Vybírali jste premiéra on-line: Sobotka

Sabina Slonková
26. 4. 2006 14:20
Praha - Bohuslav Sobotka byl patnáctým ze 16 zástupců politických stran, kteří se v březnu a dubnu v deníku Aktuálně.cz zúčastnili on-line rozhovorů se čtenáři.

Úřadující předseda vládních sociálních demokratů "nahradil" v on-line diskusi lídra ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka, který si přes původní slib internetovou debatu rozmyslel.

Sobotka sice po loňském pádu Stanislava Grosse stanul v čele ČSSD, fakticky ale stranu ovládá právě Paroubek. "Dvojvládí" však brzy skončí - za pár týdnů má být Paroubek na mimořádném sjezdu zvolem řádným předsedou strany.

Sobotka o tento post usilovat nehodlá. Ostatně po celou dobu své kariéry zdůrazňuje, že před politickými funkcemi dává přednost odborné práci.

Infobox

BOHUSLAV SOBOTKA

  • Ve vysoké politice se pohybuje deset let - od chvíle, kdy dokončil práva na brněnské Masarykově univerzitě.
  • Věřící katolík před šestnácti lety vstupoval do ČSSD s výrazně levicovými postoji a původně dokonce patřil mezi stoupence bývalého premiéra Miloše Zemana. Jejich vztahy ale dávno vychladly, Zeman jej dnes řadí po boku Grosse a Vladimíra Špidly na svůj soukromý seznam zrádců. A Sobotka dokonce časem začal čelit kritice od části svých stranických kolegů, že je příliš pravicový.
  • Dveře do vrcholné politiky mu nakonec skutečně otevřel až Špidla, který si jej v roli premiéra vybral jako nejmladšího správce státní kasy. A Sobotka byl také k němu až do poslední chvíle - kdy se strana rozhodla jej odstranit - loajální.

Bohuslav Sobotka zásadně neřeší interní potíže strany na veřejnosti. Toto pravidlo porušil jen jednou, když veřejně prohlásil, že Miroslav Šlouf nemá v týmu Zemanových poradců co dělat.

Sobotka si dává až úzkostlivý pozor, aby na něm neulpělo žádné podezření z klientelismu či z pokusů o ovlivňování privatizací a dění ve státních firmách ve prospěch lidí spřízněných s ČSSD. I on ale několikrát podlehl. Například ustoupil Grossovi, který do křesla šéfa Českých areroliní prosadil svého přítele Jaroslava Tvrdíka.

Pro opoziční občanské demokraty je po premiéru Paroubkovi a Davidu Rathovi nejkritizovanějším členem vlády. Kromě ekonomických reforem mu ODS vyčítá jeho vztahy s ČSOB. Sobotka se nálepce muže ČSOB brání slovy: Vazby nejsou nadstandardní.

"Následkem toho, že Zemanova vláda v roce 2000 prodala IPB právě ČSOB, musím bohužel ještě dnes řešit problémy s touto transakcí. Kdyby tehdy vláda prodala IPB třeba Komerční bance, byl bych dnes obviňován z příliš častých kontaktů s ní. Rozhodně si ale s nikým v ČSOB netykám, s nikým neudržuji přátelské vztahy, s nikým se nescházím jinde než na půdě ministerstva," řekl časopisu Týden.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy