Zeman navrhl Senátu dva nové kandidáty na Ústavní soud

14. 11. 2013 12:31
Jedná se o Jana Musila a Jiřího Zemánka.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu další dva kandidáty na ústavní soudce. Podle České televize jde o současného ústavního soudce Jana Musila a odborníka na evropské právo Jiřího Zemánka.

Musil byl v 60. letech členem KSČ, v roce 1969 ale na vlastní žádost vystoupil. Působil jako rektor a do roku 2003 jako prorektor Policejní akademie ČR, vedl Katedru trestního práva na Právnické fakultě UK a zabýval se v minulosti kriminalitou mládeže.

Je také členem řady vědeckých rad, jako například Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, jehož radě i předsedá.

Musila jmenoval ústavním soudcem už v roce 2003 Václav Klaus, v současnosti mu končí mandát.

Jiří Zemánek v současnosti působí na Katedře evropského práva Právnické fakulty UK. Specializuje se na právo Evropské unie a autonomii jejích členských států.

V polovině října Zeman jmenoval čtyřicet nových soudců. Nyní jich je na českých soudech přes tři tisíce.

Mezi jmenovanými byl i bývalý advokát a politik za lidovce Miroslav Výborný, který v minulosti zastával funkci ústavního soudce. Zeman ho po uplynutí mandátu chtěl jmenovat znovu, Senát jeho návrh ale nepodpořil.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy