VV nechtějí zvyšovat DPH, ale v koalici narazily

Jan Němec Jan Němec
23. 6. 2011 18:00
Vládní koalice si nechává prostor na zvýšení DPH až na 19 procent
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok?
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční koaliční schůzka řešila i otázku, zda stoupnou ceny zboží a služeb - tedy, zda bude koalice zvyšovat daň z přidané hodnoty, či nikoliv.

Věci veřejné totiž ve svém návrhu dodatku ke koaliční smlouvě přišly s nápadem, že by se koalice výslovně zavázala nezvyšovat už DPH nad rámec, který už dohodla, tedy nad 17,5 procenta. Ale neuspěly.

Až 19 procent?

"Chtěli jsme to poté, co o dalším zvyšování DPH začal mluvit premiér," říká jeden ze členů vedení VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) totiž připustil, že by jednotná sazba DPH mohla stoupnout až na 19 procent v roce 2013, pokud by se prohloubila krize v eurozóně a vláda by nebyla schopna snižovat schodky veřejných financí.

Premiéra následně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Se svým nápadem zafixovat už dohodnutou výši DPH proto VV narazily na jednotnou hradbu ODS a TOP 09.

Prostor pro zvyšování zůstává

Dostaly pouze ujištění, že se bude dodržovat stávající koaliční dohoda, ve které se výslovně píše: "Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o daních a poplatcích budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté."

Ujistili jsme je, že jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. Jen jsme nechtěli říkat na tři roky dopředu - pokud má koalice trvat celé funkční období - že DPH určitě nestoupne, můžou přijít externí vlivy," vysvětluje postoj zbylých dvou koaličních stran předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Koalice si tak pro růst DPH, který naznačil premiér i ministr financí, nechává manévrovací prostor.

Státní kasa by sice zvýšením jednotné DPH na 19 procent získala příjmy navíc, vzrostly by ale ceny zboží a služeb.

Zatím platí 17,5

Koalice se už dohodla na změnách DPH v souvislosti s důchodovou reformou.

Od ledna příštího roku vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent a seznam položek, které patří do této nižší sazby, se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech.

Od ledna 2013 se pak má sazba - podle stávající dohody - sjednotit na 17,5 procentech, a to bez výjimek.

Věci veřejné při projednávání důchodové reformy původně prosazovaly výjimky pro "zdravé" potraviny jako ryby, zelenina, chléb, po dalším jednání od toho ale ustoupily.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy