VV zvažují odchod z vlády, rozhodnou se v pondělí

Kateřina Eliášová
17. 4. 2011 13:08
Vyjednavači se sejdou na koaličním jednání znovu v pondělí
Věci veřejné zvažují odchod z vlády, držely by menšinový kabinet ODS a TOP 09
Věci veřejné zvažují odchod z vlády, držely by menšinový kabinet ODS a TOP 09 | Foto: Jan Langer

Praha - Věci veřejné vážně uvažují o možnosti, že by nakonec přeci jen opustily trojkoaliční vládu a podporovaly by menšinový kabinet ODS a TOP 09.

Možnost, o které již v týdnu Aktuálně.cz informovalo, v neděli připustila šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake.

"O odchodu z vlády uvažujeme velmi vážně. Počítáme s podporou menšinové vládě, je to jedna z variant," řekla v České televizi.

"Já mám radši koalici než tuto variantu, ale v nouzi je přijatelná," myslí si předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

ODS pracuje i s variantou, že by vznik menšinového kabinetu případně podpořili sociální demokraté.

Politici přiznali, že jim jde o vnitro

Vrcholící vládní krizi chtějí politici vyřešit do Velikonoc, už v pondělí večer se sejdou koaliční špičky a posoudí varianty, které jednotlivé strany do debaty přinesou.

Vyjednavači připustili, že největším problémem je debata o tom, kdo by se měl stát ministrem vnitra namísto Radka Johna (VV). Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl prezidentovi jeho odvolání, s čímž nesouhasí Věci veřejné.

"Myslím, že panu premiérovi by odchod Radka Johna uvolnil ruce. Ukázalo se, že svůj resort nezvládá," myslí si předsedkyně Poslanecké sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Východiskem by mohlo být jmenování nestraníka. Premiér Petr Nečas by jej navrhl sám, souhlasit by s ním musely všechny tři strany. Variantou pro Johna je post vicepremiéra pro korupci. "Takovou variantu příliš nepodporuji. My nevyměníme vnitro za trafiky bez kompetencí," uvedla Peake.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy