Žádná upozornění na nedostatky nemocnice jsem nedostala, říká odvolaná Jurásková

Iva Bezděková
30. 11. 2018 15:00
Dlouholetá ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že své páteční odvolání nečekala. Ve funkci ředitelky končí dle rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha už od pondělí.
Dana Jurásková
Dana Jurásková | Foto: Matej Slávik

Bylo pro vás dnešní odvolání ze strany ministra zdravotnictví nečekané? Nebo jste podobný krok tušila už dříve?

Nic podobného jsem nečekala. Dozvěděla jsem se to až dnes ráno, kdy jsem byla předvolaná na ministerstvo zdravotnictví. Tam mi ministr osobně sdělil, že mě odvolává.

Dostaly se vám od ministra Adama Vojtěcha předtím nějaké výtky směrem k vaší práci?

Ne. Žádné upozornění na nedostatky ve vedení nemocnice jsem od ministra zdravotnictví nedostala. 

Ani žádné výtky ohledně hospodářských výsledků nemocnice?  

Ne, ani toto nikdy nebylo předmětem jakékoliv kritiky.

Ministr zdravotnictví uvedl, že důvodem vašeho odvolání jsou vztahy nemocnice s trestně stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem. Vy osobně jste se s panem Horáčkem znala?  

Ano, pana Horáčka jsem znala, tak jako většina lidí ve zdravotnictví. Ale nešlo o žádný nadstandardní vztah.

Vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

"Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení," uvedl ministr.

Někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, kterou ministr odvolal již v únoru a kterou stíhá policie, se s Tomášem Horáčkem stýkala i mimo zaměstnání, chodili spolu i na společenské akce. Podobné vztahy jste vy s panem Horáčkem tedy neměla?

Ne, nešlo o žádné nadstandardní vztahy.

Co říkáte na výsledky auditu ministerstva zdravotnictví, které ukázaly, že vaše nemocnice spolupracovala s První chráněnou dílnou v podobném rozsahu jako Nemocnice Na Bulovce?

V tuto chvíli se k závěrům ministerstva nebudeme jakkoliv vyjadřovat.

Odkdy ve funkci končíte?

Právě probíhá předávání funkce tak, aby se již od pondělního rána mohl ujmout funkce dosavadního ředitele současný náměstek Jan Bříza. 

Máte už představu, kde budete dále působit? 

Na tuto otázku zatím odpovědět neumím.

Mně by ani tolik nevadilo, že chybí výnosy z poplatků, jako mi vadí přístup občanů ke zdravotní péči, která je opět jakoby zdarma, na chování populace je to velmi vidět, říká šéfka nemocnice Jurásková | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy