reklama
 
 

Zelení zvažují, že odmítnou post místopředsedy sněmovny

9. 6. 2008 22:00
Šestého místopředsedu chce koalice

Praha - Strana zelených se ocitla blízko tomu, aby obsadila nový post místopředsedy Poslanecké sněmovny. Nyní to však podle informací Aktuálně.cz vypadá, že se zelení jedné z nejvyšší parlamentních funkcí vzdají.

Strana bude v úterý na zasedání klubu poslanců řešit, jak se postavit k nápadu koalice rozšířit počet místopředsedů sněmovny a místo nabídnout právě jim.

Klub strany o možném obsazení této funkce už jednal minulý týden, poslanci ale nedospěli ke shodě.

Problémem se stalo mimo jiné to, kdo by takové místo obsadil. Spekuluje se de facto jen o jediném jménu, dosavadní šéfce klubu Kateřině Jacques. Martin Bursík ani Ondřej Liška to být nemohou, ministři tento post obsadit nesmějí.

Zelení míří do vedení sněmovny. Má to být Jacques
Koalice vyhlásila opozici válku o funkce ve sněmovně

Nabídku nicméně dostali všichni zelení poslanci.

"My jsme nejprve všem nabídli uprázdněné místo ve výboru pro evropské záležitosti, ale nikdo o to neprojevil zájem. Když se pak ukázala šance získat místopředsedu sněmovny, bylo to také nabídnuto všem, ale zatím to nikdo nepřijal," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany a ministr školství Ondřej Liška.

Místo pro rebelky? Nechceme, vzkázaly

O nějakých sněmovních funkcích nechci ani slyšet, vzkázala zeleným Olga Zubová. Stejně je na tom i Věra Jakubková, která funkci omítla.

"Je to v rozporu s tím, s čím jsme do sněmovny jako zelení přišli. Nevím, co bychom tím získali," řekla Aktuálně.cz Zubová. Narážela na slova Martina Bursíka, který se vstupem do sněmovny o žádné posty v rámci sněmovny původně neusiloval.

Nejde ale jen o odmítnutí funkce, u zelených se situace vyhrotila natolik, že obě zmíněné poslankyně vážně uvažují o odchodu z klubu. Nepomohlo ani právě nabídnuté místopředsednické křeslo.

"Atmosféra je tam velice špatná, nevím, proč tam setrvávat déle," uvedla dokonce Zubová. "Odchod z klubu ale neznamená odchod z koalice," podotkla. Své rozhodnutí chce ale nejprve sdělit Bursíkovi a nevzkazovat mu jej přes média.

Čtěte také: Poslankyně zelených míří z klubu. Rozhoduje se v úterý

Pokud by o místo skutečně usilovala Jacques, není vůbec jisté, zdali by ji obě poslankyně podpořily. A pokud by přeci jen uspěla, musela by se vzdát místa šéfky klubu. Zubová ani Jakubková by její místo nepřevzaly, zvažují navíc odchod. Zbývá už jen Přemysl Rabas.

Proto se u zelených kloní spíše k variantě na místopředsedu sněmovny přeci jen zapomenout. "I tato varianta se bude na klubu probírat," řekl Aktuálně.cz člen vedení strany.

Funkce ano, funkce ne

Spor o funkce je u zelených o to pikantnější, že Martinu Bursíkovi jeho vlastní lidé před půl rokem vyčítali, že o funkce vůbec neusiluje.

Připomeňte si: Chce dostat zelené z vlády a říká: Dejte nám posty

Stalo se tak po nuceném odchodu ministryně školství Dany Kuchtové. Republiková rada chtěla do funkce tehdejšího náměstka ministryně Dušana Lužného, Bursík přišel s variantou nestraníka. Nakonec se stal ministrem místopředseda strany Ondřej Liška.

"Tehdy nám straníci kladli na srdce, že se máme snažit o obsazení co nejvyšších míst a když se o to snažíme, tak nás naše poslankyně nepodpoří. Vidím v tom určitou schizofrenii," řekl teď Liška.

Zubová přitom nechce tyto dva momenty vůbec spojovat.

"Tady jde o rozdělování funkcí mezi šest lidí, to je něco jiného. Tehdy šlo o ministra a náměstky ministrů," řekla Zubová.

autor: Kateřina Eliášová | 9. 6. 2008 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama