reklama
 
 

VV zvažují odchod z vlády, rozhodnou se v pondělí

17. 4. 2011 13:08
Vyjednavači se sejdou na koaličním jednání znovu v pondělí

Praha - Věci veřejné vážně uvažují o možnosti, že by nakonec přeci jen opustily trojkoaliční vládu a podporovaly by menšinový kabinet ODS a TOP 09.

Možnost, o které již v týdnu Aktuálně.cz informovalo, v neděli připustila šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake.

"O odchodu z vlády uvažujeme velmi vážně. Počítáme s podporou menšinové vládě, je to jedna z variant," řekla v České televizi.

"Já mám radši koalici než tuto variantu, ale v nouzi je přijatelná," myslí si předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

ODS pracuje i s variantou, že by vznik menšinového kabinetu případně podpořili sociální demokraté.

Politici přiznali, že jim jde o vnitro

Vrcholící vládní krizi chtějí politici vyřešit do Velikonoc, už v pondělí večer se sejdou koaliční špičky a posoudí varianty, které jednotlivé strany do debaty přinesou.

Vyjednavači připustili, že největším problémem je debata o tom, kdo by se měl stát ministrem vnitra namísto Radka Johna (VV). Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl prezidentovi jeho odvolání, s čímž nesouhasí Věci veřejné.

"Myslím, že panu premiérovi by odchod Radka Johna uvolnil ruce. Ukázalo se, že svůj resort nezvládá," myslí si předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Východiskem by mohlo být jmenování nestraníka. Premiér Petr Nečas by jej navrhl sám, souhlasit by s ním musely všechny tři strany. Variantou pro Johna je post vicepremiéra pro korupci. "Takovou variantu příliš nepodporuji. My nevyměníme vnitro za trafiky bez kompetencí," uvedla Peake.

autor: Kateřina Eliášová | 17. 4. 2011 13:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama