Útoky na Benešovy dekrety se nesmí opakovat, řekl Zaorálek maďarskému velvyslanci

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
15. 12. 2015 14:31
Slovní výpady maďarských politických špiček proti Benešovým dekretům se nesmí opakovat, apeloval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na maďarského velvyslance. Pozval si ho kvůli výrokům předsedy maďarského parlamentu, který prohlásil, že Česko a Slovensko se neměly stát členy Unie kvůli Benešovým dekretům. Ambasador Zaorálka ujistil, že Orbánova vláda s výroky nesouhlasí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud jsou nejvyšší čeští představitelé schopni se dohodnout na vystupování vůči svým partnerům, musí Budapešť garantovat to samé. Tedy, že se nebudou opakovat výpady proti Benešovým dekretům. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek to v úterý řekl maďarskému velvyslanci Tiboru Petöovi. Toho si Zaorálek pozval do Černínského paláce "na kobereček" kvůli výrokům předsedy parlamentu Lászla Kövéra.

Ten v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že Česko a Slovensko neměly být kvůli dekretům přijaty do Evropské unie. "Pan velvyslanec mi tlumočil postoj maďarské vlády, která nesdílí a odmítá ten výrok. Připomněl mi řadu posledních maďarsko-českých akcí, ujistil mě o zájmu vlády na pokračování dobré spolupráce," shrnul obsah schůzky šéf české diplomacie. 

Dodal, že pro Česko jsou sice dekrety vyhaslé, ale zároveň stále zůstávají součástí práva. I proto jsou útoky na ně zcela nepřijatelné. "Pokládám debatu zvednutou panem předsedou parlamentu za naprosto nemístnou, nesmyslnou a ve sporu se zájmy obou zemí," podotkl Zaorálek.

Kövér prohlásil, že Česká republika spolu se Slovenskem neměly být přijaty do EU, pokud součástí jejich právního řádu je zákon vycházející ze zásady kolektivní viny. Odkazoval tím na existenci dekretů, jež po druhé světové válce zbavily Němce a Maďary v Československu majetku a občanských práv.

Už v neděli reagoval na Kövéra český ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj měl nejspíš předseda maďarského parlamentu špatný den. "Máme jiná témata, jiné problémy, které bychom měli s našimi maďarskými partnery řešit. Téma Benešových dekretů je pro nás neměnné a nedotknutelné," řekl Chovanec.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy