VV nechtějí zvyšovat DPH, ale v koalici narazily

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
23. 6. 2011 18:00
Vládní koalice si nechává prostor na zvýšení DPH až na 19 procent
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok?
ODS a TOP 09: Vědí snad Věci veřejné, co bude za rok? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční koaliční schůzka řešila i otázku, zda stoupnou ceny zboží a služeb - tedy, zda bude koalice zvyšovat daň z přidané hodnoty, či nikoliv.

Věci veřejné totiž ve svém návrhu dodatku ke koaliční smlouvě přišly s nápadem, že by se koalice výslovně zavázala nezvyšovat už DPH nad rámec, který už dohodla, tedy nad 17,5 procenta. Ale neuspěly.

Až 19 procent?

"Chtěli jsme to poté, co o dalším zvyšování DPH začal mluvit premiér," říká jeden ze členů vedení VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) totiž připustil, že by jednotná sazba DPH mohla stoupnout až na 19 procent v roce 2013, pokud by se prohloubila krize v eurozóně a vláda by nebyla schopna snižovat schodky veřejných financí.

Premiéra následně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Se svým nápadem zafixovat už dohodnutou výši DPH proto VV narazily na jednotnou hradbu ODS a TOP 09.

Prostor pro zvyšování zůstává

Dostaly pouze ujištění, že se bude dodržovat stávající koaliční dohoda, ve které se výslovně píše: "Smluvní strany se zavazují, že vládní návrhy zákonů o daních a poplatcích budou předloženy výlučně jako koaličně dohodnuté."

Ujistili jsme je, že jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. Jen jsme nechtěli říkat na tři roky dopředu - pokud má koalice trvat celé funkční období - že DPH určitě nestoupne, můžou přijít externí vlivy," vysvětluje postoj zbylých dvou koaličních stran předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Koalice si tak pro růst DPH, který naznačil premiér i ministr financí, nechává manévrovací prostor.

Státní kasa by sice zvýšením jednotné DPH na 19 procent získala příjmy navíc, vzrostly by ale ceny zboží a služeb.

Zatím platí 17,5

Koalice se už dohodla na změnách DPH v souvislosti s důchodovou reformou.

Od ledna příštího roku vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent a seznam položek, které patří do této nižší sazby, se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech.

Od ledna 2013 se pak má sazba - podle stávající dohody - sjednotit na 17,5 procentech, a to bez výjimek.

Věci veřejné při projednávání důchodové reformy původně prosazovaly výjimky pro "zdravé" potraviny jako ryby, zelenina, chléb, po dalším jednání od toho ale ustoupily.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy