VV žalují vládu. Hracími terminály má porušovat zákon

Domácí Domácí
12. 2. 2013 14:45
Ministerstvo financí jedná podle VV při povolování terminálů v rozporu s loterijním zákonem
Foto: Karel Toman

Praha - Vláda porušuje zákon při povolování hracích terminálů, tvrdí Věci veřejné a podávají na ni trestní oznámení.

Strana je znepokojená kritickou situací v oblasti regulace hazardu. Ministerstvo financí podle nich jedná při povolování hracích terminálů v rozporu s loterijním zákonem.

Vadí jim, že vláda nereaguje na opakovaná upozornění ombudsmana, jenž měl několikrát písemně informovat o dlouhodobě se opakujících nezákonných postupech ministerstva financí.

"Stav, kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon, nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů," říká předseda strany Radek John.

Žaloba se týká všech členů vlády - s jednou výjimkou.

"Na vládě hlasovalo protizákonně 15 z 15 přítomných ministrů. Při hlasování tedy asi jeden chyběl, ale nevíme který. To by zjišťovala až policie," komentuje to Kateřina Klasnová.

Na co přesně VV upozorňují? "Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1000 Kč, přestože zákon umožňuje 2, 5 nebo 50 Kč. Maximální hodinová prohra činí 252 000 Kč, přestože loterijní zákon připouští 1000, 2000 nebo 10 000 Kč. V neposlední řadě, zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky," sdělila strana na tiskové konferenci.

Proti kritice ze strany VV se následně ohradilo ministerstvo financí.

"Důrazně se ohrazujeme proti lžím, že by MF podporovalo hazard, či v této oblasti zůstávalo nečinné. Jen za uplynulý rok se podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo asi 20 tisíc povolení," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ombudsmanovo vyjádření bylo podle Jakoba součástí materiálu při opětovném projednávání návrhu na vládě.

"Co se úpravy limitů technických herních zařízení týče, je tato otázka řešena komplexně legislativní cestou, a to v návrhu nového zákona o provozování sázkových her," dodává.

Véčka rovněž vytvořila srovnávací aplikaci, která má názorně ukázat, za jaký časový úsek je možné prohrát průměrný plat.

"Výsledkem tohoto nepochopitelného jednání je přes jeden milión exekucí, třiceti miliardová přímá ztráta každý rok pro českou společnost, minimálně sto tisíc lidí přímo závislých na hazardu a dalších jeden a půl milionu občanů negativně ovlivněných hazardem a gamblingem. Jen pro představu každý patologický hráč svým počínáním negativně ovlivní až 15 lidí ve svém okolí. I tomuto aktivně nahrává vláda České republiky," dodává poslanec VV Michal Babák

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy