Někteří lidé nefungují, tempo práce mě děsí, říká Zaorálek. Skončí náměstek i mluvčí

Domácí Radek Dragoun ČTK Domácí, Radek Dragoun, ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2019 16:44
Post politického náměstka na ministerstvu kultury opouští Alois Mačák (ČSSD). Končí po dohodě s novým ministrem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) ke konci října. Ministr zároveň odvolal stávající tiskovou mluvčí resortu Marthu Häckl, dočasně ji nahradí Jan Chmelíček.
Alois Mačák končí jako politický náměstek ministra kultury.
Alois Mačák končí jako politický náměstek ministra kultury. | Foto: MKČR

"Už v prvním týdnu zjišťuji, že někteří lidé nefungují a že musím dělat některé rychlé kroky," řekl Zaorálek v rozhovoru pro Blesk.cz. Ohledně nyní už bývalé mluvčí uvedl, že "v posledních hodinách došlo k tak vážným profesionálním pochybením, že jsem se rozhodl ji odvolat z funkce." 

Zaorálek se také pozastavil nad tím, jak ministerstvo v současné době funguje.  Některé způsoby označil za naprosto nepřijatelné. "Způsob rozhodování a transparentnost toho, co se tam děje, přináší velké problémy… Tempo práce a jak se vyřizují některé věci, mě trochu vyděsilo," uvedl.

Zaorálkův předchůdce Antonín Staněk (ČSSD) reagoval, že konkrétně neví, co má nový ministr na mysli. "Nicméně i pro mě osobně byly po zkušenostech z magistrátu nemalým překvapením poměry na ministerstvu, zejména v oblasti dotací na živou kulturu. Ne nadarmo na to poukazuje poslední zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu," sdělil.

Staněk také uvedl, že svůj tým pokládal za profesionální, odvedl podle něho hodně tvrdé práce. "Jeho obměnu chápu, ale mohlo se to dělat otevřeně a bez hledání záminek jako v případě tiskové mluvčí," uvedl Staněk, který ale také připomněl, že personální změny jsou právem každého ministra.

Mačák nedokázal vysvětlit dary od firem

Alois Mačák musel před třemi lety skončit jako náměstek olomouckého hejtmana a prostějovský radní poté, co nedokázal vysvětlit statisícové dary od soukromých firem.

Mačák spolu s tehdejším primátorem Prostějova Miroslavem Pišťákem obdrželi mezi lety 2010 a 2014 na své soukromé účty od místních firem finanční dary v celkové výši 1,85 milionu korun, z toho Mačák dostal 1,35 milionu. Případ tehdy vyšetřovala policie, nakonec jej ale odložila. Upozornila na něj MF Dnes.

Mačák se pokoušel po své rezignaci do politiky vrátit. Strana ho však odmítla v roce 2016 zařadit na kandidátní listinu pro krajské volby. Argumentovala mimo jiné právě kauzou nevysvětlených darů.

Tato kauza mu však nezabránila, aby se loni v srpnu stal politickým náměstkem na ministerstvu kultury. Ministr Antonín Staněk (ČSSD) se Mačáka od začátku zastával. "Ničeho se nedopustil a myslím si, že není důvod to znovu otevírat," řekl Aktuálně.cz nyní už bývalý ministr.

Změna se dala očekávat, říká končící mluvčí

Propuštěná mluvčí Martha Häckl nastoupila na ministerstvo letos 25. února. Nahradila tehdy Bohumila Šípa, který byl od počátku roku vedením tiskového odboru pověřen dočasně.

"Každý ministr má právo zvolit si svůj tým. Je naprosto běžné a pochopitelné, že noví mistři si do úřadu přivedou nové kolegy, šéf komunikace často bývá jedním z prvních, a změna na mojí pozici se proto dala očekávat," sdělila Häckl. Odvolání se však podle ní mohlo uskutečnit lidsky slušným způsobem a nebylo třeba hledat falešné záminky.

Zaorálek na ministerstvo nastoupil v úterý poté, co ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Skončil tak víc než čtvrt roku dlouhý spor o obsazení funkce. Zeman nejprve otálel s odvoláním Staňka, následně odmítl na jeho místo dosadit kandidáta ČSSD Michala Šmardu. Ten se po tlaku hlavy státu a premiéra nakonec o post přestal ucházet a ČSSD místo něj navrhla někdejšího šéfa diplomacie Zaorálka.

 

Právě se děje

Další zprávy