VV nechtějí zvyšovat DPH, ale v koalici narazily

Jan Němec Jan Němec
23. 6. 2011 18:00
Vládní koalice si nechává prostor na zvýšení DPH až na 19 procent
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok?
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční koaliční schůzka řešila i otázku, zda stoupnou ceny zboží a služeb - tedy, zda bude koalice zvyšovat daň z přidané hodnoty, či nikoliv.

Věci veřejné totiž ve svém návrhu dodatku ke koaliční smlouvě přišly s nápadem, že by se koalice výslovně zavázala nezvyšovat už DPH nad rámec, který už dohodla, tedy nad 17,5 procenta. Ale neuspěly.

Až 19 procent?

"Chtěli jsme to poté, co o dalším zvyšování DPH začal mluvit premiér," říká jeden ze členů vedení VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) totiž připustil, že by jednotná sazba DPH mohla stoupnout až na 19 procent v roce 2013, pokud by se prohloubila krize v eurozóně a vláda by nebyla schopna snižovat schodky veřejných financí.

Premiéra následně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Se svým nápadem zafixovat už dohodnutou výši DPH proto VV narazily na jednotnou hradbu ODS a TOP 09.

Prostor pro zvyšování zůstává

Dostaly pouze ujištění, že se bude dodržovat stávající koaliční dohoda, ve které se výslovně píše: "Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o daních a poplatcích budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté."

Ujistili jsme je, že jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. Jen jsme nechtěli říkat na tři roky dopředu - pokud má koalice trvat celé funkční období - že DPH určitě nestoupne, můžou přijít externí vlivy," vysvětluje postoj zbylých dvou koaličních stran předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Koalice si tak pro růst DPH, který naznačil premiér i ministr financí, nechává manévrovací prostor.

Státní kasa by sice zvýšením jednotné DPH na 19 procent získala příjmy navíc, vzrostly by ale ceny zboží a služeb.

Zatím platí 17,5

Koalice se už dohodla na změnách DPH v souvislosti s důchodovou reformou.

Od ledna příštího roku vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent a seznam položek, které patří do této nižší sazby, se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech.

Od ledna 2013 se pak má sazba - podle stávající dohody - sjednotit na 17,5 procentech, a to bez výjimek.

Věci veřejné při projednávání důchodové reformy původně prosazovaly výjimky pro "zdravé" potraviny jako ryby, zelenina, chléb, po dalším jednání od toho ale ustoupily.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy