Zelení si zvolili nové vedení, uspěl i Liškův oponent

ČTK ČTK
26. 1. 2014 13:00
Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po volbách v roce 2010, kdy se nedostala do Sněmovny.
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej".
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej". | Foto: Strana Zelených

Praha - Strana zelených (SZ) si na víkendovém sjezdu zvolila členy nového předsednictva. Místa v něm uhájili náměstkyně opavského primátora Pavla Brady, místostarosta Prahy 3 Martin Stropnický a Tomáš Průša.

Doplní je brněnský zastupitel Martin Ander a předseda pražské organizace strany Petr Štěpánek, který v sobotu neúspěšně kandidoval proti Ondřeji Liškovi do funkce předsedy SZ.

Předsednictvo zajišťuje vedení a chod strany v organizačních záležitostech a přijímá neodkladná rozhodnutí včetně stanovisek k aktuální politické situaci. Do orgánu kandidovalo na volebním sjezdu v pražském hotelu Olympik Artemis celkem deset lidí, z toho dvě ženy.

Tajná volba se uskutečnila v sobotu v noci, výsledky strana oznámila v neděli. Již dříve delegáti ve veřejné volbě určili novou první místopředsedkyni strany, starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou.

Předchůdkyně Drápalové Brady se chce při práci v předsednictvu zaměřit na přípravu strany na podzimní komunální volby. Průša se hodlá věnovat vnitřnímu řízení SZ. Stropnický ve volebním projevu zmínil mimo jiné to, že Zelení by podle něj měli "artikulovat hospodské nadávání lidu" v politické požadavky.

Ander varoval, že nová vláda půjde na ruku velkým firmám, což prý bude extrémně vidět v energetice a zemědělství. Štěpánek ve svém sobotní řeči při volbě předsedy strany mimo jiné kritizoval slabou práci SZ v regionech.

Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po volbách v roce 2010, kdy se nedostala do Sněmovny. Má ale zastoupení v Senátu. V roce 2012 na její kandidátce uspěla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, zelení společně s KDU-ČSL a Pirátskou stranou podporovali také úspěšnou kandidaturu senátora Libora Michálka v Praze 2.

V podzimních sněmovních volbách zelení na poslanecká křesla opět nedosáhli, získali 3,2 procenta hlasů. Proti minulým volbám si ale mírně polepšili a díky překročení tříprocentní hranice mají nárok na pravidelné státní příspěvky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy