Volby za dveřmi. Je čas ukázat úspěchy

Martina Macková
17. 10. 2006 16:11
Praha - Nové školy, stadióny, kulturní centra. Volby jsou za tři dny, starostové chtějí nalákat voliče.

Zřejmé je to především v Praze.

Primátor Bém zahájí výstavu návrhářky a fotoobrazů, otevře doléčovací centrum pro narkomany, slavnostně otevře nábřeží, položí základní kámen, pokřtí DVD, předá veřejnosti sportoviště.

To je strohý výběr z dvoutýdenního programu pražského primátorského kandidáta ODS. Dosluhující a opět kandidující primátor Pavel Bém ale není sám, kdo využívá svůj post, aby se právě nyní ukázal v nejlepším světle u pozitivních akcí pro veřejnost.

Stejně postupují desítky starostů.

Například v Uherském Hradišti právě dnes radnice otevřela rekonstruovaný zimní stadion, ve Frýdlantu zase jenom den před volbami město slavnostně přestříhne pásku u opraveného Domu dětí a mládeže.

Místo Paroubka přijela Petra Buzková
Místo Paroubka přijela Petra Buzková | Foto: Ludvík Hradilek

"Je pravda, že i ministři vládní strany se před volbami ukazují u nových staveb. Já sama bych toho také využila, být starostou či primátorem. Každý politik v jeho kůži by to dělal stejně," řekla Aktuálně.cz exministryně Petra Buzková, dnes kandidátka na primátorku Prahy, Bémova soupeřka.

Povodeň před volbami. Vláda se tuží - ČTĚTE ZDE

O málo kritičtější je místopředseda Strany zelených Petr Štěpánek. "Je to možné nazvat politickým cynismem," říká. "Pokud se posune jenom termín slavnostního otevření směrem k volbám, není to problém, peníze by radnice stejně vydala," dodává.

Dva miliony z daní na ODS

Zelení však obvinili vedení Prahy z toho, že účelově, těsně před volbami, uspořádalo za peníze města tři nové akce, aby se na nich pak primátor a kandidát ODS prezentoval.

Svatováclavské blahořečení, Branické pivobraní a koncert My jsme ti Pražáci se konaly skutečně poprvé, koncert dokonce tuto sobotu. O akcích podle Štěpánka rozhodli radní na neveřejném jednání bez souhlasu zastupitelů a zřejmě i bez výběrového řízení na pořádající agentury.

Foto: Strana zelených

"Postup radních z velké koalice ODS a ČSSD je naprosto nemravný. Týden před volbami utratí přes dva milióny korun za předvolební akci k prezentaci svých politických stran," uvedl Petr Štěpánek, který je také předsedou zastupitelského klubu  zelených na pražské radnici.

Štěpánkovi, který nyní kandiduje do Senátu i do zastupitelstva, vadí, že vedení radnice schválilo peníze na akce v době, kdy chybí peníze na mateřské školy. "Letos nebyli schopni v řádném termínu zajistit školku pro 201 dětí. Znovuotevření této kapacity ve školkách by stálo mnohem méně peněz," řekl.

Primátor Bém nepřímo potvrdil, že na akcích byl. "Kozel zahradníkem! Strana zelených a pan Štěpánek neuvěřitelně a absurdně obviňuje primátora za jeho zcela pochopitelnou a běžnou práci," řekl Aktuálně.cz.

Kdo jiný než primátor by měl zahájit například Branické pivobraní či Svatováclavské blahořečení, diví se Bém, a naopak obvinil zelené z předvolební agitace.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Přitom to byla právě Strana zelených a pan Štěpánek, kdo zneužili těchto akcí a neoprávněně zabrali část prostranství stánkem k rozdávání svých volebních materiálů. Jde evidentně o snahu se zviditelnit na úkor politického soupeře," dodal Bém, který uvedl, že na akcích zasáhli proti zeleným strážníci.

Voliči jsou rozhodnuti

Jestli se primátor či starosta ukáže právě nyní u nové stavby nebo vernisáže mu může přinést další hlasy, míní například Buzková.

"Primátor ale nebyl jediný, kdo stál u zrodu nových staveb v Praze, ČSSD byla v koalici," připomněla.

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého má ale jiný názor. "Účast v komunálních volbách je nižší a lidé, kteří k nim přijdou, jsou už rozhodnuti delší dobu. To, že se politik nyní ukazuje na všech akcích, které se konají, nebude mít podstatný vliv na výsledek," řekl.

Podle něj může mít počínání starostů také ještě další motiv. "Mohou se tím snažit také vykrýt prostor v médiích, který by jinak mohl získat soupeř," míní politolog.

 

Právě se děje

před 36 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy