Vyrovnání s církvemi se blíží. Prošlo vládní radou

Martina Macková
20. 3. 2008 17:30
Vláda by o zákonu mohla jednat už příští týden
Meditaci moderoval kněz Tomáš Halík. Všichni společně na závěr rozsvítili sedmiramenný svícen.
Meditaci moderoval kněz Tomáš Halík. Všichni společně na závěr rozsvítili sedmiramenný svícen. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Legislativní rada vlády doporučí vládě, aby poslala do parlamentu zákon, který řeší vyrovnání státu a církví.

Ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dnes médiím sdělil, že jakmile budou do normy zapracovány všechny připomínky, je možné ji předložit poslancům.

Čtěte také: 300 miliard pro církve prošlo. Ušetříme, říká ministr

"Debata o zákonu sice neskončila, ale zatím nezazněly žádné zásadní námitky, které by předlohu označily za nezpůsobilou dalšího projednávání," uvedl Svoboda.

Čtěte také: Církev se pustila do reklamy. Co kdo a komu vrátí

Do zákona jiná vláda nezasáhne

O jaké připomínky jde? V zákoně se musí zpřesnit a vymezit, které registrované církve a církevní společnosti získají od státu náhrady, a také přesně formulovat nároky tak, aby v budoucnosti nevznikly jakékoliv pochybnosti.

"Musí se také vyjasnit formulace smlouvy mezi státem a církvemi - zda bude soukromoprávní, či veřejnoprávní," dodal Svoboda. To je důležité kvůli způsobu, jakým by se v budoucnu mohly případně řešit vzniklé potíže, například neplněním smlouvy, a také to rozhoduje o tom, které soudy by o sporu rozhodovaly, zda obecné, nebo správní.

Přímo do zákona je totiž vtělena smlouva mezi státem (vládou) a církvemi. To podle rady zvyšuje jistotu obou stran, že bude dodrženo přesně to, co je dohodnuto. Smlouvu podepíše za stát premiér Mirek Topolánek.

Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz
Ministr Cyril Svoboda při online rozhovoru v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Fakt, že zákon bude obsahovat smlouvu, by měl také zabránit tomu, aby při případné změně politické reprezentace jiná strana do zákona zasahovala. ČSSD totiž říká, že pokud vyhraje volby, zákon změní.

"Co říkají sociální demokraté, to nebude možné tak snadno udělat. Kdyby narovnání mělo jen formu zákona, bylo by možné ho novelizovat, u smlouvy to tak snadné není. Takto to dává téměř stoprocentní jistotu, že už se nic nezmění," míní Svoboda.

Zákon, kterým církve získají namísto zabaveného majetku finanční odškodnění, by mohla vláda projednat už příští středu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy