Zelení a SNK ED půjdou do pražských voleb společně

ČTK ČTK
20. 7. 2010 22:33
Kandidáta na primátora hlavního města zatím strany tají
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Zelení a evropští demokraté (SNK ED) v Praze se dohodli, že půjdou do podzimních voleb do zastupitelstva hlavního města společně.

Po dnešním večerním jednání zástupců stran to řekl předseda SNK ED v Praze Jiří Witzany.

Ke spolupráci přizvou také současnou pražskou zastupitelku Evropské demokratické strany (EDS) Janu Ryšlinkovou. V koalici budou chybět lidovci, s nimiž strany dříve také jednaly.

Strana zelených a SNK ED dnes nezveřejnily svého kandidáta na primátora. Jméno chtějí oznámit až ve čtvrtek.

Představitelé malých stran doufají, že spojením se zvýší jejich šance v komunálních volbách. Do zastupitelstva hlavního města se totiž bude na rozdíl od posledních voleb hlasovat v sedmi obvodech.

Rozdělení Prahy na více obvodů, které prosadili především zástupci ODS, podle opozičních zastupitelů snižuje šanci menších stran na úspěch.

Kandidát na primátora zatím není

Malé strany v minulých týdnech jednaly s bývalým ředitelem pražské zoo Petrem Fejkem o tom, že by mohl být jejich hlavní tváří. "Nelze to popřít, ale jednání bylo uzavřeno," řekl minulý týden předseda SNK ED v Praze Jiří Witzany.

Podle něj Fejk, který je nyní ředitelem České národní budovy v New Yorku, kandidaturu z rodinných a pracovních důvodů odmítl.

Svého hlavního kandidáta a uchazeče o funkci pražského primátora už vybraly všechny větší strany kromě ODS. Té hrozí, že kvůli popularitě TOP 09 ztratí tradiční roli pražského lídra.

Uchazečem o primátorské křeslo za TOP 09 má být bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, za Věci veřejné Markéta Reedová a za ČSSD Jiří Dienstbier mladší.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy