O sporných bodech služebního zákona rozhodnou šéfové koalice

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2014 0:02
Ani na úterním jednání se zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL nedokázali shodnout na podobě zákona, který má odpolitizovat státní správu.
Klub ANO (archivní foto)
Klub ANO (archivní foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha- Koalice se zatím neshodla na podobě návrhu služebního zákona, který má odpolitizovat státní správu a o němž by Sněmovna mohla rozhodovat v červnu.

I po úterním jednání vyjednavačů ČSSD, ANO a KDU-ČSL zůstalo několik sporných bodů, rozhodnout by o nich měla schůzka vedení vládních stran. Řekl to jeden z účastníků jednání, ministr a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).

Podle místopředsedy klubu ANO Radka Vondráčka návrh služebního zákona, jehož paragrafové znění připravil právě šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier, neodpovídá předchozím dohodám, a koalice tím ztrácí několik měsíců práce.

Návrh služebního zákona odmítají i lidovci. Podle místopředsedy Jana Bartoška je paragrafové znění "zcela špatně". Dienstbier prý přijal jen dvě ze sta připomínek.

"Vadí nám, že se vracíme zpět. Chceme transparentní jednoduchý systém. To, co nám bylo předloženo, je v rozporu s tím, co jsme chtěli," řekl Vondráček. Přístup části koaličních partnerů k odpolitizování státní správy označil za rigidní a institucionální.

Místopředseda klubu ANO, který se vyjednávání o služebním zákonu účastní, kritizuje mimo jiné navržený systém čekatelství a výběrových řízení. Zákon navrhuje, aby zájemce o post ve státní správě, který uspěl ve výběrovém řízení, skládal ještě odbornou zkoušku. Po celou dobu by pak byl v čekatelské lhůtě, která je spojena s nižším platem.

"To nám přijde nadbytečné, nároky jsou poměrně vysoké. To celé by mohlo odradit mladé nadějné lidi, kteří chtějí pracovat ve státní správě," řekl Vondráček.

Podle něj by také návrh koncentroval moc v rukou jednoho úředníka. "Chceme, aby generální ředitelství metodicky vedlo, mělo na starosti vzdělávání a aby to bylo koordinační centrum. V předloženém návrhu se jedná spíše o silový institut," konstatoval Vondráček.

Námitky měli i lidovci

Podle Vondráčka mají připomínky, které k návrhu připravili, asi 24 stran. Námitky měli i lidovci. "Z té stovky, co jsme poslali, tak asi jenom dvě připomínky tam akceptovali," připojil se Bartošek.

ČSSD doufá, že konečný text normy bude hotov ještě v dubnu. V květnu by se pak zákonem, který má vést k odpolitizování státní správy, měly zabývat sněmovní výbory a v červnu plénum dolní komory.

Dienstbierův původní návrh počítal s tím, že by státní tajemníci pro jednotlivá ministerstva byli vybíráni na sedmileté období komisí, jejíž dva členy by jmenoval generální ředitel a jen jednoho příslušný ministr. Podle novější verze, o níž v úterý koalice jednala, by trojici členů výběrové komise jmenovala a odvolávala vláda na návrh generálního ředitele. Toho má podle návrhu jmenovat kabinet na návrh premiéra.

V minulosti se také diskutovalo o osobách a úřadech, na které se má zákon vztahovat. Podle posledního návrhu by se norma neměla vztahovat například na členy vlády, vedoucího úřadu vlády, členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nebo inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy