Zelení si zvolili nové vedení, uspěl i Liškův oponent

ČTK ČTK
26. 1. 2014 13:00
Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po volbách v roce 2010, kdy se nedostala do Sněmovny.
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej".
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej". | Foto: Strana Zelených

Praha - Strana zelených (SZ) si na víkendovém sjezdu zvolila členy nového předsednictva. Místa v něm uhájili náměstkyně opavského primátora Pavla Brady, místostarosta Prahy 3 Martin Stropnický a Tomáš Průša.

Doplní je brněnský zastupitel Martin Ander a předseda pražské organizace strany Petr Štěpánek, který v sobotu neúspěšně kandidoval proti Ondřeji Liškovi do funkce předsedy SZ.

Předsednictvo zajišťuje vedení a chod strany v organizačních záležitostech a přijímá neodkladná rozhodnutí včetně stanovisek k aktuální politické situaci. Do orgánu kandidovalo na volebním sjezdu v pražském hotelu Olympik Artemis celkem deset lidí, z toho dvě ženy.

Tajná volba se uskutečnila v sobotu v noci, výsledky strana oznámila v neděli. Již dříve delegáti ve veřejné volbě určili novou první místopředsedkyni strany, starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou.

Předchůdkyně Drápalové Brady se chce při práci v předsednictvu zaměřit na přípravu strany na podzimní komunální volby. Průša se hodlá věnovat vnitřnímu řízení SZ. Stropnický ve volebním projevu zmínil mimo jiné to, že Zelení by podle něj měli "artikulovat hospodské nadávání lidu" v politické požadavky.

Ander varoval, že nová vláda půjde na ruku velkým firmám, což prý bude extrémně vidět v energetice a zemědělství. Štěpánek ve svém sobotní řeči při volbě předsedy strany mimo jiné kritizoval slabou práci SZ v regionech.

Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po volbách v roce 2010, kdy se nedostala do Sněmovny. Má ale zastoupení v Senátu. V roce 2012 na její kandidátce uspěla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, zelení společně s KDU-ČSL a Pirátskou stranou podporovali také úspěšnou kandidaturu senátora Libora Michálka v Praze 2.

V podzimních sněmovních volbách zelení na poslanecká křesla opět nedosáhli, získali 3,2 procenta hlasů. Proti minulým volbám si ale mírně polepšili a díky překročení tříprocentní hranice mají nárok na pravidelné státní příspěvky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy