Žádná upozornění na nedostatky nemocnice jsem nedostala, říká odvolaná Jurásková

Iva Bezděková
30. 11. 2018 15:00
Dlouholetá ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že své páteční odvolání nečekala. Ve funkci ředitelky končí dle rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha už od pondělí.
Dana Jurásková
Dana Jurásková | Foto: Matej Slávik

Bylo pro vás dnešní odvolání ze strany ministra zdravotnictví nečekané? Nebo jste podobný krok tušila už dříve?

Nic podobného jsem nečekala. Dozvěděla jsem se to až dnes ráno, kdy jsem byla předvolaná na ministerstvo zdravotnictví. Tam mi ministr osobně sdělil, že mě odvolává.

Dostaly se vám od ministra Adama Vojtěcha předtím nějaké výtky směrem k vaší práci?

Ne. Žádné upozornění na nedostatky ve vedení nemocnice jsem od ministra zdravotnictví nedostala. 

Ani žádné výtky ohledně hospodářských výsledků nemocnice?  

Ne, ani toto nikdy nebylo předmětem jakékoliv kritiky.

Ministr zdravotnictví uvedl, že důvodem vašeho odvolání jsou vztahy nemocnice s trestně stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem. Vy osobně jste se s panem Horáčkem znala?  

Ano, pana Horáčka jsem znala, tak jako většina lidí ve zdravotnictví. Ale nešlo o žádný nadstandardní vztah.

Vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

"Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení," uvedl ministr.

Někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, kterou ministr odvolal již v únoru a kterou stíhá policie, se s Tomášem Horáčkem stýkala i mimo zaměstnání, chodili spolu i na společenské akce. Podobné vztahy jste vy s panem Horáčkem tedy neměla?

Ne, nešlo o žádné nadstandardní vztahy.

Co říkáte na výsledky auditu ministerstva zdravotnictví, které ukázaly, že vaše nemocnice spolupracovala s První chráněnou dílnou v podobném rozsahu jako Nemocnice Na Bulovce?

V tuto chvíli se k závěrům ministerstva nebudeme jakkoliv vyjadřovat.

Odkdy ve funkci končíte?

Právě probíhá předávání funkce tak, aby se již od pondělního rána mohl ujmout funkce dosavadního ředitele současný náměstek Jan Bříza. 

Máte už představu, kde budete dále působit? 

Na tuto otázku zatím odpovědět neumím.

Mně by ani tolik nevadilo, že chybí výnosy z poplatků, jako mi vadí přístup občanů ke zdravotní péči, která je opět jakoby zdarma, na chování populace je to velmi vidět, říká šéfka nemocnice Jurásková | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy