Výrok za výrokem: Co se s vládou stalo včera v noci?

Domácí Domácí
4. 4. 2012 5:55
Ministři za VV mají neprodleně předat premiérovi demise s platností od 1. května
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V době, kdy Věci veřejné řeší pochybnosti o svých sponzorech a lídra strany Víta Bártu čeká pokračování soudního procesu, nejmenší vládní strana opět hrozí odchodem z vlády a svým koaličním partnerům dává ultimáta.

Po celodenním jednání vedení strany a následném tajném hlasování Radek John oznámil, že všichni čtyři ministři za VV mají co nejdříve předat premiérovi Petru Nečasovi svou demisi, a to s účinností od 1. května. 

VV zároveň daly Nečasovi několik podmínek, které podle nich mají vládě vrátit důvěru. Ministerský předseda je musí splnit do 26. dubna, jinak trojkoaliční kabinet definitivně padne. Celé usnesení VV čtěte ZDE.

V oficiálním prohlášení VV požadují, aby se začaly řešit například kauzy Lesů ČR, krize na státním zastupitelství, problematický systém vydávání sociálních dávek a některé další kauzy. Požadují také revizi koaliční smlouvy.

Ultimátum nejmenší vládní strany pobouřilo i TOP 09. "Vydírat se nenecháme," prohlásil 1. místopředseda strany  Miroslav Kalousek. A dodal, že nejpoctivějším řešením by bylo jednání o předčasných volbách.

Další události a ohlasy na novou vládní krizi jsme až do pozdní noci sledovali online:

Předseda Věcí veřejných Radek John řekl serveru Lidovky.cz, že není jisté, zda ministři jeho strany už ve středu podají demisi.

"Pokud ministři za Věci veřejné demisi opravdu podají, pak koalice končí. Pro to, co Věci veřejné dělají, nemohu použít jiné slovo než nestoudnost. A nedivím se premiéru Nečasovi, že reaguje tak, jak reaguje," řekl v pořadu ČT Události, komentáře ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09).

"Je to konec vládní koalice," reagoval na dnešní rozhodnutí Věcí veřejných o demisi jejich ministrů předseda koaliční TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Potvrzuje se moje teze, že v Čechách politické strany nekončí drtivou porážkou, nýbrž sebevraždou. Věci veřejné se k tomu rozhodly, že vyskočí z letadla bez padáku, tak mnoho štěstí," prohlásil šéf české diplomacie po příletu z Egypta.

"Dnes ve večerních hodinách jsem informoval stranické špičky strany Věci veřejné, že v okamžiku podání demise jejich ministrů okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání se stranou Věci veřejné o pokračování spolupráce stávajících tří koaličních stran," prohlásil premiér Petr Nečas.

"Byla by to pro občany velká úleva, kdyby tato vláda padla, a byla by to první užitečná věc, kterou by VV udělaly," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Ve svém vyjádření však označil vyhrůžky VV odchodem z vlády za "velmi nevěrohodné".

Demisi ve středu předají Nečasovi k 1. květnu vicepremiérka Karolína Peake, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr dopravy Pavel Dobeš. Jasno není v případě ministra vnitra Jana Kubiceho, který je nestraník. Demisi nedávno podal ministr školství za VV Josef Dobeš, jehož nástupnictví dnes VV neřešily.

"Jestli VV splní svou stodvacátou hrozbu odchodu z vlády, tak jsme připraveni jednat o nových parlamentních volbách," řekl pro Aktuálně.cz předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

"Pokud chtějí mít VV z Česka seriózního partnera pro ostatní evropské státy, neměly by se takto chovat. Česká republika si toto nezaslouží," vyjádřil se ke krokům VV místopředseda občanských demokratů Přemysl Sobotka.

"VV nemají ve vládě co dělat. Pochybuji, že k odchodu nakonec dojde - jsem přesvědčen, že to není politická strana a proto z toho bude chtít vytěžit co nejvíc," řekl Lubomír Zaorálek v České televizi.

"Je to další šílený krok Věcí veřejných - měly by konečně pochopit odpovědnost, jakou mají za tuto zemi. Ať vystoupí bez podmínek, nebo ať se dohodnou. Na bázi vydírání nemůže koalice fungovat," reagovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek míní, že strany by měly začít jednat o konání nových sněmovních voleb společně s krajskými a senátními volbami.

"Zvláště u Věcí veřejných platí, že uvařená kaše není tak horká. Myslím, že je to jen další snaha zatlačit na koaliční partnery," prohlásil v první reakci místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Podobně reagoval i ministr za ODS Martin Kuba: "Takto formulované požadavky na premiéra spíše ukazují, že je to jen další hra VV."

TOP 09 reagovala na VV velmi ostře. "Vydírat se nenecháme. Opouští-li VV vládu, pak jsou na místě seriózní politická jednání o dalším vývoji. Nejpoctivějším řešením by se mi zdála dohoda o co nejčasnějším termínu předčasných voleb," řekl Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

"Není to nic, co by ČR prospělo, ale mělo by to i svá pozitiva. Třeba to, že nic takového jako VV by se už v parlamentu neobjevilo," dodal Kalousek.

Z prohlášení VV: "Předloží-li premiér Petr Nečas návrh těchto opatření do 26. dubna 2012 a navrhne posléze takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu," stojí v požadavcích.

Véčka zároveň zároveň žádají premiéra, aby přišel s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev, a to s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů.

"Konečně žádáme také inventuru koaliční smlouvy a redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány," dodávají VV.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy