Žádná upozornění na nedostatky nemocnice jsem nedostala, říká odvolaná Jurásková

Iva Bezděková
30. 11. 2018 15:00
Dlouholetá ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že své páteční odvolání nečekala. Ve funkci ředitelky končí dle rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha už od pondělí.
Dana Jurásková
Dana Jurásková | Foto: Matej Slávik

Bylo pro vás dnešní odvolání ze strany ministra zdravotnictví nečekané? Nebo jste podobný krok tušila už dříve?

Nic podobného jsem nečekala. Dozvěděla jsem se to až dnes ráno, kdy jsem byla předvolaná na ministerstvo zdravotnictví. Tam mi ministr osobně sdělil, že mě odvolává.

Dostaly se vám od ministra Adama Vojtěcha předtím nějaké výtky směrem k vaší práci?

Ne. Žádné upozornění na nedostatky ve vedení nemocnice jsem od ministra zdravotnictví nedostala. 

Ani žádné výtky ohledně hospodářských výsledků nemocnice?  

Ne, ani toto nikdy nebylo předmětem jakékoliv kritiky.

Ministr zdravotnictví uvedl, že důvodem vašeho odvolání jsou vztahy nemocnice s trestně stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem. Vy osobně jste se s panem Horáčkem znala?  

Ano, pana Horáčka jsem znala, tak jako většina lidí ve zdravotnictví. Ale nešlo o žádný nadstandardní vztah.

Vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

"Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení," uvedl ministr.

Někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, kterou ministr odvolal již v únoru a kterou stíhá policie, se s Tomášem Horáčkem stýkala i mimo zaměstnání, chodili spolu i na společenské akce. Podobné vztahy jste vy s panem Horáčkem tedy neměla?

Ne, nešlo o žádné nadstandardní vztahy.

Co říkáte na výsledky auditu ministerstva zdravotnictví, které ukázaly, že vaše nemocnice spolupracovala s První chráněnou dílnou v podobném rozsahu jako Nemocnice Na Bulovce?

V tuto chvíli se k závěrům ministerstva nebudeme jakkoliv vyjadřovat.

Odkdy ve funkci končíte?

Právě probíhá předávání funkce tak, aby se již od pondělního rána mohl ujmout funkce dosavadního ředitele současný náměstek Jan Bříza. 

Máte už představu, kde budete dále působit? 

Na tuto otázku zatím odpovědět neumím.

Mně by ani tolik nevadilo, že chybí výnosy z poplatků, jako mi vadí přístup občanů ke zdravotní péči, která je opět jakoby zdarma, na chování populace je to velmi vidět, říká šéfka nemocnice Jurásková | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy