VV nechtějí zvyšovat DPH, ale v koalici narazily

Jan Němec Jan Němec
23. 6. 2011 18:00
Vládní koalice si nechává prostor na zvýšení DPH až na 19 procent
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok?
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční koaliční schůzka řešila i otázku, zda stoupnou ceny zboží a služeb - tedy, zda bude koalice zvyšovat daň z přidané hodnoty, či nikoliv.

Věci veřejné totiž ve svém návrhu dodatku ke koaliční smlouvě přišly s nápadem, že by se koalice výslovně zavázala nezvyšovat už DPH nad rámec, který už dohodla, tedy nad 17,5 procenta. Ale neuspěly.

Až 19 procent?

"Chtěli jsme to poté, co o dalším zvyšování DPH začal mluvit premiér," říká jeden ze členů vedení VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) totiž připustil, že by jednotná sazba DPH mohla stoupnout až na 19 procent v roce 2013, pokud by se prohloubila krize v eurozóně a vláda by nebyla schopna snižovat schodky veřejných financí.

Premiéra následně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Se svým nápadem zafixovat už dohodnutou výši DPH proto VV narazily na jednotnou hradbu ODS a TOP 09.

Prostor pro zvyšování zůstává

Dostaly pouze ujištění, že se bude dodržovat stávající koaliční dohoda, ve které se výslovně píše: "Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o daních a poplatcích budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté."

Ujistili jsme je, že jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. Jen jsme nechtěli říkat na tři roky dopředu - pokud má koalice trvat celé funkční období - že DPH určitě nestoupne, můžou přijít externí vlivy," vysvětluje postoj zbylých dvou koaličních stran předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Koalice si tak pro růst DPH, který naznačil premiér i ministr financí, nechává manévrovací prostor.

Státní kasa by sice zvýšením jednotné DPH na 19 procent získala příjmy navíc, vzrostly by ale ceny zboží a služeb.

Zatím platí 17,5

Koalice se už dohodla na změnách DPH v souvislosti s důchodovou reformou.

Od ledna příštího roku vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent a seznam položek, které patří do této nižší sazby, se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech.

Od ledna 2013 se pak má sazba - podle stávající dohody - sjednotit na 17,5 procentech, a to bez výjimek.

Věci veřejné při projednávání důchodové reformy původně prosazovaly výjimky pro "zdravé" potraviny jako ryby, zelenina, chléb, po dalším jednání od toho ale ustoupily.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy