VV žalují vládu. Hracími terminály má porušovat zákon

Domácí Domácí
12. 2. 2013 14:45
Ministerstvo financí jedná podle VV při povolování terminálů v rozporu s loterijním zákonem
Foto: Karel Toman

Praha - Vláda porušuje zákon při povolování hracích terminálů, tvrdí Věci veřejné a podávají na ni trestní oznámení.

Strana je znepokojená kritickou situací v oblasti regulace hazardu. Ministerstvo financí podle nich jedná při povolování hracích terminálů v rozporu s loterijním zákonem.

Vadí jim, že vláda nereaguje na opakovaná upozornění ombudsmana, jenž měl několikrát písemně informovat o dlouhodobě se opakujících nezákonných postupech ministerstva financí.

"Stav, kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon, nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů," říká předseda strany Radek John.

Žaloba se týká všech členů vlády - s jednou výjimkou.

"Na vládě hlasovalo protizákonně 15 z 15 přítomných ministrů. Při hlasování tedy asi jeden chyběl, ale nevíme který. To by zjišťovala až policie," komentuje to Kateřina Klasnová.

Na co přesně VV upozorňují? "Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1000 Kč, přestože zákon umožňuje 2, 5 nebo 50 Kč. Maximální hodinová prohra činí 252 000 Kč, přestože loterijní zákon připouští 1000, 2000 nebo 10 000 Kč. V neposlední řadě, zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky," sdělila strana na tiskové konferenci.

Proti kritice ze strany VV se následně ohradilo ministerstvo financí.

"Důrazně se ohrazujeme proti lžím, že by MF podporovalo hazard, či v této oblasti zůstávalo nečinné. Jen za uplynulý rok se podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo asi 20 tisíc povolení," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ombudsmanovo vyjádření bylo podle Jakoba součástí materiálu při opětovném projednávání návrhu na vládě.

"Co se úpravy limitů technických herních zařízení týče, je tato otázka řešena komplexně legislativní cestou, a to v návrhu nového zákona o provozování sázkových her," dodává.

Véčka rovněž vytvořila srovnávací aplikaci, která má názorně ukázat, za jaký časový úsek je možné prohrát průměrný plat.

"Výsledkem tohoto nepochopitelného jednání je přes jeden milión exekucí, třiceti miliardová přímá ztráta každý rok pro českou společnost, minimálně sto tisíc lidí přímo závislých na hazardu a dalších jeden a půl milionu občanů negativně ovlivněných hazardem a gamblingem. Jen pro představu každý patologický hráč svým počínáním negativně ovlivní až 15 lidí ve svém okolí. I tomuto aktivně nahrává vláda České republiky," dodává poslanec VV Michal Babák

 

Právě se děje

před 46 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy