Zeman by prezidentem volil Babiše. Zatím ale odmítá kandidovat, řekl

ČTK ČTK
6. 10. 2019 19:18
Prezident Miloš Zeman by volil současného premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by se rozhodl v příštích volbách kandidovat na prezidenta republiky. Ve čtvrtek Zeman označil za dobré potenciální kandidáty do voleb odborového předáka Josefa Středulu a šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého.
Miloš Zeman a Andrej Babiš na schůzi v Lánech.
Miloš Zeman a Andrej Babiš na schůzi v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka.

"Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat," řekl Zeman na dotaz, zda by podpořil současného premiéra v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Zeman s Babišem dobře vychází především od posledních sněmovních voleb, opozice jejich vztah často označuje za mocenský pakt. Babiš možnou kandidaturu na Hrad odmítl letos například v rozhovoru pro Blesk.

Druhý pětiletý mandát současného prezidenta vyprší v roce 2023. Podle ústavy už nemůže znovu kandidovat. V minulé přímé volbě Zeman porazil ve druhém kole někdejšího předsedu Akademie věd a současného senátora Jiřího Drahoše.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Evropská komise varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení rozpočtových pravidel unie

Zásadnější námitky má komise k návrhům rozpočtů Itálie, Francie, Španělska a Belgie, z nichž je podle komisařů patrná nedostatečná snaha omezit vysoký veřejný dluh. V případě Slovenska stejně jako Finska, Portugalska či Slovinska je sice komise spokojena s přístupem ke snižování dluhu, avšak upozornila, že by se tyto země mohly v příštím roce podstatně odchýlit od střednědobých rozpočtových cílů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy