Z Peciny bude topmanažer, vrací se na Ostravsko

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
23. 3. 2011 12:50
Práce opozičního poslance mi nevyhovuje, nemůžu nic prosadit, říká v rozhovoru Pecina
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec ČSSD Martin Pecina potvrdil svůj odchod ze sněmovny. A míří na manažerskou pozici v "jedné velké průmyslové firmě" na Ostravsku.

Jméno odmítl říct. Podle důvěryhodného zdroje by to ale měla být akciová společnost Vítkovice Holding.

Vadí mu především práce poslance jako taková, a pak i strategie sociální demokracie směrem k vládní koalici. "Neustálou kritikou je jen stmelujeme," říká Pecina.

Aktuálně.cz: Rozhodl jste se odejít ze sněmovny. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že jste spíš exekutivní typ. Je to ten důvod?

Určitě. Nikdy jsem nebyl politikem v pravém slova smyslu. Vždycky jsem se cítil spíš manažerem. Forma práce poslance mi popravdě příliš nevyhovuje. A jsem v opozici, kdy nemáte možnost nic prosadit. A mám problém shodnout se i s vlastním klubem, to všichni vědí.

A.cz: Šel jste tedy do sněmovny proto, že jste měl příslib být dál ministrem?

Šel jsem sem, protože mi pan Paroubek řekl, že by bylo dobré, kdyby populární člen Fischerovy vlády šel do voleb. Chtěl jsem pomoct k co nejlepšímu výsledku. A samozřejmě jsem počítal, že bych po volbách zůstal v exekutivě.

A.cz: Řeknete, kam jdete?

Ještě to není stoprocentní, do středy mám čas na rozmyšlenou. Pokud kývnu, chce to oznámit sama firma. Ale chci se vrátit na Ostravsko.

A.cz: Budou to tedy třeba doly?

Bude to velká ostravská průmyslová firma.

A.cz: Zmínil jste spory s klubem ČSSD. V čem přesně nesouhlasíte s vedením strany?

Máme společný cíl a rozdílnou cestu, jak k němu dojít. Mělo by se postupovat jinak.

A.cz: V čem?

V postoji ke koalici. Děláme kritiku pro kritiku a málo konstruktivního řešení. ČSSD by se měla snažit bavit parciálně s jednotlivými členy koalice a hledat kompromisy. Tento přístup, který má třeba i Michal Hašek, se demokratickým způsobem neprosadil. Já to akceptuji. I to je důvod, proč odcházím.

A priori kritikou koalici spíš stmelíme

A.cz: Myslíte být vstřícnější ke koalici?

Ne. Ale koalice není jednotná a tou a priori kritikou jí jen stmelíte. Oni se pak musí dohodnout a sjednotit.

A.cz: Kdy složíte mandát?

Na dubnové schůzi, hned první den. Potřebuji měsíc na to, abych mohl vyklidit kancelář a vše zařídit.

A.cz: Není ale divné, když lídr pražské kandidátky pár měsíců po volbách odchází?

Ten výsledek v Praze nebyl nijak oslnivý. Můžete to brát jako mé opožděné vyvození osobní odpovědnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy