Zeman se jmenováním Sobotky počká na rozhodnutí ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 12. 2013 19:00
Pokud se bude konat referendum, jmenuje premiéra nejdříve v polovině ledna.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman oznámil, že se jmenováním Bohuslava Sobotky premiérem vyčká, než návrh vlády projedná sociální demokracie. Předseda ČSSD to potvrdil po schůzce s prezidentem, která prvně proběhla na Pražském hradě. 

Pokud ústřední výkonný výbor strany, který se sejde příští sobotu, doporučí vnitrostranické referendum, bude Sobotka jmenován nejdříve v polovině ledna. Pokud by se ale referendum nekonalo, prezident ke jmenování přikročí do konce roku.

Zeman také uvedl, že po vznikající vládě nebude vyžadovat podpisy jednotlivých poslanců, bude mu stačit prohlášení předsedů koaličních stran. Prezident také nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády navržené Bohuslavem Sobotkou. Ústava mu to prý dovoluje. Důvody odmítnutí by pak sdělil premiérovi, nikoliv médiím. Ke stínovému ministrovi zahraničí za ČSSD Lubomíru Zaorálkovi, o jehož nejmenování se spekuluje, se v rozhovoru s ČTK konkrétně vyjádřit nechtěl.

"Tak za prvé, je naprosto jasné, že podle ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády," nechal se slyšet Zeman. Z komentáře k ústavě z roku 1997 od právníka Dušana Hendrycha přitom podle něj jasně vyplývá možnost kandidáty odmítnout.

Komplikace Zaorálek

V médiích už se objevily spekulace, že by prezident mohl odmítnout jmenovat Lubomíra Zaorálka (ČSSD), o kterém se předpokládá, že by se měl ujmout ministerstva zahraničí.

Dva na sobě nezávislé zdroje z okruhu přátel, s nimiž prezident politickou situaci konzultuje, redakci Aktuálně.cz potvrdily, že se Miloš Zeman už několik týdnů připravuje na variantu, že některého z navržených ministrů odmítne. 

Čtvrtá schůzka

Sobotka ve čtvrtek již počtvrté jednal s prezidentem. Informoval jej o pokroku ve vyjednávání, jehož dosáhli sociální demokraté spolu s hnutím ANO a lidovci. Trojice pravděpodobných koaličních partnerů v tomto týdnu i s pomocí expertních týmů dál hledá programovou shodu a v úterý také poprvé diskutovala o možném rozdělení vládních postů.

Sobotka už dříve uvedl, že chce Zemanovi jména kandidátů do vlády sdělit ještě předtím, než bude jmenován premiérem. Zároveň ale řekl, že návrh, který nakonec předloží, nebude návrhem prezidenta, ale návrhem koalice.

Dohoda na znění koaliční smlouvy by podle Sobotky mohla být v případě příznivého vývoje již v polovině příštího týdne, jmenování vlády očekává nejdříve na přelomu roku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Telekomunikační marketing asi bude omezen. Sněmovna to schválila v novele

Telekomunikační marketing asi bude do půl roku výrazně omezen. Reklamní operátoři by s telefonickými nabídkami služeb a výrobků mohli nově oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli. Sněmovna to ve středu schválila v novele o elektronických komunikacích, která má mimo jiné urychlit zavádění vysokorychlostního internetu. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Dolní komora z vládní předlohy vyškrtla ustanovení, jež mělo dát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže právo získávat provozní a lokalizační údaje z telefonů podnikatelů, které prošetřuje. Podle poslanců by tato pravomoc měla zůstat jen orgánům činným v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy