Zákaz kouření v hospodách opět ohrožen, v koalici má odpůrce

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
15. 8. 2014 12:00
Proti zákonu, který má výrazně omezit kouření v restauracích, se postavila část poslanců vládní ČSSD. Jasno navíc nemají ani lidovci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Úplný zákaz kouření v českých hospodách a restauracích, který navrhuje hnutí ANO, zřejmě u poslanců znovu neprojde. Jak zjistil deník Insider, novela zákona totiž naráží na odpor u důležité části poslanců trojkoalice ANO, ČSSD a lidovců. Hrozí tak, že zákon nenajde většinovou podporu.

Na seznamu těch, kdo pro novelu ruku určitě nezvednou, figurují například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, šéf poslaneckého klubu Roman Sklenák plus jeho kolegové Richard Dolejš, Jan Chvojka a Antonín Seďa.

O podpoře změny, která má výrazně omezit kouření v hospodách, nemají jasno ani lidovci. Právě jejich hlasy budou podle všeho rozhodující.

Během posledních deseti let se poslanci snažili, buď úplně, nebo částečně, zakázat kouření v restauracích nejméně šestkrát. A nikdy se plán nepodařil dotáhnout do konce. Podle aktuálního návrhu by se přitom mělo přestat kouřit ve stravovacích zařízeních již od příštího roku.

Proč budou poslanci hlasovat proti zákazu kouření?

Cigareta, cigarety, kouř, kouření, kuřák, ilustrační foto
  • Jiří Petrů (ČSSD): Jsem tolerantní ke skutečnosti, že někteří lidé kouří a chtějí být přitom ve společnosti. Samozřejmě je k tomu třeba vytvořit vhodné podmínky.
  • Jiří Dolejš (KSČM): Plošný zákaz je moc - jde o nabídku nekuřáckých prostor, aby odpůrci kouření měli kam chodit a zbytek ať vyřeší poptávka.
  • Stanislav Huml (ČSSD): V době, kdy pračky vzduchu vyčistí restauraci a nepoznáte, že vedle u stolu někdo kouří, je to holý nesmysl.
  • Marek Benda (ODS): Majitelé hospod si to mají určovat samostatně a trh si poradí.
  • Zbyněk Stanjura (ODS): Jsem proti zákazu kouření stanovenému zákonem, podporuji svobodné rozhodnutí majitele či provozovatele restaurace o povolení či zákazu kouření v jeho vlastním podniku.
  • Richard Dolejš (ČSSD): Plošný zákaz považuji za neadekvátní a v našich poměrech za nesmysl. Nemusíme papouškovat všechno, co se nám snaží vnucovat úředníci z Bruselu.

Zatím naposledy se odpůrci kouření snažili zákon protlačit loni na jaře za Nečasovy vlády. Deník Aktuálně.cz tehdy zpracoval podrobnou anketu mezi tehdejšími poslanci a nyní udělal totéž.

Vyšlo najevo, že jen v klubu ČSSD je nyní nejméně třetina z 50 poslanců proti zákonu. Ruku pro něj určitě nezvedne naprostá většina politiků z ODS a část z klubu KSČM a TOP 09.

"Spousta restaurací, ba i barů, dobrovolně nekuřácké jsou, tak proč zakazovat," řekl exministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. A souhlasí s ním i Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. "I kuřáci za ty peníze, které platí státu na daních, by měli mít možnost kouřit důstojně. Samozřejmě odděleně od nekuřáků," uvedla.

"Nepapouškujme, co nám vnutí Brusel"

Argumenty odpůrců zákona jsou podobné: současná podoba zákona omezující kouření v hospodách je podle nich dostačující.

"Plošný zákaz považuji za neadekvátní a v našich poměrech za nesmysl. Nemusíme papouškovat všechno, co se nám snaží vnucovat úředníci z Bruselu," prohlásil poslanec ČSSD Richard Dolejš.

"Podle mých zkušeností ze zahraničí přinese zákaz další problémy. Včetně znečistění veřejných prostranství, zvýšení hluku či omezení pohybu chodců," zdůvodnil sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa, proč pro změnu hlasovat nebude.

Lidovci ještě váhají

Nyní však není jisté, jak se k zákonu postaví KDU-ČSL. Obecně lidovci zákaz kouření podporují, vadí jim ale, že se bude hlasovat o poslaneckém návrhu, zatímco ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD připravuje vlastní verzi.

"Musíme to nejdřív probrat, zda by nebylo lepší upřednostnit koaliční vládní návrh," uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

S největší pravděpodobností nechají lidovci hlasování volné. Poslanci tak nebudou hlasovat jednotně jako celý klub. Například místopředseda Sněmovny Jan Bartošek uvedl, že zákon kolegů z ANO hodlá podpořit. Většina lidoveckých poslanců však zatím svou případnou podporu komentovat nechce.

Naopak politici z hnutí ANO budou podle svých slov hlasovat o návrhu prakticky všichni. Z poslanců, které Insider oslovil, bude proti jen bývalá novinářka Jana Lorencová. Ruku pro něj naopak zvedne i ministr financí Andrej Babiš. "Zákon podpořím, jsme jednou z posledních zemí v Evropě, kde je možné kouřit v restauracích," prohlásil Babiš.

Česko patří k benevolentnějším zemím

Doposud vždy zpřísnění tabákové legislativy zabránila tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací.

Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe z ciziny, ale i řady českých restaurací však ukázala, že po zákazu kouření tržby naopak vzrostly.

Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření na veřejnosti. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích.

Česko patří k benevolentnějším zemím - od ledna 2006 se kouřit nesmí ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, či mají oddělené prostory pro kuřáky.

Článek vyšel 15. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!


 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy