VV ženou na exministry policii, kvůli drahým zakázkám

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 8. 2011 13:08
Trestní oznámení Věci veřejné podávají na exministry pro místní rozvoj Svobodu a Martínka
Radko Martínek, současný hejtman Pardubického kraje
Radko Martínek, současný hejtman Pardubického kraje | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věci veřejné podávají trestní oznámení na exministry Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) a Radko Martínka (ČSSD).

Místopředseda VV Tomáš Jarolím tvrdí, že oba bývalý šéfové ministerstva pro místní rozvoj předražili zakázky na statistická zjišťování pro společnost STEM/MARK.

Podle trestních oznámení spojují všechny údajně podezřelé zakázky některé stejné vlastnosti.

Ve srovnání se zakázkami realizovanými pro jiná ministerstva je cena zakázky vyšší než cena obvyklá. Jarolím už v červenci naznačil, že by agentura STEM mohla kvůli zakázkám pro STEM/MARK manipulovat s veřejným míněním. Společnosti STEM i STEM/MARK nařčení odmítly.

Zakázky za miliony

Svoboda byl ministrem od 23. ledna do 8. května 2009. Za jeho šéfování resortu byla podepsána smlouva se společností STEM/MARK na průzkum v oblasti příjezdového cestovního ruchu. Společnost za realizaci zakázky měla podle oznámení obdržet téměř 64 milionů korun. Průzkum je naplánován na roky 2009 až 2015.

Podobně zadanou zakázku vyhrála společnost i za Martínkova ministrování, kdy realizovala zakázku za přibližně 9,5 milionu korun. Martínek šéfoval resortu od 25. dubna 2005 do 4. září 2006, zakázka byla podepsána 9. srpna 2006. Statistické zjišťování se mělo konat od září 2006 do ledna 2008.

Využití výstupu uvedených statistických a sociologických zjišťování je navíc podle Jarolíma "značně diskutabilní" a ministerstvo pro místní rozvoj "není konkrétní využití ani schopno komplexně předložit", píše se v trestních oznámeních.

Ministerstvo pro místní rozvoj v současné době vede Jarolímův stranický kolega Kamil Jankovský.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy