Měli jsme ve vedení dvě ženy a nikdo nás nechválil, říká Fiala k "pánskému klubu" ODS

Radek Dragoun Radek Dragoun
21. 1. 2020 19:04
V šestičlenném vedení ODS od soboty nesedí ani jediná žena. Bývalá první místopředsedkyně Alexandra Udženija mandát neobhájila, do předsednictva se nedostala ani jiná žena. "Delegáti rozhodli, jak rozhodli," říká šéf strany Petr Fiala. Podle oslovených politologů je pro voliče podstatnější, že jsou výrazné političky ve straně než ve vedení. Absence žen ale podle některých může stranu poškodit.
Předsednictvo ODS
Předsednictvo ODS | Foto: ODS

"Pokud ODS bude mít výrazné poslankyně, tak nebude záležet na tom, jestli jsou v nejužším vedení strany ženy, ale jestli reprezentují stranu navenek. A mám pocit, že přece jenom v ODS je celá řada žen, které jsou známé," říká politolog a sociolog Daniel Kunštát a připomíná například bývalou předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou nebo předsedkyni sněmovního výboru pro obranu Janu Černochovou.

"Že by voliči na základě toho, že z vedení zmizela jediná žena, vnímali ODS jako nějakou supermužskou stranu, si nemyslím. ODS by se však měla snažit, aby ženy, které jsou se stranou spojené, byly vidět. Pokud by to tak bylo, tak by to z hlediska voličů nemusel být velký problém. Důležitější je spíše to, jací lidé jsou vnímáni jako mluvčí strany, aniž by museli mít funkce ve vrcholných stranických orgánech," domnívá se Kunštát.

Podobně situaci vidí sociolog Jan Herzmann. "ODS by prospělo, kdyby výrazné političky této strany byly ve veřejném prostoru více vidět. Jestli by k tomu potřebovaly formálnější pozici, to nevím. Ani pozice řadové místopředsedkyně není nic mimořádně výrazného. Za stranu stejně hovoří obvykle předsedové, v krajním případě první místopředsedové," říká Herzmann.

Oba sociologové se navíc shodují v tom, že voliči obvykle znají jen předsedu strany. O tom, kdo sedí v nejužším vedení strany, obvykle nemají ponětí.

Alžběta Králová z Institutu politického marketingu se však domnívá, že i tak to může mít na některé voliče dopad a straně uškodit. "Politické strany se logicky snaží oslovit co nejvíce voličů prostřednictvím programových priorit, ale také personálním složením strany a jejích kandidátek. ODS je konzervativní strana, která se potýká s problémem oslovení mladší generace. Absence výrazné ženy ve vedení strany může být dalším negativním důvodem pro volbu jiného hodnotově podobného subjektu," myslí si Králová.

Delegáti rozhodli, jak rozhodli, říká Fiala

Předseda ODS Petr Fiala vysvětluje čistě mužské vedení strany jednoduše tím, že ženy, které kandidovaly, zvoleny nebyly - a ty, které nekandidovaly, zvoleny být nemohly. "Jsem si jistý, že na kandidátkách pro nejbližší troje volby tento a příští rok to bude jinak - a o zastoupení v krajských zastupitelstvech, Senátu a Poslanecké sněmovně rozhodnou voliči," řekl Aktuálně.cz Fiala.

"Chci ale říci, že když jsme měli v předsednictvu ODS dvě místopředsedkyně, nikde jsem nečetl žádnou chválu ODS. Když byla první místopředsedkyní Sandra Udženija, tak na ni média také nenechala nit suchou," poznamenává Fiala.

Oslovení odborníci se shodují, že nepřítomnost žen ve vedení ODS jen ilustruje situaci na české politické scéně. Z parlamentních stran stojí v čele jen jedna - Markéta Pekarová Adamová, která od listopadu vede TOP 09. "Obecně to svědčí o problému prosazování žen v české politice. ODS se v tomto nijak významně neliší od ostatních stran, které také bojují s nízkým počtem žen ve svých řadách," poznamenává Králová. "Opravdu nepůsobí dobře, když máte fotku vedení politické strany a jsou na ní samí muži," říká Kunštát.

V případě ODS na fotografii mohly být hned dvě ženy. Pražská zastupitelka Alexandra Udženija byla jedinou kandidátkou na post první místopředsedkyně strany, který obhajovala. Přesto neuspěla. A do vedení ODS se nedostala ani radní Prahy 6 Marie Kubíková, která usilovala spolu s pěti soupeři o čtyři místa řadových místopředsedů.

Do nejužšího vedení se nakonec dostali jen muži. "Delegáti rozhodli, jak rozhodli. ODS má ve svých řadách mnoho žen a budu s nimi i ostatními kolegy mluvit, proč se situace momentálně vyvinula tak, jak se vyvinula," připouští Fiala.

Nominaci od krajů kromě Udženiji a Kubíkové obdržela taká Miroslava Němcová. Ta se však nakonec nominace zřekla a podpořila Miloše Vystrčila, který post místopředsedy strany obhájil.

"ODS by se do budoucna měla zamyslet nad tím, jak ženám uvnitř strany pomáhat budovat politickou značku. Bylo by to prospěšné jak pro společnost, tak pro samotnou ODS," myslí si Králová.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy