Vybírali jste premiéra on-line: Sobotka

Sabina Slonková
26. 4. 2006 14:20
Praha - Bohuslav Sobotka byl patnáctým ze 16 zástupců politických stran, kteří se v březnu a dubnu v deníku Aktuálně.cz zúčastnili on-line rozhovorů se čtenáři.

Úřadující předseda vládních sociálních demokratů "nahradil" v on-line diskusi lídra ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka, který si přes původní slib internetovou debatu rozmyslel.

Sobotka sice po loňském pádu Stanislava Grosse stanul v čele ČSSD, fakticky ale stranu ovládá právě Paroubek. "Dvojvládí" však brzy skončí - za pár týdnů má být Paroubek na mimořádném sjezdu zvolem řádným předsedou strany.

Sobotka o tento post usilovat nehodlá. Ostatně po celou dobu své kariéry zdůrazňuje, že před politickými funkcemi dává přednost odborné práci.

Infobox

BOHUSLAV SOBOTKA

  • Ve vysoké politice se pohybuje deset let - od chvíle, kdy dokončil práva na brněnské Masarykově univerzitě.
  • Věřící katolík před šestnácti lety vstupoval do ČSSD s výrazně levicovými postoji a původně dokonce patřil mezi stoupence bývalého premiéra Miloše Zemana. Jejich vztahy ale dávno vychladly, Zeman jej dnes řadí po boku Grosse a Vladimíra Špidly na svůj soukromý seznam zrádců. A Sobotka dokonce časem začal čelit kritice od části svých stranických kolegů, že je příliš pravicový.
  • Dveře do vrcholné politiky mu nakonec skutečně otevřel až Špidla, který si jej v roli premiéra vybral jako nejmladšího správce státní kasy. A Sobotka byl také k němu až do poslední chvíle - kdy se strana rozhodla jej odstranit - loajální.

Bohuslav Sobotka zásadně neřeší interní potíže strany na veřejnosti. Toto pravidlo porušil jen jednou, když veřejně prohlásil, že Miroslav Šlouf nemá v týmu Zemanových poradců co dělat.

Sobotka si dává až úzkostlivý pozor, aby na něm neulpělo žádné podezření z klientelismu či z pokusů o ovlivňování privatizací a dění ve státních firmách ve prospěch lidí spřízněných s ČSSD. I on ale několikrát podlehl. Například ustoupil Grossovi, který do křesla šéfa Českých areroliní prosadil svého přítele Jaroslava Tvrdíka.

Pro opoziční občanské demokraty je po premiéru Paroubkovi a Davidu Rathovi nejkritizovanějším členem vlády. Kromě ekonomických reforem mu ODS vyčítá jeho vztahy s ČSOB. Sobotka se nálepce muže ČSOB brání slovy: Vazby nejsou nadstandardní.

"Následkem toho, že Zemanova vláda v roce 2000 prodala IPB právě ČSOB, musím bohužel ještě dnes řešit problémy s touto transakcí. Kdyby tehdy vláda prodala IPB třeba Komerční bance, byl bych dnes obviňován z příliš častých kontaktů s ní. Rozhodně si ale s nikým v ČSOB netykám, s nikým neudržuji přátelské vztahy, s nikým se nescházím jinde než na půdě ministerstva," řekl časopisu Týden.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy