reklama
 
 

Zeman: Jmenuji Sobotku, teprve pak se sejdu s ministry

13. 1. 2014 13:45
Vládu chce prezident Miloš Zeman jmenovat do konce ledna

Praha - Prezident Miloš Zeman zahájí schůzky s kandidáty na ministry až poté, co jmenuje šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem a dostane od něj návrh na složení kabinetu.

"Pan prezident si začne kandidáty zvát až po oficiálním předání návrhů na členy vlády," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman hodlá Sobotku jmenovat v pátek, není ale jisté, zda už při této příležitosti seznam kandidátů na ministry obdrží.

"Na termínu předání návrhů na členy vlády se dohodnu v pátek s panem prezidentem, může to být velmi rychlé, v řádu několika dnů," uvedl pro Aktuálně.cz Sobotka.

Zeman, který avizoval, že by rád vládu jmenoval do konce ledna, se tak s prvními kandidáty sejde nejspíše až příští týden. Zatím žádného z nich nekontaktoval. "Pozvání jsem nedostal a neočekávám, že bude dříve než příští týden," uvedl například Milan Chovanec, který se má stát ministrem vnitra.

"Není to časový problém, pan prezident během dne zvládne více schůzek," dodal Ovčáček.

Prezident v pátek uvedl, že nemusí jmenovat každého, koho mu Sobotka navrhne a zveřejnil také výhrady k některým kandidátům. Mezi nimi byl právě Chovanec, u kterého Zeman zpochybnil studia na plzeňských právech.

Neodbornost i bezpečnostní riziko

Výhrady směřovaly také na budoucího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který v roce 2001, kdy působil na ministerstvu financí jako náměstek, nedostal bezpečnostní prověrku NBÚ. Zeman kritizoval i Jiřího Dienstbiera, který před časem zvažoval možnost zároveň kandidovat do Evropského parlamentu.

Martin Stropnický z hnutí ANO zase podle prezidenta není odborníkem, který by mohl vést ministerstvo obrany. Kritiku schytal i kandidát, který podle Zemana nepublikoval dostatečný počet článků v odborných časopisech. Podle vedení ČSSD Zeman mířil na možného ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

autor: Lucie Stuchlíková | 13. 1. 2014 13:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama