec a senátora
 • zaměstnanec kabinetu člena vlády
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 43 minutami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D7 byla přes dvě hodiny uzavřená kvůli nehodě

Provoz na dálnici D7 na Chomutovsku v pátek večer přerušila nehoda dvou osobních aut na 70. kilometru. Podle prvotních informací byl jeden člověk zraněný, do péče si ho vzala zdravotnická záchranná služba, uvedli na Twitteru hasiči. Dálnice byla ve směru na Chomutov zavřená déle než dvě hodiny.

Vozidla havarovala v 18:40 mezi sjezdy Žiželice a Lažany. U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz v místě nehody byl obnoven krátce po 21:00, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy