Vyrovnání s církvemi se blíží. Prošlo vládní radou

Martina Macková
20. 3. 2008 17:30
Vláda by o zákonu mohla jednat už příští týden
Meditaci moderoval kněz Tomáš Halík. Všichni společně na závěr rozsvítili sedmiramenný svícen.
Meditaci moderoval kněz Tomáš Halík. Všichni společně na závěr rozsvítili sedmiramenný svícen. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Legislativní rada vlády doporučí vládě, aby poslala do parlamentu zákon, který řeší vyrovnání státu a církví.

Ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dnes médiím sdělil, že jakmile budou do normy zapracovány všechny připomínky, je možné ji předložit poslancům.

Čtěte také: 300 miliard pro církve prošlo. Ušetříme, říká ministr

"Debata o zákonu sice neskončila, ale zatím nezazněly žádné zásadní námitky, které by předlohu označily za nezpůsobilou dalšího projednávání," uvedl Svoboda.

Čtěte také: Církev se pustila do reklamy. Co kdo a komu vrátí

Do zákona jiná vláda nezasáhne

O jaké připomínky jde? V zákoně se musí zpřesnit a vymezit, které registrované církve a církevní společnosti získají od státu náhrady, a také přesně formulovat nároky tak, aby v budoucnosti nevznikly jakékoliv pochybnosti.

"Musí se také vyjasnit formulace smlouvy mezi státem a církvemi - zda bude soukromoprávní, či veřejnoprávní," dodal Svoboda. To je důležité kvůli způsobu, jakým by se v budoucnu mohly případně řešit vzniklé potíže, například neplněním smlouvy, a také to rozhoduje o tom, které soudy by o sporu rozhodovaly, zda obecné, nebo správní.

Přímo do zákona je totiž vtělena smlouva mezi státem (vládou) a církvemi. To podle rady zvyšuje jistotu obou stran, že bude dodrženo přesně to, co je dohodnuto. Smlouvu podepíše za stát premiér Mirek Topolánek.

Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz
Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Fakt, že zákon bude obsahovat smlouvu, by měl také zabránit tomu, aby při případné změně politické reprezentace jiná strana do zákona zasahovala. ČSSD totiž říká, že pokud vyhraje volby, zákon změní.

"Co říkají sociální demokraté, to nebude možné tak snadno udělat. Kdyby narovnání mělo jen formu zákona, bylo by možné ho novelizovat, u smlouvy to tak snadné není. Takto to dává téměř stoprocentní jistotu, že už se nic nezmění," míní Svoboda.

Zákon, kterým církve získají namísto zabaveného majetku finanční odškodnění, by mohla vláda projednat už příští středu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Český řidič, jenž v Německu riskantně předjížděl, dostal vězení

Na dva roky a tři měsíce do vězení dnes soud v německém Pasově poslal českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Na dva roky a tři měsíce do vězení poslal ve čtvrtek soud v německém Pasově českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

před 13 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy